شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فرزندانمان با این نوشت‌ افزارها فرهنگ غربی را تحریر می‌کنند!

danesheroz1 شهریور ۹, ۱۳۹۲ ۰
فرزندانمان با این نوشت‌ افزارها فرهنگ غربی را تحریر می‌کنند!

دانش روز: بی‌ توجهی نسبت به گرایش کودکان و نوجوانان به شخصیت‌های کارتونی، موجب گرایش روز به روز فرزندانمان به سبک‌ ها و سنت‌های غربی و دور شدن از فرهنگ و هویت اسلامی شده است

به گزارش دانش روز،  این روزها در آستانه ی بازگشایی مدارس، بازار خرید نوشت افزار داغ داغ است. نوشت افزارهایی با رنگ ها و طرح های مختلف و البته برخی از آنها که وارداتی و یا به تقلید از سبک غربی و بیگانه تولید می‌شود. این که نمادها و الگوها در شکل گیری شخصیت کودکان و نوجوانان نقش بسزایی دارند بر کسی پوشیده نیست.

خصوصاً در حوزه نوشت افزار، همان محصولاتی که ماهها چندین و چند ساعت باید هر روز درمقابل چشمان کودکانمان باشد.

فروشندگان نوشت افزار و لوازم التحریر نیز چندان از عرضه ی برخی از نوشت افزار و لوازم التحریر رضایت ندارند. برنامه ریزی برای ترویج فرهنگ و هویت ایرانی اسلامی بویژه در حوزه نمادها و نشانه ها سالهاست که در شورای عالی انقلاب فرهنگی به آن توجه شده است.

مصوبه این شورا در سال ۷۹ در زمینه المان ها و نشانه های ایرانی اسلامی که محور اصلی اجرای آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش بوده است ، اما تاکنون به آن توجهی نشده است.

شهریور سال گذشته نیز ، شورای عالی انقلاب فرهنگی دستورالعمل ساخت بنیاد نوشت افزار و لوازم التحریر را به تصویب رساند و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش و پرورش ابلاغ کرد ، اما باز هم این راهکار فقط در حد یک طرح و نه راهکاری عملی برای حل مشکل باقی ماند.

حال در این شرایط تا زمانی که متولیان فرهنگی بخواهند برای این آشفته بازار فکری بکنند، والدین باید بیشتر مراقب خرید نوشت افزار برای کودکان خود باشند.

خبرنگار ما نظرات فروشندگان لوازم التحریر و مردم را جویا شد.

آقای مهدیزاده یکی از فروشندگان نوشت افزار و لوازم التحریر می گوید : متقاضیان ما بیشتر بدنبال طرح های فانتزی و شخصیت های مطرح کارتن های خارجی ، چون بن تن ، بت من ، شرک ، باربی و همچنین بازیهای رایانه ای چون انگری برد هستند.

وی ادامه می دهد بیشترین فروش ما در این مدت مربوط به طرح های بازی رایانه ای انگری برد بوده است.

این فروشنده ی ملایری در پاسخ به این سوال که چرا از طرح ها و نشانه های اسلامی برای فروش استفاده نمی کنید گفت : بدلیل اینکه تقاضا برای این طرح ها وجود ندارد.

وی افزود : همه ی ما علاقه داریم که فرهنگ خودمان را ترویج دهیم اما وقتی طرح ها و نشانه هایی با فرهنگ ایرانی اسلامی با کیفیت بسیار پایین روی لوازم التحریر حک می شود قطعا متقاضی نخواهد داشت.

مهدیزاده علت اصلی روی آوردن به نوشت افزارهایی با طرح های غربی را جذابیت طرح ها و نیز اینکه طرح های ایرانی توانایی رقابت با آنها را ندارند.

آقای حسنی نیز گفت : با اینکه قیمت اجناس خارجی گرانتر است اما بدلیل کیفیت بالا و مطلوب آن متقاضی بیشتری دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر طرح های مناسب و همسو با فرهنگ خودمان در اختیار قرار داده شود ، قطعا ما نیز طرح های خارجی و غربی را عرضه نخواهیم کرد افزود : تا زمانی که طرح های ایرانی اسلامی با کیفیت بالا به بازار نیاید، وضعیت تقاضا و عرضه محصولات به همین شکل خواهد بود.

آقای حبیبی از طرح های بی کیفیت ایرانی گلایه کرد و گفت : مدتهاست تعدادی دفتر با طرح های دفاع مقدس برای فروش آورده ام ، اما متأسفانه بدلیل کیفیت پایینشان هیچ کس حاضر به خرید آن نمی شود.

مادری که برای خرید لوازم التحریر فرزندش آمده بود گفت : به نظر من نیاز است که در شرایطی محدودیت وجود داشته باشد ، بطوری که وقتی طرح های غربی در بازار وجود نداشته باشد ، خانواده ها به ناچار از طرح های موجود برای فرزندان خود خرید خواهند کرد.

با توجه به صحبتهای شهروندان، کوتاهی و بی تفاوتی مسئولین قابل جبران نبوده، چرا که با بی توجهی نسبت به گرایش کودکان و نوجوانان خود ، شاهد گرایش روز به روز فرزندانمان به سبک و سنت های غربی و دور شدن از فرهنگ و هویت اسلامی خواهیم بود.

و کاش مشکل به همین جا ختم می شد، چرا که شاهد این هستیم که بعضی از بازیهای رایانه ای کاملا برنانه ریزی شده و هدفمند طراحی شده اند و هدفشان نه تنها دور کردن کودکان و نوجوانان از هویت ایرانی اسلامی نیست بلکه به مرور زمان آنها را مخالف با این فرهنگ غنی خواهند کرد.

منبع:دانا

شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲
کد خبر : 55721
بازدیدها: 336

پاسخی بگذارید »