چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طلا ارزان‌تر می‌شود

danesheroz اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۲ ۰

رییس بخش تحقیقات بازار موسسه مالی فیلیپ کاپیتال پیش‌بینی کرد قیمت جهانی طلا به زودی به کمتر از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس کاهش خواهد یافت

«راجینی پانیکر» رییس بخش تحقیقات بازار موسسه فیلیپ کاپیتال در مصاحبه با سی ان بی سی تاکید کرد: قیمت طلا پس از تثبیت بین ۱۵۲۵ تا ۱۸۰۰ دلار در هر اونس برای بیش از ۱۸ تا ۱۹ ماه اکنون به کمتر از ۱۴۰۰ تا ۱۴۹۵ دلار رسیده است.
بر اساس این گزارش، وی در ادامه تصریح کرد: قیمت طلا اواسط آوریل نیز به کمتر از ۱۳۲۲ دلار رسید که این پایین‌ترین رقم از سال ۲۰۱۱ میلادی بوده است. اکنون قیمت طلا نسبت به ماه‌های گذشته در سطح پایین‌تری تثبیت شده است، بنا براین احتمال کاهش بیشتر قیمت جهانی این فلز وجود دارد.
وی همچنین پیش‌بینی کرد: با توجه به نوسانات قیمت طلا در هفته‌های اخیر احتمال کاهش قیمت طلا به کمتر از ۱۲۰۰ دلار در هر اونس وجود دارد. علت اصلی افزایش مجدد قیمت طلا در روزهای گذشته افزایش تقاضا از سوی بازارهای چین و هند بوده است که با کاهش مجدد تقاضا از سوی این کشورها بار دیگر شاهد کاهش قیمت طلا خواهیم بود.
به اعتقاد کارشناسان اقتصادی اقدامات دولت هند در کاهش تقاضا و واردات طلا نیز تاثیر زیادی بر افت احتمالی قیمت طلا خواهد داشت. هند بزرگ‌ترین بازار طلای جهان به شمار می‌رود. این در حالی است که قیمت طلا بار دیگر روند نزولی خود را آغاز کرده و به زیر ۱۴۳۰ دلار در هر اونس رسیده و برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی بر این باورند قیمت طلا قادر به شکستن سطح مقاومتی ۱۴۷۵ دلاری نخواهد بود.
به گزارش پایگاه اینترنتی ماینینگ؛ به‌رغم افزایش تقاضای طلا در بازارهای چین و هند در روزهای اخیر قیمت طلا بار دیگر با افت ۱۸ دلاری روبه‌رو شده و به کمتر از ۱۴۲۹ دلار در هر اونس رسیده است.
بر اساس این گزارش، قیمت طلا پس از افت شدید اواسط آوریل و رسیدن به کمتر از ۱۳۲۱ دلار اکنون تا حدی افزایش یافته، ولی هنوز فاصله زیادی تا رسیدن به قیمت های پیش از ۱۵ آوریل دارد. یکی از مهم‌ترین عواملی که مانع از افزایش بیشتر قیمت طلا در روزهای اخیر شده است افزایش ارزش دلار در بازارهای بین المللی بوده است. ارزش دلار و قیمت طلا رابطه معکوسی دارند و با افزایش ارزش دلار قیمت طلا کاهش پیدا می کند. بر این اساس، کاهش شدید ارزش ین در برابر دلار نیز یکی از مهم‌ترین علل کاهش قیمت طلا بوده است. این در حالی است که ارزش دلار در برابر ین به بالاترین حد خود از اکتبر ۲۰۰۸ رسیده است. کاهش نرخ بهره بانکی اروپا برای نخستین بار از جولای ۲۰۱۲ میلادی نیز تاثیر زیادی بر کاهش ارزش یورو داشته است. بهبود نسبی وضعیت اقتصادی آمریکا و کاهش نرخ بیکاری این کشور نیز موجب افزایش ارزش دلار و کاهش قیمت طلا شده است. این مساله همچنین تاثیر زیادی بر افزایش شاخص سهام در بازارهای مالی آمریکا داشته است.

پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۱:۳۸
کد خبر : 17855
بازدیدها: 200

پاسخی بگذارید »