پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدیر عامل فولاد مبارکه:

ظرفیت فولادسازی کشور ۱۰۰ درصد رشد داشته است

danesheroz اردیبهشت ۷, ۱۳۹۲ ۰

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: ظرفیت فولادسازی کشور تا پایان سال ۱۳۹۱ به رقم ۲۰ میلیون تن رسید که این میزان در مقایسه با شروع برنامه چهارم توسعه رشد ۱۰۰ درصدی را نشان می دهد

به نقل از ایرنا؛ ˈمحمد مسعود سمیعی نژاد ˈ گفت : سیاست تولید فولاد کشور در چارچوب برنامه سوم توسعه(۸۳- ۱۳۷۹) دستیابی به ظرفیت تولید ۲۰ میلیون تن بود، اما در آغاز برنامه چهارم توسعه ظرفیت این بخش ۱۰ میلیون تن بوده است که آمار مذکور نشان می دهد، عقب ماندگی در این بخش از برنامه سوم توسعه ناشی می شود.

سمیعی نژاد تصریح کرد: بر اساس برنامه ریزی به عمل آمده در چارچوب چهارمین برنامه توسعه کشور(۸۸- ۱۳۸۴) افزایش ظرفیت تولید فولاد کشور هدف گذاری شد و اکنون واحدهای فولادسازی ایران در مجموع ظرفیت تولید ۲۰ میلیون تن فولاد را دارند.

وی افزود: برنامه مجتمع فولاد مبارکه در سه حوزه(مبارکه، سبا و فولاد هرمزگان) تا پایان سال ۱۳۹۳ حدود ۱۲ میلیون تن هدف گذاری شده و برای دستیابی به این مهم سه هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری می شود.

به گفته مدیر عامل مجتمع فولاد مبارکه، اکنون روند پیشرفت فیزیکی برای تحقق ظرفیت مذکور ۳۰ تا ۹۰ درصد است و در پایان سال ۹۳ این برنامه تکمیل خواهد شد.

وزارت صنعت، معدن و تجارت پیش از این اعلام کرده بود که دستیابی به ظرفیت تولید ۵۵ میلیون تن فولاد در چارچوب سند افق ۱۴۰۴ برنامه ریزی شده است.

تولید فولاد خام ایران در ماه گذشته میلادی(مارس ۲۰۱۳) با رشد ۱۴.۳ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته به یک میلیون و ۳۳۰ هزار تن رسید.

انجمن جهانی فولاد(WSA) در تازه ترین گزارش خود تولید فولاد خام ایران را در سه ماه گذشته سال جاری میلادی، سه میلیون و ۶۴۰ هزار تن اعلام کرد که این میزان نسبت به مدت مشابه سال ۲۰۱۲ میلادی که رقم سه میلیون و ۶۲۶ هزار تن بود، افزایشی به میزان ۰.۴ درصدی را نشان می دهد.

سمیعی نژاد با بیان اینکه، فولاد مبارکه در سال گذشته از سهم افزون بر ۱۴ میلیون تنی تولید فولاد خام کشور سهم ۵۰ درصدی داشت، گفت: انتظار می رود با هدف راهبردی در این واحد صنعتی تا سقف تولید ۲۵ میلیون تن فولاد در کشور، فولاد مبارکه سهم ۴۵ درصدی را به خود اختصاص دهد.

وی یادآور شد: سال ۲۰۱۲ میلادی جایگاه ایران به عنوان یک کشور تولید کننده فولاد از رتبه ۱۷ به ۱۵ رسید که ۸۹ درصد عامل این ارتقای جایگاه کشور، ناشی از افزایش تولید در مبارکه بوده است.

مدیر عامل مبارکه خاطر نشان ساخت: عرضه ۶.۵ میلیون تن محصول مبارکه در سال گذشته به بازار، رشد ۱۵ درصدی را نسبت به برنامه پیش بینی شده برای سال ۱۳۹۱ را نشان می دهد و نیاز انواع مصرف کنندگان از جمله خودرو سازان، صنایع خانگی، لوله و پروفیل، بسته بندی و غیره تامین شد.

نرخ رشد تولید فولاد خام ایران نیز در ماه گذشته میلادی نسبت به سایر کشورهای عمده تولید در کننده فولاد خام در جهان مانند چین، هند، آمریکا، فرانسه، آلمان، ایتالیا، اسپانیا، روسیه، اوکراین، کانادا، مکزیک، برزیل و ژاپن بالاتر بود.

شنبه ۷ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۳
کد خبر : 13101
بازدیدها: 224

پاسخی بگذارید »