سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فایننشال تایمز: تحریم ها به ۷۵ میلیون ایرانی شلیک کرد نه دولت ایران!

danesheroz اسفند ۲۱, ۱۳۹۱ ۰
فایننشال تایمز: تحریم ها به ۷۵ میلیون ایرانی شلیک کرد نه دولت ایران!

فایننشال تایمز مدعی شده است که تحریم های بین المللی علیه ایران، به سود شرکت ها و افراد نزدیک به دولت تمام شده است، کسانی مانند بهزادیان و دیگر شرکت ها و بازرگانانی که روابطی با مقامات بالا ندارند معمولا ضرر می بینند

روزنامه فاینشنال تایمز در گزارشی با اشاره به تلاش های بین المللی برای توقف برنامه هسته ای ایران نوشته است در حالیکه که مردم ایران از تحریم ها ضرر دیده اند که سود فراوانی عاید بازرگانان دولتی شده است.

فایننشیال تایمز نوشت: محمدرضا بهزادیان، وارد کننده کالا و دارو سه ماه است که سعی دارد ۵۰۰۰ تن گندم از قزاقستان وارد کند، اما به دلیل خودداری دولت ایران ازارائه دلار نرخ مرجع، موفق به واردات این میزان گندم نشده است.

بهزادیان به فاینشیال تایمز می گوید”: ارز کافی برای واردات آناناس و زردآلو برای بازرگانان خودی وجود دارد، ولی برای واردات گندم که مورد نیاز قشرهای آسیب پذیر جامعه است، وجود ندارد”.

فایننشال تایمز مدعی شده است که تحریم های بین المللی علیه ایران، به سود شرکت ها و افراد نزدیک به دولت تمام شده است، کسانی مانند بهزادیان و دیگر شرکت ها و بازرگانانی که روابطی با مقامات بالا ندارند معمولا ضرر می بینند.

طبق اعلام ماه گذشته دیوید کوهن معاون رئیس خزانه داری آمریکا در امور تروریسم و اطلاعات اقتصادی، که وظیفه نظارت بر تحریم های ایران را بر عهده دارد: “هدف از گسترش تحریم ها ، اعمال فشار اقتصادی بیشتر علیه رژیم ایران است”.

به گزارش فایننشایل تایمز به عقیده بیشتر ایرانیان بر خلاف این اظهارات در مورد هدف تحریم ها این مردم عادی ایران هستند که با فشارهای اقتصادی گسترده روبه رو هستند.

همچنین به ادعای بازرگانان بخش خصوصی ایران،مدعی هستند آنهایی که روابط نزدیک با مراکز قدرت در ایران دارند، خیلی راحت تر موفق به دریافت ارز با نرخ دولتی برای واردات کالا می شوند. وپس از ورود کالایشان به کشور، آنرا در بازار آزاد با قیمت آزاد به فروش رسانده و از این طریق سود سرشاری حاصل آنان می شود.

بهزادیان وارد کننده کالا به ایران به فایننشیال تایمز می گوید”: شرکت های فروشنده دارو و کالاهای آمریکایی با چشم پوشی های واشنگتن، خیلی راحت تر کالاهای خود را به شرکت های دولتی ایرانی می فروشند. افراد و شرکت های خصوصی ایرانی در این باره با مشکلات خیلی بیشتری مواجه هستند”.

به گفته بهزادیان، به علت تحریم های ضدایرانی ، او موفق به خرید داروهای شیمیایی که برای مداوای بیماران سرطانی کاربرد دارد، از کارخانه های دارویی آمریکا نشده است و همین موضوع او را مجبورکرده است تا با کمک یک شرکت واسطه آلمانی این دارو ها را از شرکت آمریکایی بخرد، که این امر خود منجر به افزایش قیمت خرید شده است… مشکل دیگری که ما در این معامله با آن روبرو شدیم این بود که شرکت واسطه آلمانی از ترس واکنش های آمریکایی ها حاضر نشد گواهی دارویی برای این خرید ما صادر کند.”

وی افزود:” علی رغم نیاز شدید بیماران سرطانی به این داروها، آنها به علت نداشتن گواهی دارویی، در انبار خاک می خورند، چون دولت بدون گواهینامه دارویی به ما اجازه فروش آنها را نمی دهد”.
با این حال یک سخنگوی خزانه داری آمریکا اعلام کرد”: ما به علت اعمال تحریم ها علیه ایران، هرگز واردات انسانی به ایران را مورد هدف قرار نداده و تمام کانال ها را برای این منظور باز گذاشته ایم تا ایرانی ها بتوانند دارو و مواد غذایی مورد نیاز خود را بخرند”.

هاتف حائری یک مشاور امور مالی می گوید”: کسانی که وضعیت مالی بهتری دارند یا ارتباطات خوبی در ساختار قدرت ایران دارند، خیلی راحت از تحریم ها دور زده و از اثرات آن مصون هستند”.

او می افزاید”: قدرت های غربی می توانستند، تحریم های هدفمندی به کار گیرند، ولی به جای آن کورکورانه تصمیم گرفته، و به سوی ۷۵ میلیون ایرانی شلیک کردند”.

دوشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۸:۱۵
کد خبر : 9484
بازدیدها: 230

پاسخی بگذارید »