سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طعم نماز را به دانش آموزان بچشانید

danesheroz1 اسفند ۶, ۱۳۹۲ ۰
طعم نماز را به دانش آموزان بچشانید

دانش روز: نماینده ولی فقیه درگیلان بابیان اینکه مربیان تاثیرگذارترین قشر در نسل جدید هستند، گفت: در مدارس طعم نماز را به دانش آموزان بچشانید تا دانش آموز حضور معنوی خود در هنگام نماز با پروردگار را درک کند.

 به گزارش دانش روز، آیت الله زین العابدین قربانی، نماینده ولی فقیه در گیلان و امام جمعه رشت، امروز(۶ اسفند) در دیدار معاونین و مربیان پرورشی استان با وی به مناسبت هفته تربیت اسلامی اظهار کرد: در شکل گیری شخصیت انسان عواملی وجود دارد که قبل از پیدایش انسان، این عوامل در به وجود آوردن و چگونه به وجود آمدن انسان تاثیرگذار است.

وی به تاثیر آب و هوا در شکل گیری شخصیت انسانی اشاره کرد و گفت: افردی که در آب و هوای معتدل پرورش یافته‌اند شخصیتی مطلوب و ملایم دارند و انسان‌های که در آب و هوای سردوخشک، خشن و سخت پرورش یافته‌اند؛ شخصیت و رفتاری خشن دارند.

آیت الله قربانی با بیان اینکه مصرف غذا نیز می‌تواند در به وجود آمدن ساختار جمعی و روحی تاثیر داشته باشد، به کتاب اعجاز خوراکی‌ها و اشاره آن به استان گیلان اشاره کرد و افزود: در این کتاب نوشته شده مردم گیلان به این دلیل دارای استعداد بوده و مهمانواز هستند، چون ماهی که فسفر زیادی دارد، مصرف می‌کنند و افراد دانشمندی چون پرفسور سمیعی که توانسته رئیس اعصاب دنیا شود، گیلانی است.

امام جمعه شهرستان رشت به تاثیر ۷۰ درصدی وراثت در شکل گیری شخصیت انسان‎ها اشاره و اظهار کرد: پدر و مادر نقش ۷۰ درصدی را در پیدایش شخصیت فرد قبل از به وجود آمدن ایفا می‎کنند، وراثت، ریشه و تبار انسان‌ها در شکل گیری شخصیت افراد بسیار مهم است و ممکن است شخصیت یک انسان از ۷۰ نسل گذشته به وی منتقل شود.

نماینده ولی فقیه در گیلان تاکید کرد: همه این عوامل آب و هوا، غذا و وراثت می‌توانند در تربیت و شکل گیری شخصیت انسان‌ها موثر باشند ولی مربیان نقش ارزنده‌ای در شکل گیری شخصیت و تربیت دانش آموزان دارند.

وی ادامه داد: مربیان با رفتار و شخصیت خود در کلاس درس می‎توانند دانش آموز ناهنجار را مطیع کرده تا وی با الگوگیری ازمربیان کارهای زشت گذشته را انجام ندهد و برعکس اگر شما مربیان در رفتار خود دقت نکنید تاثیر منفی بر دانش آموزان خواهد گذاشت.

امام جمعه رشت با اشاره به نحوه برخورد با فرزندان تاکید کرد: در صدا کردن فرزندان و نصیحت آنها شما اولیاء مدرسه و خانواده سعی کنید زبانی نرم، مهربان و خوی خوش داشته باشید.

وی به فطرت الهی انسان‌ها اشاره کرد و گفت: انسان نمی‌تواند منکر خداوند شود همه انسان‌ها تا مواقعی که مشکلی ندارند زیاد خدا را یاد نمی‌کنند وقتی کوچکترین مشکلی برای فردی به وجود آید ناخودآگاه خدا را صدا می‌زند.

آیت الله قربانی به توجه اولیا مدرسه به نماز جماعت دانش آموزان و تصریح اینکه نمازخواندن از محیط خانه و مدرسه آغاز می‌شود، اشاره کرد و افزود: در گذشته‌های دور به غلط می‌گفتند دین با علم سازگاری ندارد در صورتی که امروزه علم‎ها از دینداران نشات گرفته است، شما مربیان سعی کنید در مدارس طعم نماز را به دانش آموزان بچشانید تا دانش آموز حضور معنوی خود را در هنگام نماز با پروردگار درک کند.

وی اذعان کرد: امروز شما مربیان تاثیر بسیاری بر نوجوانان و جوانان دارید که هیچ روحانی، رسانه و پدر و مادر نمی‌تواند آن تاثیر را داشته باشد، شما تاثیرگذارترین قشر در نسل جدید هستید، پس در رفتار، کردار و گفتار خود در کلاس مواظب باشید.

نماینده ولی فقیه در گیلان، تاکید کرد: کردار شما مربیان پرورشی بر مبنای اصول تربیتی و دینی باشد چون شما الگوهای نسل جدید هستید.

منبع: شبستان

سه شنبه ۶ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۸:۳۹
کد خبر : 95337
بازدیدها: 307

پاسخی بگذارید »