دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عجیب‌ترین زلزله قرن ، روسیه را لرزاند

28 danesheroz خرداد ۴, ۱۳۹۲ ۰

روز گذشته، زلزله بسیار عجیبی شرق دور روسیه را لرزاند. این زلزله با شدت ۸.۳ ریشتر در عمق ۶۱۰ کیلومتری زمین رخ داد، جایی‌که معمولا سنگ‌ها به‌قدری داغ هستند که به جای تکان خوردن، به آرامی تغییر شکل می‌دهند

به گزارش دانش روز ، در زلزله روز گذشته روسیه چنین چیزی رخ نداد و سنگ‌ها با جابجایی خود، زمین‌لرزه ۸.۳ ریشتری را منتقل کردند. زمین‌لرزه در زیر دریای اوخوتسک واقع در شمال ژاپن و غرب شبه‌جزیره کامچاتکا رخ داده، جایی که بستر دریا بخشی قدیمی از صفحه پوسته‌ای اقیانوس آرام است و به زیر صفحه اوراسیا می‌رود. سرعت این حرکت ۸ سانتی‌‌متر در هر سال است که باعث می‌شود پوسته به مقدار کافی خنک شود و درنتیجه زمین‌لرزه‌هایی تاعمق ۶۵۰ کیلومتری (و حتی عمیق‌تر) نیز اتفاق بیفتد.

زمین‌لرزه‌های عمیق به خاطر فاصله زیاد منبع انرژی با سطح زمین، معمولا خرابی‌های کمتری به همراه دارند، هرچند تکان‌های آن‌ها تا فاصله‌های دور احساس می‌شوند؛ به‌عنوان مثال، زلزله ۸.۳ ریشتری دیروز روسیه حتی در مسکو نیز احساس شد.

تا پیش از این، آخرین نمونه از زمین‌لرزه‌های عمیق مربوط به زمین‌لرزه ۸.۲ ریشتری بولیوی در ۹ ژوئن ۱۹۹۴ / ۱۸ خرداد ۱۳۷۳ بود که در عمق ۶۳۱ کیلومتری زمین رخ داد.

 

منبع : خبر آنلاین

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۶
کد خبر : 20511
بازدیدها: 162

پاسخی بگذارید »