جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عدم تاثیر سرنگونی مرسی بر روابط ایران و مصر

danesheroz1 تیر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
عدم تاثیر سرنگونی مرسی بر روابط ایران و مصر

دانش روز: با وجودی که ایران سرنگونی نظامی محمد مرسی رئیس جمهور اسلام‎گرا را پس از اعتراضات مردمی، “غیرقابل قبول” می‎داند، اما تحلیل‎گران باور دارند که این رویداد تاثیری بر روابط آتی میان مصر و ایران نخواهد گذاشت

به گزارش دانش روز، اولین واکنش ایران، پنج روز پس از برکناری مرسی در اوایل ماه میلادی جاری رخ داد که عباس عراقچی -سخنگوی وزارت خارجه- گفت: “مداخله نیروهای مسلح مصری در مسائل سیاسی غیرقابل قبول و مشکل ساز است.”

دو روز بعد، وزارت خارجه مصر این گفته ایران را “مداخله غیرقابل قبول” معرفی کرده و آن را به دلیل عدم درک صحیح ایران از روند تحولات داخلی مصر دانسته بود.

خبرگزاری چینی می‎نویسد: “تحلیل‎گران می‎گویند به نظر می‎رسد ایران مواضع خود را مورد بازنگری قرار داده است و نمی‎خواهد مراودات خود را با مصر متکی به بحث مرسی بگذارد. در نتیجه علی اکبر صالحی -وزیر خارجه ایران- در آخرین صحبت‎های خود از گروه‎های سیاسی مصری خواست تا وحدت ملی را حفظ کنند.”

روز پنجشنبه، صالحی در گفتگو تلفنی با محمد کامل عمرو -همتای مصری خود- گفته بود: “سرنوشت مصر باید توسط خود ملت گرفته شود و هر تصمیمی که توسط مردم مصر قرار می‎گیرد باید مورد احترام همگان قرار گیرد”. وی افزود: “جمهوری اسلامی همواره به دنبال روابط بهتر با مصر بوده و خواهد بود.”

محمود فاروق، کاردار سابق مصر در تهران در مصاحبه با شینهوآ گفت انتظار ندارد برکناری مرسی تاثیر منفی بر روند کُند بهبود روابط قاهره-تهران، پس از سه دهه جدایی، بگذارد.

این دیپلمات سابق افزود: “فکر نمی‎کنم حذف مرسی تاثیری بر مراوداتی با ایران بگذارد که هم اکنون نیز به دلیل مسائلی همچون مواضع درباره بحران سوریه و تفاوت‏‎های ایدئولوژیک میان مصر سنی و ایران شیعه دچار رکود است.

روابط میان مصر و ایران از سال ۱۹۷۹ و به دنبال امضای پیمان کمپ دیوید با رژیم صهیونیستی قطع شد. اما با سرنگونی حسنی مبارک در اوایل سال ۲۰۱۱، تحول قابل توجهی در بهبود روابط فیمابین رخ داد.

رخداد مهم در این راستا، سفر ماه اوت گذشته مرسی برای حضور در کنفرانس غیرمتعهدها به تهران بود که به دنبال آن، محمود احمدی نژاد ماه فوریه برای شرکت در کنفرانس اسلامی به مصر سفر کرد.

فاروق گفت روابط فیمابین در زمان مرسی و احمدی نژاد به جز در زمینه دیدارهای دیپلماتیک دو طرف، شاهد تحول بزرگی نبوده است.

وی همچنین اعتقاد دارد که حسن روحانی، رئیس جمهور منتخب نسبت به سلف خود میانه‎رو تر است، اما با این وجود سقوط نظامی که جهت‎گیری اسلامی داشت، مورد رضایت وی نباشد.

فاروق خاطر نشان کرد که برکناری مرسی به خودیِ خود تاثیری بر فرایند نمی‎گذارد اما: “سقوط مرسی به نفع ایران نیست زیرا آن مصر را درگیر در مسائل متعددی می کند که دیگر فرصت فکر کردن به عادی‎سازی روابط با جمهوری اسلامی را نخواهد داشت.”

از سوی دیگر، فاروق السینوتی، رئیس بخش دیپلماتیک روزنامه الاهرام، می‎گوید برکناری مرسی تاثیر “کوتاه مدت” بر روابط دو کشور می‎گذارد اما به گذشت زمان، به وضعیت سابق باز می‎گردد.

سینوتی به شینهوآ گفت: “تاثیر شگرفی بر مراودات دو جانبه نخواهد گذاشت زیرا [موضع] ایران بر اساس منافع در منطقه است.” وی افزود که پس از مدتی و با روشن شدنِ شرایط جدید، روابط به حالت پیشین باز خواهد گشت.

این روزنامه نگار همچنین گفت: “مساله فوق در واکنش ایران و اعلام عدم رضایت و سپس در مرحله بعد پذیرش این که هر تصمیمی که توسط مردم مصر گرفته شود، مورد احترام است؛ آشکار است.”

سینوتی نیز با فاروق موافق است که هم اکنون هم موانع بسیار زیادی برای عادی سازی روابط بین ایران و مصر وجود دارد.

وی در پایان گفت: “به نظرم جهت‎گیری اسلامی نظام‎ها تاثیری در روابط بین کشورها نمی‎گذارد و تنها منافع دوجانبه اهمیت دارد.”

منبع:مهر

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۳۱
کد خبر : 37428
بازدیدها: 254

پاسخی بگذارید »