شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عصبانیت کاخ سفید از شورای نگهبان

danesheroz خرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰
عصبانیت کاخ سفید از شورای نگهبان

دولت آمریکا در ساعات اولیه پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات

به گزارش دانش روز ، روزنامه وطن امروز در ستون سایه‌روشن امروز پنج‌شنبه خود نوشت:

*عصبانیت کاخ سفید از شورای نگهبان؛نیویورک تایمز: هاشمی بنیانگذار انقلاب است!

همانگونه که انتظار می‌رفت؛ مقامات آمریکایی به ردصلاحیت برخی داوطلبان ریاست‌جمهوری واکنش نشان داده و ابراز نگرانی کردند. دولت آمریکا در ساعات اولیه پس از اعلام نتیجه بررسی صلاحیت‌ نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲ در واکنشی تلویحی به ردصلاحیت هاشمی‌رفسنجانی اعلام کرد که انتخابات ایران را غیرآزاد می‌داند. پاتریک ونترل سخنگوی رسمی وزارت خارجه آمریکا در این‌باره گفت: ۸ نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ایران که ژوئن آینده برگزار می‌شود احتمالا از هیچ‌گونه مشروعیت مردمی برخوردار نیستند. این دیپلمات از ردصلاحیت هاشمی و مشایی، ۲ نامزدی که آنها را «برجسته» خوانده، انتقاد کرد.

پاتریک ونترل در پیامی الکترونیکی به فرانس پرس گفت: «به نظر می‌رسد شورای نگهبان قانون اساسی غیرمنتخب و غیرمسؤول از طرف مردم ایران بر اساس انبوهی از شاخص‌ها صدها نامزد را ردصلاحیت کرده است». ونترل افزود: «این شورا شمار نامزدها را از حدود ۷۰۰ نامزد به ۸ مسؤول رسمی که نظام آنها را نماینده خود می‌داند و بالطبع نماینده ایرانی‌ها نیستند کاهش داده است».

وی که البته در جایگاه سخنگویی وزارت خارجه آمریکا قرار دارد و نه سخنگوی ملت ایران (!) اضافه کرد: «این فهرست غیرنهایی نامزدها احتمالا اراده ملت ایران که حق دارد رئیس‌جمهوری را انتخاب کند که خواسته‌های آنها را برآورده کند به شمار نمی‌آید». سایت بی‌بی‌سی فارسی نیز درباره این موضوع از نگرانی مقامات کاخ سفید نسبت به ردصلاحیت برخی کاندیداهای ریاست‌جمهوری خبر داد.

به نوشته بی‌بی‌سی: «یکی از مقام‌های وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به انتشار فهرست نامزدهای تایید صلاحیت شده انتخابات ریاست‌جمهوری گفته است که داوطلبانی احراز صلاحیت شده‌اند که تامین‌کننده منافع حکومت هستند، نه مردم ایران.»

بی‌بی‌سی افزود: «مقام وزارت خارجه آمریکا بدون نام بردن از هیچ‌کدام از نامزدهای ردصلاحیت شده، به بی‌بی‌سی فارسی گفت: «فقدان شفافیت احتمال اینکه نامزدها نماینده اراده مردم ایران باشند را ناممکن می‌کند.» اما همزمان روزنامه آمریکایی «نیویورک تایمز» با انعکاس خبر عدم احراز صلاحیت آقای هاشمی‌رفسنجانی با معرفی وی به عنوان «بنیانگذار نظام‌جمهوری اسلامی ایران» تیتر «ردصلاحیت بنیانگذار‌جمهوری اسلامی[!]، ایرانیان را شوکه کرد» را برای خبر خود انتخاب کرد.

«نیویورک تایمز» افزود: «تصمیمی که روز سه‌شنبه درباره ردصلاحیت هاشمی رفسنجانی، پدر و بنیانگذار‌جمهوری اسلامی ایران و رئیس‌جمهور سابق این کشور گرفته شد، ایرانیان را شوکه کرد.۷۰ درصد جمعیت ایران زیر ۳۵ سال سن دارند و در طول این مدت از حیات خود هاشمی را در موقعیت‌های گوناگون با مسؤولیت‌های مختلف مشاهده کرده‌اند.»

البته نیویورک تایمز برای جانشینی هاشمی، تدبیر هم کرد و از حسن روحانی نام برد. این روزنامه آمریکایی به بررسی اجمالی افراد تایید شده از سوی شورای نگهبان پرداخت و نوشت: «در بین ۸ کاندیدای تایید شده تنها حسن روحانی است که با اندیشه‌های سنتی و محافظه‌کارانه فاصله دارد. ۳ نفر از کاندیداها «قالیباف، ولایتی و سعید جلیلی»هم از لحاظ فکری به حاکمیت نزدیک هستند.»

به گزارش جام، بی‌بی‌سی فارسی نیز در برنامه‌های سه‌شنبه خود، پروژه‌ای جدید را برای انتخابات کلید زد. برنامه‌های بی‌بی‌سی فارسی معمولا نیمه‌شب به پایان می‌رسید؛ اما برنامه‌های سه‌شنبه شب با پخش چند ویژه‌برنامه ادامه داشت و مجریان و کارشناسان این شبکه بارها از ۲ کاندیدایی که صلاحیتشان احراز نشده است، خواستند فورا واکنش نشان دهند! بی‌بی‌سی فارسی در برنامه «۶۰ دقیقه» شامگاه سه‌شنبه‌اش به بهانه عدم احراز صلاحیت آقایان هاشمی رفسنجانی و رحیم مشایی، تمام مدت این برنامه را به حمله به شورای نگهبان و زیر سوال بردن سلامت انتخابات اختصاص داد و از این ۲ کاندیدا خواست فورا واکنش نشان دهند و موجب «بحران ناامیدی پس از امید» در میان هوادارانشان نشوند!

برنامه‌های سه‌شنبه شب بی‌بی‌سی با حضور کارشناسان مختلفی از جبهه نیروهای اپوزیسیون‌جمهوری اسلامی پخش شد؛ حسین باستانی، فرخ نگهدار، آرش غفوری، مجید محمدی، مجتبی واحدی، محمد نوری‌زاد، ابوالحسن بنی صدر و… میهمانان حضوری یا ویدئوکنفرانسی سه‌شنبه شب بی‌بی‌سی بودند. برنامه ۶۰ دقیقه، دو مستند از آقایان هاشمی‌رفسنجانی و رحیم مشایی پخش کرد و با پخش این مستندها و سخنان کارشناسان تلاش کرد آنها را به اعتراض و نشان دادن واکنش ترغیب کند.

گوینده این شبکه بارها به کاندیداها گفت: «همه منتظر واکنش‌ها هستند.» در برنامه بی‌بی‌سی فارسی در شامگاه سه‌شنبه که تنها برای تأثیرگذاری بر آقای هاشمی و مشایی و دعوت آنها به نشان دادن واکنش، پخش می‌شد؛ بارها عباراتی به کار گرفته شد که از آنها بوی «دعوت به موضع‌گیری شدید» به مشام می‌رسید. در همین راستا حسین باستانی گفت: «آقای احمدی‌نژاد در این مدت توقعاتی ایجاد کرده است که الان برای آنکه انگیزه هوادارانش را حفظ کند، باید همین الآن کاری انجام دهد.»

باستانی به همین اکتفا نکرد و در ادامه از رئیس‌جمهور کشورمان خواست «کار بزرگ» را انجام دهد: «آقای احمدی‌نژاد این توقع را ایجاد کرده است که با ردصلاحیت مشایی، کار بزرگی خواهد کرد؛ اگر آقای احمدی‌نژاد الان کاری نکند و اقدامش را برای روز انتخابات نگه دارد، شکست خیلی جدی در هواداران دولت ایجاد می‌شود. به این در روانشناسی اجتماعی می‌گویند «بحران ناامیدی پس از امید» یعنی باید متناسب باامیدی که برای هواداران ایجاد شده، اقدام شود».

مرجع : وطن امروز

پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۵
کد خبر : 19685
بازدیدها: 208

پاسخی بگذارید »