جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ايران شناسي

غارهای استان البرز

danesheroz1 خرداد ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
غارهای استان البرز

دانش روز: این هفته به استانی سفر میکنیم که هر چند به تازگی در کسوت یک استان درآمده است، ولی تاریخی بس کهن دارد

به گزارش دانش روز ، به استان البرز می رویم که پیشتر با نام کرج می شناختیم. در این سفر به غارهای آن نگاهی خواهیم داشت.

از دو غار دست کن بادامستان در مجاورت روستای بزرگ وشته دیدن می کنیم که از کرج تا روستای وشته ۱۰۵ کیلومتر است. دیوارهای این غارها از خاک رس است که با دست کنده شده و تودرتو هستند. این غارهای دست کن در گذشته های بسیار دور محل سکونت بوده است.

۱۰تا ۲۰متر بالاتر از دشت است و به همین سبب برای دسترسی تا اندازه ای مشکل است. تپه ای که این غارها در آن کنده شده اند یالی بسیار طولانی دارد که در فاصله دره وشته و دره رودخانه گوران و گلیرد قرار گرفته است.

دیگــری غــارهیو اســت کـه در لایه هایی از سنگ های آهکی ساخته شده است.

دهانه ۶۰ سانتیمتری غار و شیب زیاد، ورود به آن را مشکل ساخته است، بدنه اصلی غار شامل تالار بزرگی است که ارتفاع آن در قسمت هایی به بیش از ۲۳ متر می رسد. در مسیر رسیدن به دومین آب بند سیمانی و بزرگ استان البرز، به غارچاهی با ورودی به بلندی دو ونیم متر و شعاع ۶۰ الی ۷۰ سانتیمتر می رسیم. در ورودی غار دالان اصلی آن قراردارد.

ایـن غار یک راهرو اصلی دارد که دو تالار را دربرگرفته در داخل تالارهـا استالاگمیــت هـا و استلاگتیت ‌های آهکی که گاهی ارتفاع آن ها به بیش از ۷ متر می ‌رسد دیده می شود.

غـاربعدی «یخ مراد» است که در آبادی گچسر واقع در ۸۴ کیلومتری کرج ، کنار جاده چالوس قرار دارد.

این غار در طول جاده ای به طرف غرب قریه«کهنه ده » در ۶۹ کیلومتری کرج قرار دارد. غار یخ مراد، در گذشته های بسیار دور زیر آب بوده و در حقیقت یک غار زیر دریایی است.زیرا بقایای فسیل «کاردینا » (Kardine) در روی تخته سنگی در مدخل غار باقی مانده است.این فسیل از نرمتنــان دریایی اسـت که در دوران سوم زمین شناسی می زیسته است.

اگر پیدایش غار را با این نرم تن همزمان بدانیم ، پیشینه غار به بیش از میلیون سال می رسد. این غار بادگیر و هواکش های فراوانی دارد که هوا با شدت از آن ها وارد شده ، فضای غار را فوق العاده سرد کرده ، موجب یخ زدن آب های موجود در آن می شود.

 

منبع : روزنامه اطلاعات

 

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۱۳
کد خبر : 29860
بازدیدها: 271

پاسخی بگذارید »