سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عید فطر آغاز تحول درونی / البرز

danesheroz1 مرداد ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
عید فطر آغاز تحول درونی / البرز

دانش روز: ماه از نو تازه شد و عید فطر از راه رسید، پس از یک ماه روزه داری اینک آغاز تحول درونی مان را در عید فطر به جشن می نشینیم

 به  گزارش دانش روز، انگار همین دیروز بود که بانگ رَبناّ ….از فراز گلدسته های هر کوی و بر زنی به گوش رسید و نوید ماه مغفرت و بخشش بندگان را می داد، درهای رحمت الهی در این ماه از هفت آسمان به روی ساکنان زمین گشوده شد، نسیم مغرفت وزیدن گرفت و  باران بخشش الهی دست های گره خورده مان به سوی آسمان را دست خالی رد نکرد تا هر یک از بندگان به وسعت قلب شان از فرصت کوتاه این ماه بهره مند شوند.

این ماه چه زود گذشت، رمضان،ماه آرزوهایمان بود، در شب نزول قرآن، سرنوشت یک ساله مان با استغفار به درگاه احدیت رقم خورد، غبار نشسته بر قلبمان در این ماه صیقل داده شد تا همچون آیینه ای شفاف و رودی جاری شود…  آری لحظه به لحظه ماه رمضان و سحرهای پر رمز و رازش سراسر فضیلت و مغفرت بود. اکنون در آستانه طلوع عید فطر قرار داریم ….

 روز اول ماه شوال بدین سبب عید فطر خواند می شود که در این روز، امر امساک و صوم از خوردن و آشامیدن برداشته شد و رخصت داده شد که مؤمنان در روز افطار کنند و روزه خود را بشکنند. فطر و فطور به معناى خوردن و آشامیدن است و گفته شده است که به معناى آغاز خوردن و آشامیدن نیز هست. به همین دلیل است که پس از اتمام روز و هنگام مغرب شرعى در روزهاى ماه رمضان، انسان افطار می کند، یعنى اجازه خوردن پس از امساک از خوردن به او داده می شود.

عید فطر داراى اعمال و عباداتى است که در روایات معصومین(ع) به آنها پرداخته شده و ادعیه خاصى نیز درباره آن آمده است.

از سخنان معصومین(ع) چنین استفاده می‏ شود که روز عید فطر، روز گرفتن مزد است، و لذا در این روز مستحب است که انسان بسیار دعا کند و به یاد خدا باشد و روز خود را به بطالت و تنبلى نگذراند و خیر دنیا و آخرت را بطلبد.

در این روز مسلمانان نماز عید فطر را اقامه می کنند، در قنوت نماز عید فطر میخوانیم:

«… اسئلک بحق هذا الیوم الذی جعلته للمسلمین عیدا و لمحمد صلى الله علیه و آله ذخرا و شرفا و کرامه و مزیدا ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تدخلنى فی کل خیر ادخلت فیه محمدا و آل محمد و ان تخرجنى من کل سوء اخرجت منه محمدا و آل محمد، صلواتک علیه و علیهم اللهم انى اسالک خیر ما سئلک عبادک الصالحون و اعوذ بک مما استعاذ منه عبادک المخلصون‏».

بارالها! به حق این روز که آن را براى مسلمانان عید و براى محمد(ص) ذخیره و شرافت و کرامت و فضیلت قرار داد، از تو مى‏خواهم که بر محمد و آل محمد درود بفرستى و مرا در هر خیرى وارد کنى که محمد و آل محمد را در آن وارد کردى! و از هر سوء و بدى که محمد و آل محمد را از آن خارج ساختى خارج کن! درود و صلوات تو بر او و آنها! خداوندا، از تو مى‏طلبم آنچه بندگان شایسته ‏ات از تو خواستند و به تو پناه میبرم از آنچه بندگان خالصت ‏به تو پناه بردند.

در صحیفه سجادیه نیز دعایى از امام سجاد(ع) به مناسب وداع ماه مبارک رمضان و استقبال عید سعید فطر وارد شده است:

«اللهم صل على محمد و آله و اجبر مصیبتنا بشهرنا و بارک لنا فی یوم عیدنا و فطرنا و اجعله من خیر یوم مر علینا، اجلبه لعفو و امحاه لذنب و اغفر لنا ما خفى من ذنوبنا و ما علن… اللهم انا نتوب الیک فی یوم فطرنا الذی جعلته للمؤمنین عیدا و سرورا و لاهل ملتک مجمعا و محتشدا، من کل ذنب اذنبناه او سوء اسلفناه او خاطر شر اضمرناه توبه من لا ینطوى على رجوع الى ذنب و لا یعود بعدها فی خطیئه.»

پروردگارا! بر محمد و آل محمد درود فرست و مصیبت ما را در این ماه جبران کن و روز فطر را بر ما عیدى مبارک و خجسته بگردان و آن را از بهترین روزهایى قرار ده که بر ما گذشته است: که در این روز بیشتر ما را مورد عفو قرار دهى و گناهانمان را بشویى و بر ما ببخشایى گناهانى را که در پنهان و آشکارا انجام دادیم… خداوندا! در این روز عید فطر، که براى مؤمنان روز عید و خوشحالى و براى مسلمانان روز اجتماع و گردهمایى است، از هر گناهى که مرتکب شده ‏ایم و هر کار بدى که کرده ‏ایم و هر نیت ناشایسته‏ اى که در ضمیرمان نقش بسته است‏ به سوى تو باز می‏گردیم و توبه می‏کنیم، توبه ‏اى که در آن بازگشت‏ به گناه هرگز نباشد و بازگشتى که در آن هرگز روى آوردن به معصیت نباشد.

بارالها!این عید را بر تمام مؤمنان مبارک گردان و در این روز، ما را توفیق بازگشت ‏به سوى خود و توبه از گناهان عطا فرما.

«فطر» درمعنی عید روزه گشادن،جشن پیروزی بر نفس سرکش است  و از  آن جا که ” فطر ” پایان ” صوم ” است به عید فطر عید صیام نیز گفته شده است وتبریک و تهنیت این روز همچون دیگر اعیاد اسلامی مورد توجه قرار دارد.

عید فطر دارای آداب و مراسم ویژه ای است .در این روز مسلمانان با ظاهری آراسته و پاک در نماز عید فطر شرکت می جویند و خداوند را به خاطر نعمات این ماه مبارک ، سپاس می گویند.

اکنون در نخستین روز شوال به ماه خداوندی بدرود می گوییم و از درگاه احدیت مسئلت داریم تا فرصت تجربه دوباره ماه رمضان را از ما دریغ نسازد. به برکت یک ماه روزه داری و تهذیب نفس آغاز سال نو قلبی مان را در روز عید فطر به جشن می نشینم ….

بازدید اقوام و آشنایان و تبریک عید و پرداخت ” فطریه ” به مستحقان از دیگر تأکیدات این رویداد عظیم اسلامی است.

از سنت‌های مسلمانان در روز عید فطر، ذکر تکبیر، برگرفته از آیه‌ای از قرآن است  و پیش از نماز عید فطر و شروع خطبه، ذکر الله أکبر الله أکبر الله أکبر، لا إله إلا الله،الله أکبر الله أکبر، ولله الحمد….خوانده می شود.

مسلمان در این روز عیدی خود را پس از یک ماه روزه داری از خداوند منان دریافت می دارند.

منبع:مهر

جمعه ۱۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۸
کد خبر : 48567
بازدیدها: 260

پاسخی بگذارید »