دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طلا چگونه به وجود آمد

danesheroz1 تیر ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
طلا چگونه به وجود آمد

دانش روز: ستاره شناسان آمریکایی اعلام کردند که تمام طلای جهان از برخوردهای بزرگ کیهانی هسته های مرده ستارگان شکل گرفته که پیشتر به عنوان ابر نواختر منفجر شده اند

به گزارش دانش روز، کم بودن طلا در زمین تا حدی به این دلیل است که این عنصر در کیهان نیز کمیاب است و درون یک ستاره چون کربن و یا آهن تشکیل می شود.

تولد طلا یک رویدادی است که تحولات عظیمی در آن رخ می دهد، شبیه آنچه که ستاره شناسان ماه گذشته به عنوان انفجار کوتاه اشعه گاما مشاهده کردند. این انفجار کوتاه در نتیجه برخورد دو ستاره نوترونی رخ داد و پس از آن یک درخشش منحصر به فرد حاصل شد که در محل این اشعه گاما طی چند روز مشاهده شد.

براساس اعتقاد ستاره شناسان طی بیانیه منتشر شده توسط مرکز هارواد اسمیتسونین این درخشش نشان دهنده تولید حجم قابل توجهی از عناصر سنگین از جمله طلا بوده است.

ادو برگر نوسینده اصلی مقاله این تحقیقات اظهار داشت: ما تخمین می زنیم که حجم طلای تولید شده در طی ادغام دو ستاره نوترونی ۱۰ برابر جرم ماه بوده است.

انفجار اشعه گاما یک درخشش پرانرژی نور از انفجارهای پرانرژی است و اکثرا در دوردستها رخ می دهد، برگر و همکارانش توانستند انفجار اشعه گاما ۱۳۰۶۰۳B که در فاصله ۳.۹ میلیون سال نوری زمین رخ داد و یکی از نزدیک ترین انفجارهایی بوده که تاامروز مشاهده شده را رصد کنند.

انفجار پرتو به فوران ناگهانی و شدید پرتو گاما در اعماق کیهان گفته می ‌شود. این پدیده ده‌ها سال به عنوان یکی از پدیده‌های مرموز اخترشناسی شناخته می ‌شد. امروزه مشخص شده است که برخی از این انفجارها مربوط به ابرنواخترها و برخی دیگر مربوط به مگنتارها هستند.

ماهواره سوییفت ناسا، نشان داده‌است که خیلی از فوران‌های پرتو گاما، انفجارهایی همانند ابرنواخترهایی هستند که در پایان عمر ستارگان ابرپرجرم به وجود می‌ آیند.

با توجه به زودگذر بودن این پدیده، مکان یابی سرچشمه آنها کار دشواری است، انفجار گاما زودگذر است و معمولا حدود چند ثانیه طول می ‌کشد، اما در کنار پرتو گاما امواج رادیویی و گاه نور مرئی نیز از محل انفجار ساطع می‌ شود و بر خلاف پرتوهای گاما پیامدهای رادیویی آن می‌ توانند تا هفته ها ادامه داشته باشند.

پس از انفجار اولیه، ۱۳۰۶۰۳B درخشش رو به کاهشی داشت که قسمت اعظم را نور مادون قرمز تشکیل می داد و طوری به نظر می رسید که گویی این نور از عناصر رادیواکتیو عجیب و غریبی حاصل شده که یک واپاشی رادیواکتیو داشته تا به عناصر سنگینی چون طلا تبدیل شود.

ستاره شناسان اظهار داشتند که ترکیب طلای تخمین زده شده که توسط یک انفجار پرتو گاما با تعداد این انفجار ها در طی زمان پس از وجود کیهان ( از انفجار بزرگ تاکنون) نشان می دهد که تمام طلای موجود در کیهان از انفجارهای اشعه گاما تشکیل شده اند.

به عبارت دیگر تمام جواهرات و زیورآلات طلای ما در نتیجه برخورد ستارگان شکل گرفته است.

منبع:مهر

جمعه ۲۸ تیر ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۴
کد خبر : 39284
بازدیدها: 256

پاسخی بگذارید »