شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

علل کار کردن افراد در جامعه

danesheroz1 آبان ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
علل کار کردن افراد در جامعه

دانش روز: ارضای نیاز های جسمانی که از طریق پول در مقابل انجام «کار» حاصل می شود

 به گزارش دانش روز، نمی تواند تنها علت لازم و کافی برای کارکردن محسوب گردد.

ارضای نیازهای روانی و اجتماعی نیز از تعیین کننده های مهم در اشتغال و نوع آن به شمار می روند . برخی از علل و عواملی را که موجب «کار کردن» می شوند می توان به شرح زیر بر شمرد:

۱-«کارکردن» وسیله ای برای صرف انرژی در راه مطلوب است. انسان انرژی خود را باید به طریق مطلوبی به مصرف برساند ، تا بدان وسیله تعادل فیزیولوژیکی خود را حفظ نماید.

«کارکردن» یکی از روش هایی است که انرژی انسان را در راه مطلوب به مصرف می رساند و تعادل فیزیولوژیکی بدن را برقرار می سازد.

۲-«کار کردن» وسیله ای برای ایجاد روابط اجتماعی با دیگران است.

۳- از طریق «کار» فرد خود را جزئی از جامعه محسوب می دارد در عین حال خدمات و یا کالاهایی را تولید می نماید و نقش خود را در سازندگی جامعه به نحو احسن ایفا می کند.

۴-از طریق «کار کردن»  انسان از طریق مقایسه خود با دیگران به ارزشیابی تواناییها و مهارتها و نیز کشف محدودیتهای خود اقدام می نماید. بر اثر چنین مقایسه و ارزشیابی ها فرد در صدد توسعه و گسترش مهارتهای شغلی و حرفه ای خود بر می آید.

۵-«کار کردن» نشانه ای از بلوغ و بزرگسالی است. در جوامع صنعتی که نوجوانان در صددند هرچه زودتر از خانواده جدا شده و زندگی مستقل خود را آغاز کنند. معمولا نوجوانان ولو به طور غیر قانونی از نظر سن اشتغال ، به انجام کاری نیمه وقت اقدام می نمایند.

در جامعه ما نیز به خوبی مشاهده می کنیم که تا زمانی که فرد شغلی به دست نیاورده خود را مستقل نمی داند و به عنوان عضوی وابسته به اعضای خانواده با آنها زندگی می نماید.

منبع: مفاآنلاین

یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۴
کد خبر : 71650
بازدیدها: 274

پاسخی بگذارید »