چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فاش شدن پایگاه جاسوسی انگلیس در خاورمیانه

danesheroz1 شهریور ۱, ۱۳۹۲ ۰
فاش شدن پایگاه جاسوسی انگلیس در خاورمیانه

دانش روز: یک روزنامه انگلیسی در گزارشی به نقل از اسناد “اسنودن” نوشت: انگلیس به نمایندگی از سرویس‌های اطلاعاتی غرب، یک پایگاه محرمانه جاسوسی اینترنتی را در خاورمیانه اداره می‌کند

به گزارش دانش روز،  روزنامه انگلیسی ایندیپندنت در گزارشی به نقل از اسناد “اسنودن”  نوشت: انگلیس به نمایندگی از سرویس‌های اطلاعاتی غرب، یک پایگاه محرمانه جاسوسی اینترنتی را در خاورمیانه اداره می‌کند.

به گزارش این روزنامه، این پایگاه اطلاعات را برای پردازش به انگلیس و آژانس امنیت ملی آمریکا ارسال می‌کند. مقامات دولتی ادعا می‌کنند که این مرکز برای مقابله با جنگ ضد تروریسم دایر شده و برای اعلام هشدار برای اقدامات تروریستی حیاتی است.

روزنامه انگلیسی گاردین، نخستین رسانه‌ای بود که اطلاعات ادوارد اسنودن درباره‌ی جاسوسی غیرقانونی آژانس ملی امنیت آمریکا علیه شهروندان آمریکایی را فاش کرد. در نتیجه‌ افشای این اطلاعات، مشخص شد که آمریکا هم‌چنان به شنود در کشورهای عضو اتحادیه‌‌ اروپا که از متحدان ایالات متحده محسوب می‌شوند، ادامه می‌دهد.
روزنامه‌ گاردین، پس از نابودی اسناد اسنودن که در حافظه‌ رایانه‌های این تحریریه ذخیره شده بود، هر روز جزئیات بیشتری از چگونگی انهدام مدارک اسنودن با عکس و تفصیلات، منتشر می کند. بنا بر این گزارش‌ها، ماموران امنیتی در حالی که اعضای تحریریه با مته و چکش مشغول از بین بردن اسناد بودند، از آنان عکس می‌گرفتند.
به گزارش روزنامه ایندیپندنت، نصب و راه اندازی این تجهیزات خاور میانه برای انگلیسی ها و آمریکایی ها بسیار ارزشمند است، زیرا می توانند کابلهای دریایی را در سراسر این منطقه نصب کنند. سپس همه پیام ها و اطلاعاتی که از طریق کابلها رد و بدل می شوند، از طریق  کابل در کامپیوتر غول پیکر “بافر” کپی می شوند و سپس اطلاعات موردنیاز از بین آنها استخراج می شوند. اسنودن در سال ۲۰۱۲ بیش از ۵۰ هزار سند از این نوع را از “مرکز ارتباطات دولتی انگلیس”(GCHQ)دانلود کرده است.
عملیات جمع آوری داده ها بخشی از یک پروژه یک میلیارد پوندی در اینترنت است که هنوز توسط “مرکز ارتباطات دولتی انگلیس”  انجام می شود. این بخشی از نظارت و سیستم های مانیتورینگ به نام  تمپورا”، که هدف گسترده رهگیری جهانی ارتباطات دیجیتال مانند ایمیل ها و پیام های کوتاه را دارد.
این روزنامه نوشت: از طریق سه سایت، کلیه ارتباطات – از جمله تماس های تلفنی -توسط بشقاب های ماهواره ای کسب شده و  به کابل های فیبر نوری در زیر آب منتقل می شوند.
دسترسی به اطلاعات و داده های خاورمیانه برای آمریکا و سازمان های اطلاعاتی انگلیس پس از حادثه ۱۱ سپتامبر به امری حیاتی تبدیل شده است. دفتر مرکزی سازمان اطلاعات ملی آمریکا در مریلند و پنتاگون برای همکاری بیشتر و به اشتراک گذاری فن آوری های جاسوسی  بین سازمان های اطلاعاتی آمریکاو انگلستان تحت فشار قرار دادند.
ایستگاه جاسوسی خاورمیانه تحت یک حکم امضا شده توسط “دیوید میلیبند”، وزیر خارجه انگلیس راه اندازی شده است و “مرکز ارتباطات دولتی انگلیس”  اجازه نظارت و ذخیره اطلاعات برای تجزیه و تحلیل داده ها از طریق شبکه ای از کابل های فیبر نوری که  اینترنت سراسر جهان را تامین می کند رال داده است.
ظاهرا این اجازه نظارت برای جمع آوری اطلاعات در مورد “مقاصد سیاسی قدرت های خارجی”، جلوگیری از تروریسم، نظارت بر شرکت های خصوصی نظامی، و کلاه برداریهای مالی است و مقامات مرکز ارتباطات دولتی انگلیس در صورت لزوم اجازه نظارت بر ارتباطات هر کسی که در خارج از این کشور و یا برقراری ارتباط از خارج از انگلیس به داخل آن را داده است.
بنابر این گزارش، بودجه دقیق این ایستگاه گران قیمت و دارای اطلاعات فوق حساس  توسط وزارت دفاع و وزارت امور خارجه انگلیس تامین می شود. با این حال، مقیاس عملیات نظارت بر خاورمیانه ، و افزایش استفاده از تکنولوژی زیر دریا برای رهگیری ارتباطات با کابل های با ظرفیت بالا، نشان می دهد سرمایه گذاری قابل توجهی در این زمینه است.
در پایان این گزارش آمده است: سازمانهای اطلاعاتی انگلیس همواره تاکید دارند که این عملیات برای تامین امنیت و جلوگیری از ترور و جرم و جنایت سازمان یافته است و صرفا به جمع آوری اطلاعات نمی پردازد.
منبع:دانا
جمعه ۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۶
کد خبر : 53291
بازدیدها: 273

پاسخی بگذارید »