پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

غلامحسین پیروانی: ورزشکاری که مداح است

danesheroz1 آبان ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
غلامحسین پیروانی: ورزشکاری که مداح است

دانش روز: خدمت به اباعبدالله و هیئت‌ های عزاداری عشق من است

 به گزارش دانش روز، غلامحسین پیروانی  در ایام ماه محرم کمتر به فوتبال و حواشی آن فکر می کند به ویژه این روزها که از مربیگری هم فاصله گرفته است. با این حال او در تمامی شرایط از توجه به ارزش های متعالی در فوتبال حرف می زند.


غلامحسین پیروانی در حال مداحی

او در این باره و نیز در خصوص ایام ماه محرم حرفهایی شنیدنی دارد. پیروانی در آغاز می گوید: در فوتبال ایران حرمت ها شکسته شده و دیگر از احترام به بزرگتر خبری نیست. پول های کلان و بی حساب و کتاب در فوتبال، شرم وحیا را از این رشته برد. به راحتی آب خوردن آن هم در رسانه ها به خصوص رسانه ملی، بزرگان فوتبال به یکدیگر بدترین حرف ها را می زنند واین آفت بزرگی است که گریبان ورزش پر طرفدار کشور را گرفته است.از زمانی که پول های کلان و بدون حساب و کتاب وارد فوتبال کشورمان شد، شرم و حیا هم از بین رفت، طوری که یک جوان در آغاز راه به راحتی در برابر بزرگان ورزش قد علم می کند و می گوید تا پولم را ندهید بازی نمی کنم.

پیشنهاد من به جوانانی که می خواهند به صورت حرفه ای ورزش کنند این است که چون عمرقهرمانی کوتاه است، باید درستکاری و احترام را سرلوحه کار قرار دهند تا در ورزش با نام نیک ماندگار شوند ضمن اینکه راستی موجب رضای خداست ،کس ندیدم که گم شد از ره راست.

فوتبالی که درآن ثبات وجود ندارد و همه نتیجه گرا شده اند نباید انتظار بازی زیبا را داشت.دیگرکسی به دنبال سازندگی نیست و به همین دلیل است که فرهاد مجیدی ها با ۳۷ سال سن هنوز ستاره هستند البته مجیدی سالم زندگی کرد.

اگرچه به جام جهانی رفتیم اما تا به حال فوتبال زیبایی هم ازسوی تیم ملی شاهد نبودیم و به نظرمی رسد سرمربی تیم ملی اعتقادی به لیگ برتر ما ندارد ازاین رو به دنبال بازیکنان دو رگه است البته باید به سلیقه اواحترام گذاشت.

بهترین لذت من در زندگی دوران خدمت به اباعبدا… در هیئت‌های عزاداری است، آن‌قدر که هنگام حضور در مجالس از تمامی مسائل کاری و حتی خانوادگی دور می‌شوم و هیچ وقت این فضای معنوی را متناقض با کار و فوتبال ندیدم

تازمانی که باشگاههای مابه صورت اصولی حرفه ای نشوند و پول دولتی درکارباشد فوتبال روز به روزضعیف تر خواهد شد .

امیدواریم وزیر ورزش و جوانان البته اگرازمجلس رای اعتماد بگیرد، برای یک بار هم که شده تکلیف فوتبال حرفه ای را مشخص نماید چرا که پول کلانی وارد فوتبال می شود، ولی در تقسیم و هزینه آن عدالت رعایت نمی شود.

وجود برخی به عنوان دلال باعث شده فوتبال ما ناپاک شود به همین دلیل خبرهای ناگوار تبانی های مختلف به گوش می رسد اما متاسفانه پس از یک سری افشاگری ها پس از مدتی فراموش می شود ونتیجه ای دربرندارد و نمی دانم چه دست هایی در کارا ست که ریشه اینگونه فسادها خشک نمی شود.

غلامحسین پیروانی یکی از مداحان اهل بیت(ع) است که ایام محرم در شیراز و در هیاتی که پدرش بنیانگذار آن است مداحی می کند.  او یکی از مداحان اهل بیت(ع) است که ایام محرم در فلکه فخر آباد شیراز و در هیاتی قدیمی که پدرش بنیانگذار آن است مداحی می کند.

پیروانی

او در مراسم‌ مختلف مداحی می‌کند و طرفداران زیادی دارد. نقل است، پیروانی در روزهای شکست فجر سپاسی برای بازیکنانش مداحی می کرد! او که جزو هیئت داران قدیمی است، می گوید: «قبل از انقلاب نیز پدرم در ایام محرم و صفر و فاطمیه هیئت می‌گرفت؛ برای همین، من هم راه پدرم را ادامه دادم. در واقع پدرم وصیت کرد که این راه را ادامه دهم.»

*چه شد که غلامحسین پیروانی به «شاغلام» فوتبال ایران تبدیل شد؟ چه کسانی برای اولین‌بار شما را به این نام صدا زدند؟

اسم من غلامحسین است، یعنی غلام آقا امام حسین(ع). گفتن نام شاغلام لطفی است از جانب مردم در حق بنده. این اسم از زمانی که فوتبال بازی می‌کردم (حدود سال‌های ۵۲) توسط هواداران برق شیراز روی من گذاشته شد.

شروع محرم باعث شد تا سری به فضای مذهبی و حال و هوای محرمی فوتبال بزنیم به عنوان مداح اهل بیت از حال و هوای آغاز محرم بگویید؟

گفته‌اند که:

هرآن کسی که قدم زد به آستان حسین(ع)

عزیز هردو جهان شد قسم به جان حسین(ع)

باید از این ماه نهایت استفاده را بکنیم. آقا امام حسین در نزد خدا بسیار عزیز هستند و روایت است که در این ماه از امام حسین بخواهیم که از پروردگار برایمان طلب بخشش کنند.

از کی به سراغ نوحه و هیئت‌داری اباعبدلله رفتید؟

از زمان پدرم مراسم عزاداری در خانه قدیمی‌مان بر پا می‌شد و بعد از آن که پدرم به رحمت خدا رفت طبق وصیت‌شان ما انجام این مراسم عزاداری را ادامه دادیم.

هیچ وقت تناقض معنوی بین فوتبال و هیئت‌داری، باعث قلم گرفتن به دور فعالیت‌های مذهبی شما نشد؟

بهترین لذت من در زندگی دوران خدمت به اباعبدا… در هیئت‌های عزاداری است، آن‌قدر که هنگام حضور در مجالس از تمامی مسائل کاری و حتی خانوادگی دور می‌شوم و هیچ وقت این فضای معنوی را متناقض با کار و فوتبال ندیدم.

به نظر شما حضور فوتبالی‌ها در چنین محافلی کمکی به تغییر ذهنیت مردم درمورد فضای آلوده فوتبال می‌کند؟

حضور در چنین محافلی بنا به حرمت و سنگینی که دارند تاحدودی باعث جلوگیری از بعضی اتفاقات ناجور و ناشایست می‌شود.

پیروانی

علاوه بر مطالعه کتاب‌های نوحه، اهل خواندن کتاب‌های شعر ایرانی هستید؟ چقدر زمان صرف مطالعه می‌کنید؟

بیشتر شعرهای مذهبی. علاقه بسیار زیادی به مطالعه شعرهای امام حسین دارم و تمامی نوحه‌ها را حفظ می‌کنم. به همین دلیل باید فرصت زیادی را صرف حفظ اشعار و یا اضافه کردن ابیاتی به آن‌ها بکنم.

پس خودتان هم شاعر هستید؟

بله گاهی ابیاتی را در کنار نوحه‌های اباعبدا… می‌آورم که خیلی ناگهانی اتفاق می‌افتد.

 شما چه‌طور این همه ابیات شعری در ذهن‌تان آماده پاسخ‌گویی می‌ماند؟

به هرحال به‌خاطر وجود زمینه ذهنی است. امیدوارم که هیچ زمانی خدایی نکرده با این لحن دل کسی را نرنجانم و کسی را آزرده خاطر نکنم. این ابیات حتی در زندگی فوتبالی‌ام هم تاثیر به‌سزایی دارند و آرامش بسیاری برایم می‌آورند.

بیشتر توضیح می‌دهید…

مثلا همین چند وقت گذشته اشتباه داوری محرزی علیه ما صورت گرفت و من کاملا عصبانی و آماده شکایت بودم که ناگهان با به یاد آوردن یک بیت از اشعاری که درمورد غلبه خشم و غضب بود، آرامش خودم را حفظ کردم و آن جنجال خاتمه یافت.

در پایان یک دعای خوب یا یک بیت شعر ناب‌تان را به مخاطبان ما هدیه کنید.

یا رب به شمیم جعد گیسوی حسین(ع)

یارب به طواف کعبه کوی حسین (ع)

این جمع که حاضرند از پیروجوان

بخشا همه را به طاق ابروی حسین (ع)

 

>> کلیپ مداحی غلامحسین پیروانی

حسین نصیری نمین

بخش ورزشی تبیان

دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۰۱:۵۴
کد خبر : 73153
بازدیدها: 359

پاسخی بگذارید »