یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری:

فائزه هاشمی آزاد شد، اما پرونده دیگری دارد /دادسرا در تدارک اجرای احکام پرونده فساد بزرگ مالی

danesheroz فروردین ۱۹, ۱۳۹۲ ۰

سخنگوی قوه قضائیه از مرخصی به بیش از ۳۰ هزار نفر از زندانیان در ایام عید خبر داد و اعلام کرد:دادسرای اجرای احکام در تدارک اجرای احکام صادر شده در پرونده فساد بزرگ مالی است.

حجت الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه ای در نخستین نشست خبری خود در سال ۱۳۹۲ در جمع خبرنگاران با اعلام اینکه به مناسبت سال جدید هزار و ۵۹ نفر مشمول عفو قرار گرفتند، تصریح کرد: البته به این معنی نیست که حبس این افراد به طور کلی حذف شده بلکه ممکن است مقدار حبس تقلیل یافته باشد.

مرخصی به بیش از ۳۰ هزار زندانی در عید

وی گفت: البته رییس قوه قضائیه همانند سنوات گذشته بخشنامه ای به سازمان زندان ها ابلاغ کرد که بر اساس آن کسانی که حبس سنگینی ندارند و یا حبسشان به علت موارد مالی نیست و یا رفتارشان در داخل زندان خوب است و یا وجودشان در بیرون از زندان موجب مفسده نمی شود می توانند به مرخصی بروند که بر این اساس بیش از ۳۰ هزار نفر توانستند از این مرخصی استفاده کنند البته ممکن است برخی هنوز در مرخصی باشند و یا مرخصی برخی از آنان تمدید شود.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اعطای مرخصی به زندانیان سنجش خوبی است تا مشخص شود زندانیان که در بیرون از زندان و در مرخصی بسر می برند در جهت کارهای خوب، اخذ رضایت از شاکی، رسیدگی به امور خانواده و جبران مافات باشند و با اقدامات خود موجب تخفیف در مجازاتشان شوند و یا زمینه اعطای مرخصی های بعدی را فراهم و یا راه را برای مرخصی دیگر زندانیان باز کنند.

محسنی اژه ای گفت: ضمن اینکه هرگونه عملکرد منفی آنها می تواند نتیجه معکوس داشته باشد.

وی در ادامه افزود: یکی دیگر از مسایلی که در نیمه دوم سال گذشته مورد توجه قوه قضائیه قرار گرفت کاهش مجرمان و کاهش زندانیان چه از نظر تامین قرار و چه از نظر زندان موقت و چه در مواردی بود که ضرورتی برای زندانی کردن زندانیان نیست که در همه موارد تلاش شد یا از طریق تامین قرار یا اعمال مدت زمان کمتر موجب کاهش زندانیان شود.

محسنی اژه ای گفت: یکی دیگر از تصمیماتی که در این خصوص اتخاذ شد نظارت بیشتر بر زندانها و بازداشتگاه ها چه بازداشتگاه های موقت و چه بازداشتگاه های نیروی انتظامی بود و مقرر شد دادیاران نظارت و سرکشی بیشتری داشته باشند.

وی افزود: در این خصوص آیین نامه ای نوشته و ابلاغ شد و در سال ۹۲ نیز این نظارت ها و سیاست ها اعمال می شود که هم نظارت بر زندانها و هم کاهش کیفر زندان برای مجرمان در مواردی که الزام ندارد وارد زندان شوند در دستورکار خواهد بود.

محسنی اژه ای گفت: البته کسانی که ضرورت دارد در زندان باشند همانند مجرمان شرور همچنان در زندان خواهند بود.

ایجاد ۵۷ کارگاه طی ۸ ماه گذشته در داخل زندان‌ها

سخنگوی قوه قضائیه با اعلام اینکه در ۸ ماه پایانی سال ۹۱ ،‌ پنجاه و هفت کارگاه در داخل زندانها ایجاد شد که هزار و ۴۰۰ نیرو را مشغول بکار کردیم، به فعالیت زندانیان و تعاون زندان اشاره کرد و افزود: تعاون زندان ها در سال گذشته تغییر و تحولات اساسی در ماهیت خود انجام داد و کسانی که به زندان محکوم شده اند ، می توانند کار و حرفه ای را انجام دهند تا بیکار نباشند و درآمدی کسب کنند.

وی گفت: امیدواریم در سال ۹۲ پایه های این حرکت زندان ها که در سال ۹۱ گذاشته شده است مستحکم تر شود و به نتیجه برسد و تعداد قابل توجهی از زندانیان را بتوان مشغول بکار کرد.

محسنی اژه ای افزود: البته این فعالیت زندانها به صورت تمام وقت در طول هفته نیست و امکان اینکه همه زندانیان در طول هفته بتوانند کار کنند وجود ندارد بلکه فعالیت آنها به صورت روزانه در هفته و یا ساعاتی در روز است.

وی اضافه کرد: امیدواریم در سال ۹۲ این فعالیت زندانیان در داخل کارگاه های زندان به صورت جهشی پیش برود که هم به نفع زندان، زندانی، خانواده ها آنان و جامعه است و مسلما این سیاست دنبال خواهد شد.

محسنی اژه ای همچنین به شعار امسال یعنی “حماسه سیاسی و حماسه اقتصادی” اشاره کرد و گفت: همه وظیفه داریم هم از لحاظ ملی و هم از لحاظ دینی و شرعی در خلق این حماسه سیاسی اقتصادی ایفای نقش کنیم و ان شاء الله همه قوای کشور و آحاد مردم در خلق این حماسه سیاسی و اقتصادی تلاش خواهند کرد.

وی افزود: یکی از مسایل مهم در این حماسه سیاسی، حماسه پیش روی یعنی انتخابات است که امیدواریم با هوشیاری مردم انتخاباتی پرشور با مشارکت حداکثری در فضای آرام و سالم صورت گیرد.

سخنگوی قوه قضائیه گفت: قوه قضائیه به سهم خود برای لبیک به این پیام رهبری در نخستین جلسه مسئولان عالی قوه قضائیه به این موضوع پرداخت که قوه چه اقدامی می تواند در ایجاد حماسه سیاسی انجام دهد.

محسنی اژه ای افزود: در این خصوص کارگروهی تشکیل شد که بلافاصله این کارگروه فعالیت خود را شروع کرد و قرار است این کارگروه نتیجه بررسی خود را در جلسه چهارشنبه این هفته مسئولان عالی قضائی اعلام کند.

فائزه هاشمی آزاد شد، اما پرونده دیگری دارد

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره آزادی فائزه هاشمی، گفت: وی دوران محکومیت خود را سپری کرد و آزاد شد. اما پرونده دیگری نسبت به مسائلی که وی در زندان داشته تشکیل شده اما در مورد این پرونده حکمی صادر نشده است.

پایان مطالعه پرونده مهدی هاشمی

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسشی درباره آخرین وضعیت مهدی هاشمی، گفت: قاضی سراج مطالعه پرونده مهدی هاشمی را به پایان رسانده اما هنوز برای رسیدگی به این پرونده تعیین وقت نکرده است.

دادستان کل در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر این که آیا قانون جدید مجازات اسلامی امسال اجرا می شود، گفت: هر وقت مسیر قانونی این قانون طی شود و مجلس آن را ابلاغ رسمی کند قابلیت اجرایی پیدا می کند.

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش دیگر این خبرنگار درباره بخشنامه پیش از عید قوه قضائیه به دادگستری ها برای مبارزه با زمین خواری گفت: به علت این که هر ساله در ایام تعطیلات گزارشهایی مبنی بر زمین خواری و تعرض به زمین های موات ارائه می شود در پایان هر سال بخشنامه ای به همه دادستان ها ابلاغ می کنیم که در ایام تعطیلات مراقب زمین خواری ها باشند و دادستان ها نیز در این ایام کشیک می گذارند تا با این موضوع برخورد کنند.

دادسرا در تدارک اجرای احکام پرونده فساد بزرگ مالی

محسنی اژه‌ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه احکام چهار نفری که در پرونده فساد بزرگ مالی محکوم به اعدام شده اند کی اجرا می شود؟ افزود: کسانی که در این پرونده حکم آنها قطعی شده است ازجمله چهار نفری که محکوم به اعدام شده اند، پرونده آنان برای اجرای حکم از طرف دادگاه به اجرای احکام فرستاده شده و اجرای احکام نیز در مقام تهیه و تدارک اجرای کامل حکم است.

وی اضافه کرد: اجرای بخشی از این احکام هم اکنون آغاز شده است و بخشی نیز باید مقدمات اجرای آن فراهم شود که در حال انجام شدن است.

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش دیگر این خبرنگار مبنی بر اینکه آیا اموال جدیدی از این افراد و یا متهمان جدیدی در این پرونده کشف شده است یا خیر؟ گفت: برخی گزارشها از گمرک پس از رسیدگی آقای سراج به این پرونده رسیده که در حال رسیدگی است که اگر تخلفات بیشتری از این متهمان ثابت شود ممکن است دوباره پرونده در برخی موارد نیاز به رسیدگی مجدد دادگاه داشته باشد.

وی افزود: در پرونده فساد بزرگ بانکی برای افراد جدیدی پرونده تشکیل نشده اما پرونده متهمان قبلی تکمیل شده است.

صدور کیفرخواست جدید برای متهمان بانک‌های صادران و ملی

سخنگوی قوه قضائیه گفت: احکام ۱۱ نفر از متهمانی که بعد از مرحله اول رسیدگی به پرونده فساد بزرگ بانکی که توسط قاضی سراج انجام شد، محکوم شده اند هم اکنون در مرحله تجدید نظرخواهی در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر است که این شعبه هنوز رأی خود را اعلام نکرده است.

وی ادامه داد: برای متهمانی از بانک صادرات و بانک ملی کیفرخواست جدید صادر شده است که منتظر نوبت رسیدگی در دادگاه هستند.

سخنگوی قوه قضائیه تأکید کرد: به جز متهمان فعلی متهمان جدیدی در پرونده فساد بزرگ بانکی کشف نشده اند.

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه زمان اجرای احکام پرونده فساد بزرگ بانکی کی است؟ گفت: نمی شود زمان خاصی را برای اجرای احکام مطرح کرد.

وی با بیان اینکه رد مال، جریمه، اعدام، حبس و شلاق ازجمله احکام صادره در این پرونده است افزود: برای اجرای این احکام چند مشکل زمان بر وجود دارد ازجمله اینکه برخی متهمان باید بر اساس کیفرخواست جدید دوباره محاکمه شوند.

محسنی اژه ای تأکید کرد: تلاش ما بر این است تا این پرونده که در سطح ملی مطرح شده است سریعتر به نتیجه نهایی برسد.

هنوز حکم نهایی پرونده بیمه صادر نشده است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه پرونده سایر متهمان بیمه ایران در چه مرحله ای است؟ گفت:آن بخش از پرونده بیمه ایران که درباره آن حکم صادر شده به دادگاه تجدید نظر رفته و در دیوان عالی کشور در حال رسیدگی است و حکم نهایی آن صادر نشده است.

وی افزود: بقیه پرونده هنوز در مرحله دادسرا و یا دادگاه است و حکمی صادر نشده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسید: مواردی مشاهده شده است که رئیس قوه قضائیه در برخی پرونده ها پیش از صدور حکم، اعلام نظر می کند، آیا این اظهارنظرها از نظر حقوقی و قضایی بر روی حکم قاضی تأثیر نمی گذارد؟گفت: نه، آقای آملی لاریجانی تاکنون درباره مصداق اعلام نظر نکرده است و اظهار نظر درباره کلیت موضوع هم تأثیری در رسیدگی به پرونده ندارد.

وی تأکید کرد: رئیس قوه قضائیه درباره افراد اظهار نظر نکرده که مثلاً فلانی مجرم است یا خیر و تبیین موضوع یا توضیح درباره قانون اشکالی ندارد.

حادثه جده در دست بررسی است

سخنگوی قوه قضائیه همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگاری مبنی بر اینکه آیا قوه قضائیه درباره حادثه اخیر که برای زائران حج در بازگشت به میهن اتفاق افتاد و دو نفر کشته شدند، اقدامی انجام شده است؟ گفت: وزارت امور خارجه و مجلس شورای اسلامی پیگیر این موضوع هستند و هنوز در این باره نتایج کاملی به دست ما نرسیده است.

محسنی اژه ای با بیان اینکه چگونگی حادثه در دست بررسی است، افزود: ممکن است بخش بین الملل قوه قضائیه وارد این موضوع شده باشد اما در این باره پرونده قضایی تشکیل نشده است.

دیپلمات عربستانی ممنوع الخروج شده است

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید: قوه قضائیه درباره اقدام دیپلمات عربستانی که منجر به کشته شدن یک شهروند ایرانی شده چه اقداماتی انجام داده است و همچنین گفته می شود این موضوع با کشته شدن دو زائر ایرانی در عربستان ارتباط دارد، نظر شما در این خصوص چیست؟ اژه ای پاسخ داد: پرونده کشته شدن دو زائر ایرانی در عربستان، پرونده ای جداست و وزارت امورخارجه این موضوع را دنبال و در این خصوص تحقیق می کند تا مشخص شود به چه نتیجه ای می رسد.

وی افزود: بعید می دانم این پرونده با پرونده دیپلمات عربستانی در ایران ارتباط داشته باشد.

محسنی اژه ای گفت: درباره دیپلمات عربستانی نیز بلافاصله بعد از آن قضیه ، پرونده ای برای این دیپلمات تشکیل و وی ممنوع الخروج شد که طبق قانون داخلی این موضوع بررسی و رسیدگی می شود و شاید رسیدگی به این پرونده خیلی طولانی نشود و مسئولان قضایی سریع به آن رسیدگی کنند.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: اما گاهی وقت ها رسیدگی به این پرونده ها نیاز به اظهارنظر پزشکی و کارشناسی دارد و همین موضوع ها باعث اتلاف وقت می شود اما این پرونده هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی و دادسراست.

رسیدگی به پرونده قالیباف

محسنی اژه ای در پاسخ به این پرسش که به پرونده قالیباف و اهانت وی به رئیس جمهور و کابینه دولت به رغم اینکه سال ها از آن می گذرد و فایل صوتی آن موجود است هنوز رسیدگی نشده است، دلیل آن چیست؟ گفت: این پرونده و تعدادی از پرونده های مشابه آن ازجمله پرونده هایی که از مجلس ارسال شده درحال رسیدگی است و هنوز مختومه نشده اند اما به قرار نهایی نیز ختم نشده است و رسیدگی به این پرونده ها ادامه دارد.

محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری که پرسید؛ در سال گذشته اخباری منتشر شد که یکی از مدیران اخبار خبرگزاری ها در ارتباط با منافقین دستگیر شده است؟ آیا چنین خبری را تأیید می کنید یا خیر؟ گفت: اطلاعی از آن ندارم و درباره آن چیزی نمی دانم.

تحقیق از سه نفر در پرونده فاضل لاریجانی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید درباره پرونده فاضل لاریجانی پیش از این گفتید که از پنج – شش نفر تحقیق شده که یکی از آنها همکاران قضایی است، آیا تحقیقات از این افراد تکمیل شده است یا خیر؟ گفت: پرونده مربوطه در مرحله دادسراست و از سه نفر از این پنج شش نفر تحقیقات کامل شده، از نفر چهارم تحقیقات ناقص است و نفر پنجم نیز در این پرونده احضار شده اما در جلسه حضور پیدا نکرده که ظاهراً این فرد در تهران نبوده است.

وی افزود: تحقیقات در این پرونده هنوز کافی نیست و ادامه دارد به ویژه اینکه از یک نفر اصلاً تحقیق نشده است و احتیاج به تحقیق دارد.

آخرین وضعیت پرونده ستار بهشتی

محسنی اژه ای همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری که پرسید، از تشکیل پرونده ستار بهشتی چهار پنج ماه می گذرد و هنوز پرونده به دادگاه ارسال نشده و وکیل خانواده ستار بهشتی نیز گفته است قوه قضائیه همکاری نمی کند، گفت: اگر این پرونده خیلی زود به دادگاه ارسال می شد می گفتند چرا تحقیقات کامل صورت نمی گیرد.

محسنی اژه ای ادامه داد: در این پرونده ها یک طرف قضیه نظریه کارشناس است و باید پزشکی قانونی به عنوان کارشناس نظر بدهد که در این پرونده نیز سه بار معاینه صورت گرفته و نظر داده شده اما هنوز به نتیجه نرسیده است و مشخص نیست که علت تامه فوت چه بوده است.

وی گفت: قاضی دادسرا اگر به گزارش اولیه اکتفا می کرد بلافاصله پرونده را تکمیل و به دادگاه می فرستاد اما برای اینکه قاضی به یک نظر قاطع برسد دوباره تمام مجموعه هایی که در این پرونده نظر کارشناسی داده اند دعوت کرده است تا به صورت حضوری با آنها درباره اظهار نظرشان بحث کند تا به نتیجه برسد و مسلماً این طولانی شدن روند ارسال پرونده به دادگاه در جهت رسیدن به واقعیت است.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: همچنین در این پرونده کسانی که دستگیر شده اند تحقیقات صورت می گیرد که هنوز در این پرونده یک نفر بازداشت است و برخی نیز احضار شده بودند که بعد از تحقیقات آزاد شدند و چندین مرحله نیز از کمیسیون پزشکی نظر خواسته شده بنابراین طبیعی است که روند رسیدگی به این پرونده در مرحله دادسرا طولانی شود.

محسنی اژه ای ادامه داد: قرار بود جلسه بازپرس پرونده با کارشناسان در نخستین روزهای سال جدید برگزار شود و اکنون اطلاع ندارم که این جلسه برگزار شده است یا خیر.

بازداشت حداقل دو بدهکار بانکی

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید؛ دستگیری بدهکاران بزرگ بانکی و تحقیقات از آنان به کجا رسیده است؟ افزود: در این خصوص برخی دستگیر و برخی احضار شده اند اما برخی از آنان با قرار وثیقه آزاد هستند و حداقل دو نفر نیز در بازداشت به سر می برند.

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری که درباره بازدارندگی حکم اعدام مفسدان اقتصادی پرسید، گفت: ما ملزم به اجرای قانون هستیم و اگر همه ملتزم به اجرای قانون باشیم این به نفع همه است و ما به پرونده ها با گرایش های مختلف نگاه نمی کنیم بلکه قانون را اجرا می کنیم.

سخنگوی قوه قضائیه افزود: وقتی پرونده ای تشکیل می شود، قاضی در ابتدا این موضوع را بررسی می کند که جرم است یا نیست و اگر جرم است محرز است یا خیر و مجازات آن چیست و این مجازات قابل تخفیف است یا نیست، به هر حال همه این موارد از اختیارات قاضی است و می تواند در صورت ممکن تخفیف دهد.

محسنی اژه ای با اعلام اینکه نگاه به آثار اجرای حکم در مراحل بعدی قرار دارد، افزود: اما به طور کلی اگر مجازاتی طبق قانون به مرحله اجرا در بیاید حتماً تأثیر دارد و مجازات باید بازدارنده باشد.

سخنگوی قوه قضائیه در ادامه در پاسخ به سوال خبرنگاری که پرسید قرار بود طرحی به مجلس داده شود که بخشی از اختیارات قوه قضائیه به دولت داده شود ازجمله اینکه دادسراها زیر نظر دولت باشند، آیا قوه قضائیه موافق این طرح است؟ گفت: طبق قانون اساسی، این اختیارات در اختیار قوه قضائیه گذاشته شده است و علاوه بر آن ، چیزی را که ماهیت قضایی دارد نمی توان از قوه قضائیه گرفت.

محسنی اژه ای افزود: ما ملتزم به قانون هستیم و هر چیزی که جنبه قانونی پیدا کند آن را اجرا می کنیم.

در پیشگیری از جرم باید مجموعه نظام پای کار بیاید

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید؛ معاونت آمار و فناوری قوه قضائیه ۱۰ جرم نخست سال ۹۱ را اعلام کرده است که سرقت با ۴۴۶ هزار مورد در رده نخست قرار دارد، آیا قوه قضائیه برنامه ای برای آنالیزه کردن و پیشگیری از آن در دستور کار دارد؟ گفت: قوه قضائیه در دور جدید توجه بیشتری به استفاده از فناوری های جدید دارد و در این خصوص معاونتی تشکیل داده است که نشان از توجه ویژه به بحث آنالیزه و پیشگیری دارد.

وی افزود: اما بحث پیشگیری به تنهایی از توان قوه قضائیه خارج است و باید دیگر دستگاه ها نیز پای کار بیایند.

محسنی اژه ای گفت: البته بخشی از پیشگیری ها از جمله نحوه رسیدگی ، قاطعیت در رسیدگی و بازدارندگی ، در راستای وظیفه قوه قضائیه است که منجر به پیشگیری می شود اما بخشی از کاهش جرم نیاز به همکاری دیگر دستگاه ها دارد.

سخنگوی قوه قضائیه تصریح کرد: البته وقتی گفته می شود این تعداد پرونده در بحث سرقت تشکیل شده است به این معنی نیست که همه این پرونده ها منجر به جرم شده و یا همه آنها مجرم هستند بلکه ممکن است در یک پرونده پنج نفری مطرح شوند اما این به این معنی نیست که در یک پرونده پنج سارق داریم ، کما اینکه ممکن است در مراحل اولیه برای بسیاری از آنها قرار منع تعقیب صادر شود و یا حتی منجر به صدور قرار نیز نشود و از آنها رفع اتهام شود و آزاد شوند.

محسنی اژه ای گفت: باید به این موارد توجه داشته باشیم به ویژه که گاهی آمارهایی داده می شود که به ۱۰ میلیون پرونده رسیدگی شده است که این ۱۰ میلیون پرونده به معنی ۱۰ میلیون متهم و مجرم نیست بلکه ۱۰ میلیون پرونده ای است که در مراحل مختلف دادسرا تا دیوان عالی مورد رسیدگی قرار گرفته است.

وی افزود: ممکن است یک پرونده ۱۰، ۲۰ یا ۷۰ بار در مراحل مختلف رسیدگی مطرح و در آمارها نیز آورده شود و یا پرونده ای ۱۰- ۲۰ شاکی داشته باشد که هر کدام از آنها اعلام شکایت کرده و تشکیل پرونده داده اند اما تعداد مجرمان پرونده ۴- ۵ نفر بیشتر نیست.

تشکیل پرونده معوقات بانکی برای بیش از ۸۰۰ نفر

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش یکی از خبرنگاران درباره آخرین اقدامات قوه قضائیه برای وصول معوقات بانکی، گفت:برای بیش از ۸۰۰ نفر از کسانی که معوقات بانکی دارند پرونده تشکیل شده است.

اژه ای با اعلام اینکه بدهی های برخی از این افراد تسویه شده یا در حال تسویه است و یا با بانک ها به توافق رسیده اند، افزود: افرادی که تا کنون به پرداخت معوقات بانکی خود اقدام نکرده اند احضار شده اند و برای برخی از آنان پرونده تشکیل شده است که در بیشتر موارد درخواست مهلت کرده اند.
سخنگوی قوه قضائیه با بیان اینکه در این پرونده ها بر اساس نوع پرونده، متفاوت عمل می شود، اضافه کرد: اگر ثابت شود که مقصر نبوده اند و به علت نوسانات بازار دچار مشکل شده اند به آنها مهلت داده می شود و اگر هم تخلفی مرتکب شده باشند به آن رسیدگی می شود و هم اکنون نیز برخی از آنان در بازداشت هستند.
محسنی اژه ای با اشاره به اینکه کسانی که در این زمینه برای آنان پرونده قضایی تشکیل شده است زیاد نیستند، گفت: برای آنهایی که بیش از یک میلیارد تومان معوقات بانکی داشتند ونیز برای بیش از ۸۰۰ نفر پرونده اولیه تنظیم شد که تعدادی از آنها با بانک ها به توافق رسیدند و برای تعداد کمی از آنها پرونده قضایی تشکیل شد.
اژه ای در پاسخ خبرنگاری که پرسید با توجه به اینکه بر اساس آمارها بیشترین مرگ و میر ناشی از تصادفات مربوط به یک نوع خودرو بوده است آیا شما به عنوان مدعی العموم این موضوع را پیگیری نمی کنید؟ با بیان اینکه عوامل مختلفی مانند خودرو، جاده و خطای انسانی در تصادفات مؤثر است افزود: باید تلاش کنیم همه این موارد اصلاح شوند و مسئولان ذیربط نیز به دنبال این موضوع هستند.
سخنگوی قوه قضائیه گفت: مدعی العموم در این باره بی تفاوت نیست و با وزارت صنایع و سازندگان خودرو صحبت و سعی کرده است تذکرات لازم را درباره بهبود وسایل نقلیه بدهد اما پرونده قضایی کیفری در این باره تشکیل نشده است.

بودجه قوه قضاییه کافی نیست

محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش یکی دیگر از خبرنگاران مبنی بر اینکه قوه قضائیه به عملکرد پارسال خود چه نمره ای می دهد؟ گفت: ما خودمان نباید درباره خود قضاوت کنیم بلکه مردم باید نمره دهند.
وی ادامه داد: قوه قضائیه تلاش زیادی کرده است اما اینکه آیا همه تلاش های ما به نتیجه رسیده باشد جای بحث دارد.
سخنگوی قوه قضائیه افزود: نباید به آنچه که کرده ایم راضی باشیم و به آن بسنده کنیم باید تلاش بیشتری کنیم.
محسنی اژه ای گفت: بودجه قوه قضائیه تکافوی مأموریت ها و وظایف تعیین شده را نمی کند و همچنین کادر قضایی و اداری این قوه برای انجام همه این وظایف کافی نیست و آنها تحت فشار هستند و این موضوع اندکی کیفیت کار و رضایت را کاهش داده است.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید به فصل انتخابات نزدیک می‌شویم و شاهدیم برخی که دارای مناسب اجرایی هستند تبلیغات زودهنگامی را شروع کرده اند و در تبلیغات شخصی از امکانات دولتی استفاده می کنند، آیا این موضوع جرم است یا خیر گفت: اگر مشخص شود که افراد از امکانات و حتی سمت دولتی برای تبلیغات شخصی استفاده کرده اند قطعاً جرم است و برایشان پرونده تشکیل خواهد شد.
وی افزود: حتی اگر از امکانات دولتی در حمایت از نامزدها استفاده شود شورای نگهبان نیز می تواند نسبت به آن نامزد اعمال نظر کند و برخورد با آن در قانون پیش بینی شده است.
محسنی اژه ای گفت: قوه قضائیه در بحث برخورد با این مجرمان از جنبه عمومی جرم می تواند وارد عمل شود.
وی افزود: در بحث استعفای نامزدهای ریاست جمهور از مشاغل خود منعی وجود ندارد و قانون برخلاف کاندیداهای نمایندگی مجلس و دیگر کاندیداها آن را منع نکرده است و نیازی به استعفا نیست.
محسنی اژه ای در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پرسید؛ دو ماه از رای دیوان عدالت اداری درباره ریاست سعید مرتضوی بر سازمان تامین اجتماعی گذشته است اما هنوز وی در سمت خود است چرا حکم اجرا نمی شود و آیا قوه قضاییه توان اجرای حکم را ندارد، گفت: دیوان عدالت اداری در رای خود به صورت کاملاً مشخص به وزارتخانه متبوع اعلام کرد که اقدامات سعید مرتضوی پس از رای دیوان کاملا غیرقانونی است.
وی افزود: در همان نامه دیوان عدالت اداری اشاره شده است که اقدامات مرتضوی نه تنها غیرقانونی است، بلکه هر اقدامی بعد از صدور حکم قابل تعقیب قضائی است و اگر وزیر نسبت به اجرای رای دیوان عدالت اقدام نکند باید پاسخگو باشد.
همچنین خبرنگار دیگری از سخنگوی قوه قضاییه پرسید ، افزایش قیمت خودرو چند ماهی است که در کشور مطرح شده است و عده‌ای از این موضوع متضرر شده ‌اند، آیا این امکان وجود دارد که افرادی که حقی از آنها ضایع شده است به دستگاه قضائی مراجعه کرده و اعلام شکایت کنند ، محسنی اژه ‌ای پاسخ داد: مشخصاً دادگستری مرجع تظلم خواهی است و همه افراد می‌توانند در صورتی که حقی از آنها ضایع شده شکایت خود را ارائه کنند.
محسنی اژه‌ای گفت: البته توجه به این نکته امری ضروری است که نتیجه شکایت با هر محتوا از لحظه شکایت مشخص نمی‌ شود و باید اجازه داد تحقیقات انجام شود.

اعلام زمان احتمالی برگزاری جلسه بعدی دادگاه قضات کهریزک

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره زمان برگزاری دادگاه بعدی متهمان کهریزک تصریح کرد: زمان دقیق آن را از دادگاه نپرسیدم اما احتمالاً جلسه بعدی دادگاه اواخر فروردین و یا اوایل اردیبهشت برگزار می‌ شود.

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید، آقای مرتضوی در دادگاه در دفاع از خود عنوان کرده که پرونده ستار بهشتی شبیه پرونده کهریزک است و در پرونده ستار بهشتی هم دادستان تهران مقصر است و باید برای وی نیز پرونده ‌ای تشکیل شود ، گفت:در پرونده ستار بهشتی و مرگ وی پرونده ‌ای برای دادستان تهران تشکیل نشده است.

محسنی اژه ای افزود: شما اظهارات فردی را منعکس می‌کنید که خودش متهم است و فردی ممکن است در دفاع از خود حرف هایی بزند که نمی توان به ان استناد کرد .

وی اضافه کرد: باید بگویم هیچ شباهتی بین پرونده ستار بهشتی و کهریزک وجود ندارد و پرونده ‌ای برای دادستان تهران در این خصوص تشکیل نشده است و اصلاً اسمی از وی به عنوان مقصر در این پرونده به میان نیامده است.

محسنی اژه‌ای در بخش دیگری از نشست خبری خود در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران که پرسید شما در صحبت‌های خود از آماده شدن کیفرخواست بازپرس پرونده پالیزدار به دلیل شکایت وکیل پالیزدار از وی خبر دادید اما از سرنوشت پرونده سعید مرتضوی که در این خصوص از وی نیز شکایت شده است مطلبی نگفتید تصریح کرد : من در تماسی که با آقای دادستان داشتم وی گفت پرونده بازپرس پرونده پالیزدار آماده صدور کیفرخواست شده اما پرونده متهم بعدی که ” نمی‌دانم مرتضوی است یا فرد دیگری” به دلیل آنکه به دادسرا نیامده است هنوز در مرحله تحقیقات مقدماتی قرار دارد.

محسنی اژه ای گفت: فکر می‌کردم در این پرونده تنها دو متهم وجود دارد چون آقای دادستان هم صحبت از دو نفر کرد اما اگر سه نفر باشند من اطلاع دقیقی ندارم.

سخنگوی قوه قضاییه درباره شکایت از متهم ردیف نخست پرونده قضات کهریزک به دلیل حضور در باند پالیزدار که سوال یکی از خبرنگاران بود گفت: شکایت علیه متهم ردیف نخست نبود بلکه علیه بازپرس پرونده بوده است البته اگر هم علیه متهم ردیف نخست شکایتی صورت گرفته باشد هنوز قراری در این خصوص صادر نشده است.

 

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۸:۰۳
کد خبر : 11136
بازدیدها: 292

پاسخی بگذارید »