یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فرارسیدن فصل گرما و شیوع تب کریمه گنگو

sheida92 اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
فرارسیدن فصل گرما و شیوع تب کریمه گنگو

با توجه به فرارسیدن فصل گرما و افزایش فعالیت کنه‌ها، بیماری تب کریمه کنگو افزایش می‌یابد

دکتر محمد سیاح، رییس شبکه دامپزشکی شهرستان قوچان امروز ۱۸ اردیبهشت در حاشیه بازدید از کشتارگاه دام، گفت: بیماری تب خونریزی‌دهنده کریمه کنگو یک بیماری حاد تب‌دار و خونریزی دهنده مشترک بین انسان و حیوان ‌است که ازطریق گزش کنه و یا تماس با خون یا ترشحات یا لاشه دام و انسان آلوده منتقل می‌شود.

وی بیان کرد: کنه‌ها در انتقال این بیماری نقش اساسی را ایفا می‌کنند و برای پیشگیری از آن، سمپاشی منازل و اصطبل‌ها جهت کاهش کنه‌ها، خرید گوشت‌های بهداشتی از مراکز مورد تایید و تحت نظارت دامپزشکی و سردخانه گذاری گوشت بعد از کشتار به مدت ۲۴ ساعت، انتقال بیماری را در سطح مطلوب کاهش می‌دهد.

وی تصریح کرد: برنامه‌های آموزشی و ترویجی همراه با نشان دادن ضررها و خسارات بیماری دامی به دامداران، کارکنان بازار دام و کشتارگاه دام و متصدیان قصابی‌ها با همکاری شبکه بهداشت و درمان در دست اجراست.

وی همچنین با بیان اینکه ذبح غیرقانونی دام در خارج از کشتارگاه امکان انتقال بیماری را افزایش می‌دهد از مردم خواست تا ازخرید گوشت‌های مشکوک و بدون هویت بهداشتی خودداری کنند، و هرگونه موارد بیماری دامی را بطور تلفنی به شبکه دامپزشکی اعلام نمایند.

منبع:ایسنا

چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۶
کد خبر : 15914
بازدیدها: 274

پاسخی بگذارید »