پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طلا به زمین نشست/پرونده

danesheroz فروردین ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
طلا به زمین نشست/پرونده

حباب داخلی سکه و طلا کی فروکش می کند؟

نزول طلا در پی تصمیم تازه دولت قبرس آغاز یک سرازیری کم سابقه برای فلز زرد بود که صعود آرام و تندش طی ۱۰ سال گذشته عادت شده بود.
در حالی که قیمت جهانی طلا معاملات روز چهارشنبه هفته گذشته را با نرخ ۱۵۸۵ دلار آغاز کرده بود، دولت قبرس اعلام کرد که ۴۰۰ میلیون یورو از ذخایر طلای خود را می فروشد تا منابع مالی کافی برای دریافت کمک مالی ۱۰ میلیارد یورویی از وام دهندگان بین المللی را مهیا کند.
انتشار این خبر زمینه را برای فرود طلا که طی یک هفته پیش از آن میان ۱۶۰۰ دلار تا ۱۵۸۵ دلار در نوسان بود، فراهم کرد.
همچنین نگرانی های تازه ای در خصوص ادامه اجرای سیاست های انبساطی پولی از سوی فدرال رزرو(بانک مرکز) آمریکا به وجود آمد.
گزارش نشست ماه مارس کمیته فدرال بازار آزاد بانک مرکزی آمریکا که اخیرا منتشر شده، نشان داد که تعدادی از اعضاء این کمیته مایل هستند طی ماه‌های آینده از میزان خرید اوراق قرضه دولت توسط بانک مرکزی کاسته شود و در صورت بهبود اوضاع بازار کار، در پایان سال جاری خرید این اوراق متوقف شود. این امر به معنای رشد ارزش دلار و کاهش تقاضا برای طلاست. همچنین اگر نرخ‌ بهره در آمریکا افزایش یابد، سرمایه‌گذاران دلیلی برای حفظ دارایی‌هایی همچون طلا نخواهند داشت.(اینجا)
بدین ترتیب قیمت جهانی هر اونس طلا با افت ۸۴ دلاری به ۱۴۷۷ دلار رسید تا فلز زرد در کف قیمتی ۲۲ ماه گذشته خودنمایی کند.
روز شنبه و بازگشایی بازار داخلی، قیمت انواع سکه و طلا در بازار داخلی سیر نزولی به خود گرفت.(اینجا)
در ابتدای معاملات بازار داخلی قیمت هر سکه بهار آزادی طرح جدید از حدود ۱.۴ میلیون تومان به حدود یک میلیون۳۳۰ هزار تومان کاهش یافت ولی پس از یک ساعت دوباره قیمت سکه افزایش یافت و به یک میلیون ۳۵۰ هزار تومان رسید که نشان از یک حباب قیمتی حدود ۱۰۰ هزار تومانی داشت.
 این در حالی بود که قیمت دلار دربازار آزاد ثابت بود و بازارهای جهانی طلا نیز در تعطیلات پایان هفته به سر می بردند. در همین حال قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار نیز با ۲ هزارتومان افزایش بار دیگر به ۱۳۰ هزارتومان رسید.(اینجا)
رشد این حباب انتقادها را متوجه صنف طلا و سکه فروشان کرد. آنها متهم به مقاومت در برابر کاهش قیمت ها شدند. چرا که گفته می شد تعطیلی روز یکشنبه بازار داخلی بهانه ای شده تا آنها به امید افزایش دوباره قیمت جهانی طلا با آغاز داد و ستدهای بازار جهانی طی روز دوشنبه از زیان خود جلوگیری کنند. اما رییس اتحادیه کشوری طلا و جواهر در واکنش به تحلیل ها گفت:” به طور معمول قیمت سکه و طلا هنگامیکه در بازار های جهانی پایین می آید تاثیر آن در بازار داخلی کمی با تاخیر است. همچنین تعدادی که سکه در اختیار دارند آن را نمی فروشند و عدم عرضه سکه توسط شهروندان سبب می شود قیمت پایین نیاید.”
کشتی آرای وعده داد:” کافی است بازار های جهانی دو روز کاری همین روند افت قیمت را داشته باشند تا شاهد کاهش بیشتر قیمت سکه در بازار داخلی باشیم.”(اینجا)
اما دوشنبه پایان کار فرود طلا نبود، ثبت پایین ترین نرخ ۲۶ ماه گذشته با افت ۸۰ دلار دیگر قیمت هر اونس طلا نشان داد که کاهش رشد اقتصادی چین، کاهش نرخ تورم در آمریکا و افزایش اقبال عمومی به حضور در بازارهای سهام فعلا طلا را چشم ها انداخته است.
بدین ترتیب قدری از مقاومت بازار داخلی در برابر فشار نزول قیمت سکه و طلا شکست تا بهای تمام سکه به یک میلیون و ۳۲۰ هزارتومان و هر گرم طلای ۱۸ عیار تا ۱۲۵ هزارتومان تنزل کند.(اینجا) چرا که قیمت هر دلار آمریکا نیز از ۳ هزار و ۵۷۰ تومان هفته گذشته تا ۳ هزار و ۵۲۰ تومان پایین آمده بود. افتی که اگر تا نرخ ۲۶ ماه پیش آن در بهمن سال ۸۹ ادامه پیدا می کرد آن گاه هر قطعه تمام سکه باید تا ۳۶۰ هزارتومان پایین می آمد.(اینجا)
این در شرایطی بود که افت قیمت طلا طی دو هفته گذشته به ۱۵.۶ درصد رسیده بود.(اینجا) حال انتظارها در بازار داخلی کاهش متناسب قیمت ها بود.
البته در پی بروز انفجارهای رخ داده در جریان برگزاری مسابقه دوی ماراتن در شهر بوستون آمریکا و افت ارزش دلار، قدری از نزول طلا جبران شد.(اینجا) بدین ترتیب قیمتهای به اصطلاح حبابی داخی سکه و طلا با قیمت های واقعی آن نزدیک تر شد. به طوری که قیمت گرم طلای ۱۸ عیار ۱۲۴ هزارتومان شد که باید ۱۱۷ هزارتومان می شد و قیمت تمام سکه نیز یک میلیون و ۳۰۰ هزارتومان شد که باید یک میلیون و ۲۳۰ هزارتومان می شد.(اینجا) چرا که قیمت جهانی طلا در شرایط ثبات نسبی قیمت دلار طی دو هفته گذشته ۱۵ درصد پایین آمده است.

با این وجود معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت روز گذشته به جمع منتقدان طلافروشان پیوست و خواستار کاهش بیشتر قیمت طلا و سکه شد.(اینجا) این اظهارات در شرایطی عنوان شد که قیمت جهانی طلا عصر روز گذشته پیشروی خود را به سمت ۱۴۰۰ دلار آغاز کرده بود تا افت قیمت طلا را به ۱۲.۵ درصد برساند. نرخی که در صورت ادامه رشد تا بروز واکنش عملی دولت و نهادهای نظارتی به حباب قیمت ها، صورت مساله را پاک خواهد کرد.

 

پنجشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۶
کد خبر : 12199
بازدیدها: 297

پاسخی بگذارید »