پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عرقیات گیاهی برای استفاده در تعطیلات عید

danesheroz فروردین ۱۳, ۱۳۹۲ ۰

با فرا رسیدن سال جدید برنامه زندگی افراد نیز دچار تغییرات زیادی می شود؛ به خصوص در اوایل سال و دو هفته تعطیلات لذتبخش آن. ساعت های خواب و بیداری در اوایل فروردین ماه به دلیل دید و بازدیدها تغییر می کند و این مسئله عده ای را با بی خوابی مواجه می کند

خوردن خوراکی ها و غذاهای مختلف به طور کلی پرخوری یکی دیگر از دردسرهای عید است که خیلی ها را با مشکلاتی مانند درد شکم و نفخ مواجه می کند. عید، بهانه خوبی برای مسافرت است و بیشتر افراد بار و بندیل شان را بسته و به این طرف و آن طرف سفر می کنند اما مسیر مسافرت برای عده ای خوشایند نیست زیرا حالت تهوع ناشی از حرکت مانع از لذت بردن این دسته از افراد از مسیر سفر می شود؛ بنابراین برای آنکه نوروز امسال بتوانید یک خواب راحت داشته باشید، سفرتان بدون تهوع باشد و دچار نفخ هم نشوید بهتر است عرقیجاتی را که دکتر علیرضا عباسیان ، دستیار طب سنتی برای این ایام توصیه می کند، حتماً امتحان کنید.

● عرق کرفس
بعضی از افراد، به خصوص خانم ها در ایام نوروز تصمیم به لاغری می گیرند؛ بنابراین برای لاغری و کاهش وزن استفاده از عرق کرفس می تواند مفید باشد. این عرق برای افرادی که با مشکل درد مفصل، درد سیاتیک و کمر درد مواجه هستند گزینه خوبی است . افرادی که حساسیت دارند نباید عرق کرفس بخورند . همچنین این عرق در برخی از افراد باعث کاهش قند خون و کم شدن انرژی بدن می شود. برای لاغری می توان یک سوم از عرق کرفس را با دو سوم آب ترکیب کرد و صبح ها نوشید.

● عرق بیدمشک
افرادی که افسردگی دارند می توانند برای رفع افسردگی خود از عرق بیدمشک استفاده کنند. عرق بیدمشک علاوه بر اینکه نشاط آور است مقوی قلب هم هست. البته این عرق برای آن دسته از افرادی که افسردگی از نوع شیدایی دارند گزینه خوبی نیست چرا که روی این نوع افسردگی تاثیر خوبی ندارد و فرد را با مشکل مواجه می کند.

● عرق رازیانه
از رازیانه نیز می توان برای درمان نفخ کمک گرفت. عرق رازیانه علاوه بر خاصیت ضد نفخ باعث ازدیاد شیر در خانم های شیرده می شود اما در خانم های دیگر می تواند برای مشکلات عادت ماهیانه مفید باشد. استفاده از عرق رازیانه برای آقایان خوب نیست و آقایان نباید از این عرق استفاده کنند زیرا باعث اختلال در هرمون های مردانه می شود. به گزارش افکار نیوز، اگر می خواهید از این گیاه برای تقویت چشم های خود کمک بگیرید، می توانید دانه های آن را داخل یک گلدان بریزید و وقتی که برگ های آن رشد کرد آنها را بچینید و داخل آب بجوشانید و آب برگ را پس از صاف کردن، وقتی خنک شد به صورت سرمه داخل چشم بکشید.

● عرق دارچین
عرق دارچین برای آن دسته از افرادی که با مشکل نفخ مواجهند گزینه بسیار خوبی است . این نوشیدنی برای افرادی که مشکلات کبدی دارند هم مناسب است، به خصوص آنهایی که مشکل کبد چرب دارند. مبتلایان به چربی خوب نیز می توانند برای کاهش مشکل خود از این محصول استفاده کنند.

برای استفاده از این نوشیدنی در مواردی که مشکل نفخ مطرح است حتماً باید عرق دارچین همراه با نبات استفاده شود تا طبع آن گرم تر شود. عرق دارچین برای افرادی که با مشکل خارش بدن، کهیر و حساسیت مواجه هستند گزینه خوبی نیست. عرق دارچین می تواند باعث خشکی پوست شود، بنابراین افرادی که پوست خشکی دارند بهتر است از این عرق گیاهی استفاده نکنند. عرق دارچین در افرادی که سردردهای ضربان دار و میگرن دارند، باعث تشدید سردرد و مشکلات دیگر آنها می شود.

● عرق بهار نارنج
عرق بهار نارنج هم مانند عرق بیدمشک خاصیت نشاط آور دارد و گزینه خوبی برای افرادی است که افسردگی دارند. این عرق به مانند عرق بیدمشک برای افرادی که به افسردگی از نوع شیدایی مبتلا هستند گزینه خوبی نیست. عرق بهار نارنج می تواند در رفع تنش فکری و رفع اثرهای منفی فکری روی بدن مفید و موثر باشد. معمولاً عرق بیدمشک و بهارنارنج به صورت شربت و به شکل شیرین خورده می شوند؛ به همین دلیل افرادی که دیابت دارند باید مراقب قند خون شان باشند. در ضمن زیاده روی در خوردن این نوع عرقیجات شیرین شده که خوشمزه هم هستند باعث چاقی می شود.

● عرق زیره
اگرچه عرق زیره می تواند برای رفع مشکل نفخ مناسب باشد ولی افرادی که بیماری های التهابی روده دارند نباید زیاد از آن استفاده کنند. همچنین افرادی که به هموروئید یا همان بواسیر مبتلا هستند، بهتر است که از این عرق برای رفع مشکل نفخ استفاده نکنند زیرا احتمال خونریزی را در این دسته از افراد زیاد می کند.

● عرق آویشن
عرق آویشن بر خلاف عرق زیره برای افرادی که به بیماری های التهابی روده مبتلا هستند گزینه بسیار خوبی است و اثر ضد نفخ هم دارد. آویشن می تواند به پیشگیری از سرماخوردگی و حتی بهبود افرادی که به سرماخوردگی مبتلا شده اند کمک کند. افرادی که آبریزش بینی دارند و دچار مشکلات تنفسی شده اند می توانند از عرق آویشن استفاده کنند.

● عرق کاسنی
عرق کاسنی خاصیت خواب آور دارد و مانند عرق کاهو دارای طبع سرد است اما برای دسته از افراد منع مصرف دارد. افرادی که به دلیل طبع سرد و تر عرق کاسنی و عرق کاهو نمی توانند ازاین دو نوشیدنی برای خواب بهتر کمک بگیرند می توانند به جای آن از زعفران استفاده کنند. استفاده از مقدار کمی زعفران که طبع گرم دارد همراه با چای می تواند به خواب بهتر کمک کند ولی مقدار زیاد آن باعث بی خوابی می شود. عرق کاسنی برای افرادی که مشکل کبدی دارند گزینه خوبی است.

● عرق کاهو
عرق کاهو خواب آور است و طبع سرد و تر دارد. عرقیجاتی که در گروه سرد و تر قرار می گیرند برای افرادی که ناراحتی های تنفسی، خلط در سینه و سینوزیت دارند خوب نیستند. البته عرق کاهو می تواند برای افردی که با مشکل سردرد میگرنی و ضربان دار مواجه هستند مفید باشد. همچنین این عرق در رفع خشکی چشم هم موثر است و گزینه خوبی برای افرادی است که قطره اشک مصنوعی درچشم خود می ریزند. رفع خشکی بینی و خاصیت آرامبخش از دیگر خواص عرق کاهو است. عرق هایی که به عنوان خواب آور استفاده می شوند باید حداقل نیم ساعت قبل از خواب آنها را نوشید.

● عرق زنجبیل
یکی از مشکلاتی که بسیاری از افراد در طول سفر با آن مواجه می شوند تهوع است. زنجبیل بهترین گیاه برای درمان این مشکل است. برای رفع تهوع هنگام سفر می توانید از قرص های زنجبیل که در داروخانه ها به فروش می رسند کمک بگیرید. به جای استفاده از قرص زنجبیل از عرق زنجبیل نیز می توان استفاده کرد. بهترین زمان مصرف این نوشیدنی وقتی است که حالت تهوع شروع شده و قبل از شروع تهوع نباید از این نوشیدنی استفاده کرد زیرا زنجبیل جزو داروهای گرم و خشک درجه سه است و نباید در خوردن آن زیاده روی کرد. عرق و قرص زنجبیل برای افرادی که مشکل زخم معده دارند منع مصرف دارد.

قبل از خوردن عرقیجات گیاهی باید به این نکته توجه داشت که عرقیجات گیاهی مورد نظر باید از نوع مرغوب باشند. بعضی از تولید کنندگان در زمان تهیه عرقیجات، چوب را از فرآیند تولید حذف نمی کنند؛ بنابراین در بعضی از این محصول ها متانول وجود دارد که برای بدن، به ویژه افراد متبلا به مشکلات کبدی مضر است.

بعضی از عرق های گیاهی به اصطلاح «دو آتیشه» هستند و نسبت به عرقیجات معمولی قوی ترند. برای رفع بعضی از مشکلات بدن باید از نوع دو آتیشه استفاده کرد و برای اطمینان بیشتر از کیفیت این نوع عرقیجات، حتماً باید آنها را از مراکز معتبر تهیه کرد. کودکان نباید عرقیجات مصرف کنند و خانم های شیرده هم باید حتماً زیر نظر متخصص طب سنتی از این محصول ها استفاده کنند. همچنین خانم های باردار نیز نباید به صورت خودسرانه از عرقیجات و سایر داروهای گیاهی استفاده کنند زیرا ممکن است بعضی از عرقیجات برای آنها بسیار خطرناک باشد.

منبع: تندرستی

سه شنبه ۱۳ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۶:۱۱
کد خبر : 10622
بازدیدها: 165

پاسخی بگذارید »