سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

علی لاریجانی: رقابت۶نامزد در انتخابات،یعنی حضور گرایش های مختلف/مسئله هسته ای با زور حل نمی شود

danesheroz5 خرداد ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
علی لاریجانی: رقابت۶نامزد در انتخابات،یعنی حضور گرایش های مختلف/مسئله هسته ای با زور حل نمی شود

دانش روز: رئیس مجلس با بیان اینکه رقابت‌های انتخاباتی را در ایران جدی خواند و گفت: حضور افراد متعدد در انتخابات یک حسن است.

به گزارش دانش روز، دکتر علی لاریجانی امروز در مصاحبه با شبکه المیادین با اشاره به علت عدم نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم گفت: در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران افراد متعددی با گرایش های مختلف حضور دارند بنابراین احساس کردم که حضور این افراد کفایت کرده و نیازی به نامزدی من نیست.
جایگاه مهم پارلمان در ایران مانع از حضور من در عرصه ریاست جمهوری شد
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: ضمن اینکه من در حال حاضر رئیس پارلمان هستم و در ایران نیز پارلمان جایگاه مهمی دارد به همین دلیل فکر کردم که ادامه حضورم در مجلس مناسب تر است.
وی با بیان اینکه همانطور که می دانید در جمهوری اسلامی ایران دموکراسی به طور جدی پیگیری می شود ادامه داد: دموکراسی پایه اصلی حکومت است ومردم در انتخاب رهبر به عنوان بالاترین مرجع کشور گرفته تا انتخاب رئیس جمهور و انتخابات مجلس و شوراهای شهر و روستا نقش دارند و این امر باعث می شود که ملت احساس کنند در تعیین سرنوشت خود دخیل هستند.
رقابت های انتخاباتی ایران جدی است
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه این انتخابات با توجه به شرایط منطقه ای، بین المللی و داخلی انتخابات حساس تری است گفت: بنابراین حضور گرایش های مختلف در این عرصه ارزشمند است و رقابت ها نیز جدی است.

لاریجانی با بیان اینکه حضور افراد متعدد حسنی در انتخابات بوده ونباید اشکالی در این عرصه دیده شود، ادامه داد: در انتخابات فعلی با انصراف ۲ نفر از نامزدها ۶ نفر به عنوان نامزد حضور دارند و حضور عقاید مختلف نکته مثبتی در عرصه انتخابات ریاست جمهوری است.
وی با بیان اینکه بهتر بود اصولگرایان هم می توانستند به نظر واحدی برسند افزود: من احساس می کنم وضع موجود با تنوعی که شاهد هستیم می تواند مفید باشد زیرا افراد مختلف در جامعه به نامزدهایی که به نظر خود نزدیک ترند رأی می دهند.
حضور من در انتخابات نیز تکثر موجود را از بین نمی برد
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که آیا با حضور شما در عرصه ریاست جمهوری تکثر اصولگرایان از بین نمی رفت گفت: حال به فرض، چنین ائتلافی نیز به وجود می آمد صحبت شما یک حدس است و باز هم تکثر وجود داشت زیرا رقابت باید وجود داشته باشد و من تنوع نامزدها را در این انتخابات مفید می دانم.
ولایتی در جریان مسیر اقدامات هسته ای قرار داشت
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه اقدام رادیو و تلویزیون در برگزاری مناظرات انتخاباتی اقدامی مفید بود ادامه داد: در مورد مسئله هسته ای که در مناظره آخر به آن اشاره شد نمی خواهم قضاوتی کنم. آقای ولایتی با توجه به در جریان قرار داشتن در مسیر کارهای هسته ای نظر خود را دارد مهم این است که مسئله هسته ای در کشور ما یک موضوع حساس و مهم است.
وی با بیان اینکه غربی ها در بحث هسته ای ایران دچار اشتباه استراتژیک شدند افزود: آنها در مورد امری که مبنای وفاق ملی است و مورد علاقه مردم است رفتار ماجراجویانه ای انجام دادند و بقیه بحث ها به تکنیک ها باز می گردد.
در توافق با سولانا هم شیطنت های خارجی و هم اشتباهات داخلی مؤثر بود
لاریجانی با اشاره به توافق خود با سولانا در مورد مسئله هسته ای توضیح داد: البته با سولانا در استانبول بحث هایی صورت گرفته بود اما در این موضوع شیطنت هایی هم از جانب غربی ها و هم اشتباهاتی از داخل صورت گرفت اما در هر صورت منجر به توافق ریسبون با وی شد.
مسئله هسته ای موضوعی استراتژیک برای ایران است
لاریجانی با بیان اینکه مسئله هسته ای موضوعی استراتژیک برای ایران است ادامه داد: من شنیدم که اخیراً برخی تحرکاتی نشان دادند که این تحرکات پیام غلطی برای ملت ایران دارد و باید متوجه باشند که رفتار آنها نادرست است و باید به جای روش های ستمگری و ظلم از روش های عاقلانه تری استفاده کنند.
مسئله هسته ای ایران با زور قابل حل نیست
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به آینده هسته ای ایران گفت: در مذاکرات گذشته پیشنهاداتی ارائه داده شده بود و سعید جلیلی نیز نقطه نظرات جمهوری اسلامی ایران را با غربی ها مطرح کرد و من فکر می کنم بحث، بحث جدی است.
وی با بیان اینکه اگر غربی ها معتقد باشند که می خواهند مسئله هسته ای ایران را حل کنند قطعاً فرمولی پیدا می شود افزود: اما اگرغرب می خواهد از مسئله هسته ای ایران برای توجیه سایر اقدامات خود استفاده کنند باید گفت که این موضوع قابل حل نیست.
توقع توقف غنی سازی از ایران توقعی نادرست است
نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه اگر قصد دارند که رفتارشان رفتار حلی باشد مسئله هسته ای از طرق مختلف حل می شود تصریح کرد: اما اگر بخواهنمد مسئله هسته ای ایران را از طریق زور حل کنند باید بدانند که نه تنها این مشکل حل نمی شود بلکه ملت ایران از اقدامات دیگر استفاده می کنند.
وی با اشاره به توقع گروه ۱+۵ برای توقف غنی سازی ایران گفت: توقف غنی سازی حرف نادرستی است چون ایران بعنوان یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی حق غنی سازی را دارد.
زمان امپراتوری گری در منطقه سپری شده است
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مسائل فعلی سوریه با بیان اینکه فکر می کنم سوریه از ابتدای رخ دادن حوادث چند مرحله را سپری کرد توضیح داد: مرحله ابتدایی این حوادث حل کردن این مشکلات از طریق مذاکرات سیاسی بود که برخی کشورها این نظر را داشتند اما اغراض دیگری در منطقه و در غرب در این زمینه شکل گرفت.
وی با بیان اینکه برخی کشورهای منطقه در مسئله سوریه خاموش ماندند گفت: به نظر می رسد که زمانه امپراتوری گری در منطقه سپری شده و باید به حقوق ملت ها احترام گذاشت.
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه همانطور که می دانید دموکراسی پایه انقلاب اسلامی است بنابراین ایران به برقراری دموکراسی در سوریه اعتقاد داشت افزود: این مرحله را برخی کشورهای دیگر با اغراض دیگری سپری کرده و به سمت فشار نظامی بر سوریه رفتند.
علت مشکلات سوریه تضعیف و از بین بردن یکی از محورهای مقاومت است
لاریجانی با بیان اینکه مرحله دوم حوادث سوریه دوره دو ساله حضور نیروهای مسلح این کشور و معارضان است ادامه داد: حضور معارضان و نیروهای مسلح باعث جنگ و درگیری نظامی در این کشور شد و جمهوری اسلامی ایران این روش را همانطور که در کشور بحرین قبول ندارد در سوریه نیز نمی پذیرد که دموکراسی با آر.پی.جی به کشور سوریه فرستاده شود.
وی با بیان اینکه در سوریه ضمن تغییر قانون اساسی انتخابات نیز باید برگزار شده و فشار نظامی برداشته شود افزود: برخی آقایان برداشتن فشار نظامی را نمی پذیرفتند و برخی رجال سیاسی منطقه عنوان می کردند که مسئله سوریه طی دو تا سه هفته حل می شود که این اظهارات خام اندیشی بود و نتیجه ای جز کشته شدن مردم بی گناه سوریه به همراه نداشت.
لاریجانی با بیان اینکه در حال حاضر شرایط تغییر کرده و آنها متوجه شدند که فشار نظامی باعث ایجاد تغییر در سوریه نمی شود گفت: دخالت رژیم اشغالگر قدس در سوریه فضا را روشن کرد باید گفت که مسئله سوریه مسئله دموکراسی نیست بلکه موضوع تضعیف یکی از محورهای مقاومت و از بین رفتن آن است.
آمریکا، غرب و رژیم صهیونیستی تنها بهره بران پشت صحنه سوریه هستند
این نماینده مردم در مجلس نهم با بیان اینکه اگر ایران از دموکراسی صحبت می کند به این علت است که در داخل کشور خود نیز دموکراسی را رعایت می کند اما کشوری که حتی انتخابات نیز در آن برگزار نمی شود نباید در این مسائل دخالت کند افزود: در پس مسائل سوریه پشت صحنه ای وجود دارد و با توجه به ارتباط رژیم صهیونیستی با برخی کشورها این موضوع پیچیده تر می شود.
وی با تأکید بر اینکه مسئله سوریه با تحرکات نظامی حل نخواهد شد ادامه داد: قطعاً در پشت صحنه مسائل سوریه رژیم صهیونیستی، غرب و آمریکا بهره خواهند برد و تحرکات آنها علیه این کشور نشان می دهد که آنها علاقه ای به حل مسائل سوریه ندارند.
اقدامات آمریکا در مورد سوریه نشان ازعدم شناخت درست آنها از منطقه است
لاریجانی با بیان اینکه آمریکایی ها چون مسائل منطقه را خوب نمی شناسند ایجاد بحران کرده و توان حل آن را ندارند گفت: اتفاقاتی همچون اتفاقات عراق و افغانستان مسائلی است که عدم شناخت آمریکایی ها از منطقه را به خوبی نشان می دهد.
وی افزود: در جنگ ۳۳ روزه لبنان خانم رایس ۱۴ مارس در جلسه ای اعلام کرد که ظرف یک هفته خاورمیانه جدید شکل می گیرد و این اظهارات نشان دهنده عجول بوده و عدم شناخت درست آنها از منطقه است.
آمریکا تئوری برای آینده سوریه ندارد
لاریجانی با بیان اینکه آنها در مورد سوریه نیز دچار اشتباه شدند افزود: در حال حاضر سوریه به آوردگاهی تبدیل شده و آنها نیز تکلیف را با خودشان مشخص نکرده اند.آنها می گویند که بشار در رأی امور سوریه نباشد اما تئوری نیز برای آینده ندارند.

روش آمریکایی ها در سوریه روش ارباب رعیتی است
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران معتقد است که دموکراسی در سوریه از طریق صندوق های رأی برقرار می شود افزود: کسی حق ندارد بگوید چه کسی رئیس جمهور بشود و چه کسی رئیس جمهور نشود غربی ها از ابتدا نیز می گفتند بشار نباید انتخاب شود و این روش، روش ارباب رعیتی است.
ایران تنها به نتیجه صندوق رأی در سوریه اعتقاد دارد
وی با بیان اینکه هر فردی را که ملت سوریه در پای صندوق های رأی انتخاب کردند همان فرد باید زمام امور را به دست بگیرد ادامه داد: ایران اصالت را به صندوق رأی می دهد اما آمریکایی ها قصد دارند شرط بگذارند که ما نیز شرط را نمی پذیریم و تنها به نتیجه صندوق رأی اعتقاد داریم.

نفوذ ایران غربی ها را از هسته ای شدن این کشور می ترساند
لاریجانی با بیان اینکه من می دانم که هر زمان در مسئله هسته ای ایران راه حلی پیدا می شد برخی مشکل ایجاد می کردند ادامه داد: بارها اعلام کردیم که ایران تابع آژانس است اما آنها نکته ای در گوشه ذهن خود دارند و از نفوذ ایران نگرانند و به همین دلیل علاقه ای به هسته ای شدن این کشور ندارند اما این امر دست آنها نیست.
ایران حاضر به ورود کشورهای مبتذل و مسئله ساز در منطقه برای حل مسئله هسته ای نیست
رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اگر غرب در حل مسئله هسته ای ایران مسیر معقول و بدون شرط و شروط را اعلام کند جمهوری اسلامی ایران می پذیرد ادامه داد: اما اگر بخواهند کشورهای مبتذل و مسئله ساز در منطقه در این موضوع حاضر شوند ایران نمی پذیرد و باید کشورهای صاحب اقتدار برای حل این موضوع حضور یابند بنابراین روند حل مسائل هسته ای بستگی به روند مذاکرات دارد.
ایران به کنفرانس ژنو ۲ بدبین نیست
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به کنفرانس ژنو ۲ و حضور ایران در این کنفرانس با بیان اینکه دلیلی ندارد ایران به این کنفرانس بدبین باشد گفت: البته ژنو ۱ به راه حل ملموسی نرسید ولی در این دوره دو سال و اندی شرایط تغییر کرده و آنها متوجه شدند که این روش ها نه تنها جواب نمی دهد بلکه باعث ایجاد تروریسم می شود.
وی افزود: در عین حال جمهوری اسلامی ایران کمک می کند تا این مسائل به صورت مسالمت آمیز حل شود.
سوریه نیازی به کمک نظامی ندارد
لاریجانی با اشاره به اتهام ایران در مداخله درسوریه گفت: فکر نمی‌کنم سوریه نیازی به کمک نظامی داشته باشد و ایران نیز به رفتار نظامی در سوریه قائل نیست، اما معتقد است که صیانت از امنیت این کشور حق دولت سوریه است.
وی با بیان اینکه نحوه دستیابی تروریست‌ها و نیروهای مسلح به سلاح روشن است ، ادامه داد:‌ اگر واقع‌بینانه به صحنه سوریه نگاه کنیم متوجه می‌شویم که ایران همیشه از استقرار امنیت در این کشور همچون استقرار امنیت در ترکیه و خلیج فارس حمایت می‌کند.
نماینده مردم قم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مساله دیگر، حمایت از مقاومت است، توضیح داد: فکر می‌کنم در این بازی سر مسلمانان کلاه رفت، یعنی کشوری بی‌مقاوم در برابر رژیم صهیونیستی مقاومت کرده و آن را تضعیف کرد، در حالی که هیچ یک از کشورهای منطقه به این رژیم تشری نزدند و بنابراین ‌ایران در مقابل این کشور احساس وظیفه می‌کند.
وی با بیان اینکه برخی کشورهای مسلمان در پشت صحنه از اسرائیل حمایت می‌کردند ادامه داد:‌ این چه اسلامی است که در جنگ بین نیروی مقاومت و رژیم صهیونیستی برخی کشورهای مسلمان اطلاعاتی را به این رژیم می‌دادند، البته اخبار مربوط به این مساله در رسانه‌ها نیز درز کرد.
مسئله فلسطین، مسئله مهم عالم اسلام است
لاریجانی با بیان اینکه در زمان جنگ بین مقاومت و رژیم صهیونیستی،‌ سوریه پشتیبان حماس بود، افزود: کشورهای مدعی دموکراسی آن زمان کجا بودند و چرا با پشتیبانی از رژیم صهیونیستی حیثیت مسلمانان را لکه‌دار کردند؟
نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مسئله فلسطین را یک موضوع مهم عالم اسلام دانسته و پای آن ایستاده است، گفت: ایران معتقد است که رژیم صهیونیستی غده سرطانی و معضل عالم اسلام است و امام خمینی (ره) همیشه مسئله فلسطین مسئله مهم عالم اسلام می دانستند، بنابراین حمایت سیاسی ایران از حماس ناشی از این دیدگاه است.
اطلاعاتی از حمایت حماس از معارضین سوری ندارم
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتشار برخی اخبار مبنی بر حمایت حماس از نیروهای معارض سوری گفت: من اطلاعاتی از حمایت حماس از معارضین سوری ندارم اما حماس از رفتار دولت سوریه نیز حمایتی نکرده و اختلاف پیدا کرده است.
وی افزود: البته ما به دوستان حماس که چندی پیش به ایران آمده بودند، گفتیم که این رفتارها درست نیست و باید رفتار بهتری داشته باشید.
حماس مبارز مقاومت است
لاریجانی با اشاره به حمایت ایران از حماس گفت: در حمایت از نیروهای حماس معتقدیم که آنها مبارز مقاومت هستند، البته نظرو برخی عملکردهای آنها همچون نظرشان در مورد سوریه را قبول نداریم ولی اصل مقاومت را درست می‌دانیم.

دامن زده شدن به اختلافات میان مسلمانان یا از حرص است و یا از جهل
وی با بیان اینکه برای جمهوری اسلامی ایران وحدت همه گروه‌های مسلمان مهم است، توضیح داد:‌ اشکال کار به جان هم افتادن این جریانات است که علاوه بر خطرناک بودن به نفع آمریکا و رژیم صهیونیستی تمام می‌شود.
تکفیری ها بلای جان عالم اسلام هستند
نماینده مردم قم در مجلس با بیان اینکه نصیحت ما به گروه‌های مختلف مسلمان حل اختلافات است، ادامه داد: البته تکفیری‌ها بلای عالم اسلام هستند وگرنه شیعه، شافعی، حنبلی و حنفی باید با یکدیگر وحدت داشته باشند.
لاریجانی با بیان اینکه استراتژی جمهوری اسلامی ایران، مقابل افراطی‌گری است، افزود: ایران معتقد است تمام مسلمانان برادرند و اختلاف مهمی بین آنها نیست و دامن زده شدن به اختلاف یا از حرص بوده و یا از جهل.
وی افزود: اگر اتهامی نیز به ایران زده می‌شود، کشور تحمل داشته و هدف اصلی خود را که همان وحدت است فراموش نمی‌کند.

مساله ارتباط ایران و آمریکا یک موضوع استراتژیک است
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ارتباط ایران و آمریکا با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در این زمینه توضیحات روشنی دادند، گفت: ایران دشمنی با ملت‌ها ندارد، مشکل این است که آنها در ادوار مختلف به جمهوری اسلامی ایران ستم کرده‌اند و باید دست از دشمنی خود بردارند.
وی با بیان اینکه در بحث ارتباط با آمریکا راه جمهوری اسلامی ایران روشن است، افزود: رهبر معظم انقلاب فرمودند که آمریکا باید دست از دشمنی بردارد و این یک موضوع استراتژیک بوده و با نقشه‌های تاکتیکی قابل حل نیست.
آمریکایی‌ها در مقابل ایران بازیگری می کند
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه برای ارتباط با آمریکا باید نمودها را مشاهده کنیم، گفت: گفت‌وگوها باید براساس یک اراده درست باشد بنابراین اول باید فهمید که این اراده وجود دارد یا خیر؟ در غیر این‌صورت گفت‌وگوها بزک کردن ماجراست.
وی با بیان اینکه آمریکایی‌ها در مقابل ایران بازیگری می‌کنند، تصریح کرد: استراتژی آمریکا مقابله با ملت ایران است، آنها نمی‌خواهند ملت ایران سرافراز زندگی کنند.
رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سوال که آیا رئیس جمهور جدید می‌تواند در بحث ارتباط با آمریکا مانور خاصی داشته باشد، گفت: مهم این است که مشخص شود که آیا پشت این گفت‌وگوها مسئله‌ای حل می‌شود یا خیر؟ در اینجا مهم اراده است. رهبر معظم انقلاب فرمودند باید علائمی را دریافت کنیم اما هنوز چیزی دریافت نکرده‌ایم./

 

 

 

 

مرجع: خبرآنلاین

پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۸
کد خبر : 26294
بازدیدها: 325

پاسخی بگذارید »