پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

علت اصرار امریکا به تحقیر دولت اعتدال چیست؟

danesheroz1 فروردین ۱۵, ۱۳۹۳ ۰
علت اصرار امریکا به تحقیر دولت اعتدال چیست؟

دانش روز: دولت امریکا قصد دارد صدور ویزا برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل را به تعویق بیندازد

به گزارش دانش روز، آن طور که برخی منابع امریکایی گفته اند دولت امریکا قصد دارد صدور ویزا برای حمید ابوطالبی به عنوان سفیر جدید ایران در سازمان ملل را به تعویق بیندازد.

چندی پیش اعلام شد ابوطالبی که اکنون معاون سیاسی دفتر رییس جمهور است به جای محمد خزایی به عنوان نماینده جدید ایران در سازمان ملل به نیویورک خواهد رفت.

این در حالی است که وب سایت المانیتور به نقل از منابع خود در ایران گفته است ابوطالبی یک اصلاح طلب واقعی و منتقد سیاست های نظام جمهوری اسلامی است!

کارشناسان عقیده دارند رفتار دولت امریکا در این باره پاسخی به اعتماد بیش از دولت حسن روحانی به باراک اوباما و تیم اوست.

مرور تحولات حدود ۹ ماه گذشته نشان می دهد به موازات افزایش اظهارات مثبت و حاکی از اعتماد مقام های دولتی در ایران نسبت به امریکا، رفتار دولت امریکا درباره ایران خصمانه تر، تحقیرآمیزتر و زیاده خواهانه تر شده است.

یک کارشناس ارشد امور راهبردی روز چهارشنبه ۱۳ فروردین در این باره به «ایران هسته ای» گفت: «اکنون این ارزیابی وجود دارد که حتی مذاکرات محرمانه با امریکا در مسقط هم به نفع ایران تمام نشده است. امریکایی ها حسن نیت را به معنای نیازمندی و اضطرار ایران تفسیر کرده اند و رفتارهای آنها روز به روز غیر قابل تحمل ترمی شود».

دولت امریکا در ماه های گذشته تحریم های ضد ایرانی را خود را حداقل ۳ بار تشدید کرده است؛ این در حالی است که مطابق توافق ژنو میان ایران و ۱+۵ چنین اقدامی ممنوع بوده است.

علاوه براین مقام های دولتی در امریکا مکررا ایران را تهدید به استفاده از حمله نظامی کرده اند.

وندی شرمن مذاکره ارشد امریکا در سنای این کشور با اشاره تلویحی به ایران گفت که فریبکاری بخشی از DNA انسان هاست.

برخی ارزیابی ها حکایت از آن دارد که امریکا به این جمع بندی رسیده است که دولت حسن روحانی روند آغاز شده با امریکا به هیچ قیمتی ترک نخواهد کرد و بنابراین می توانند حتی درباره موضوعاتی بسیار کوچک و پیش پا افتاده نیز دست به رفتارهای تحقیر آمیزکننده زده و از ایران امتیاز بخواهند.

کارشناسان پیش از این هشدار داده بودند که رویه مسالمت جویی افراطی دولت در مقابل امریکا هم درخواست های امریکا از ایران را بیشتر خواهد کرد و هم امتیازهایی را که بناست ایران در یک معامله احتمالی دریافت کند به حداقل مقدار ممکن کاهش می دهد.

مقام های دولت حسن روحانی تا امروز با این توجیه که علت این اقدامات از سوی دولت امریکا ساکت کردن منتقدان داخلی است، عموما در مقابل اظهارات و اقدامات توهین آمیز آنها سکوت کرده اند.

منبع: ایران هسته‌ ای

جمعه ۱۵ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۳:۲۶
کد خبر : 104590
بازدیدها: 294

پاسخی بگذارید »