دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طرح زوج و فرد در کرج اجرا نمی شود

28 danesheroz اردیبهشت ۲۶, ۱۳۹۲ ۰

اجرای طرح زوج و فرد در آخرین ماه سال گذشته در نقاط پرتردد کلانشهر کرج با فراز و نشیب هایی همراه بود و نظرات موافق و مخالفی را در پی داشت طرحی که حالا خبر از عدم ادامه اجرای آن حداقل تا نیمه دوم سال شنیده می شود تا طرحی دیگر با ترمز فراهم نبودن زیرساخت ها در آستانه راه متوقف شود

طرح زوج و فرد به منظور کنترل ترافیک معابر پر تردد در کلانشهر کرج و آخرین ماه سال درست زمانی که تردد های نوروزی نیز به تردد روال همیشگی شهر اضافه شد به اجرا درآمد و بازخوردهای زیادی را به همراه داشت.

طرح زوج و فرد در کلانشهر کرج در حالی به اجر درآمد که این کلانشهر از حداقل امکانات و تجهیزات الکترونیکی لازم و ضروری در اجرای طرح های ترافیکی بی بهره بود.

ماموران راهنمایی و رانندگی نیروی انتظامی تنها عوامل اجرایی و نظارتی طرح زوج و فرد در کرج شدند تا بار دیگر نیروی انسانی جور تجهیزات و امکانات و زیرساخت های نداشته را بکشند.

با اجرای این طرح در نقاط پرتردد کرج بار ترافیکی کاهش چشمگیری داشت مخصوصا که این طرح زمانی اجرا شد که خاطره ساعت ها در ترافیک ماندن و شلوغی های بازار شب عید را تا مدت ها در ذهن شهروندان باقی می گذاشت.

بعد از اتمام تعطیلات نوروزی بسیاری به عناوبن مختلف سراغ طرح را گرفتند در کوچه ها و خیابان ها در تاکسی ها و صف نانوائی و سایر اماکن عمومی مرتب شهروندان سراغ از طرح می گیرند مبادا که در مشغله های مدیریت شهری ادامه آن به دست فراموشی سپرده شود.

حالا صحبت از این است که این طرح حداقل تا نیمه دوم سال اجرایی نخواهد شد  در حالیکه ضرورت اجرای این طرح در مهرماه و در آغاز به کار مدارس نیز به شدت احساس می شود اما حکایت ها بر این است که امسال نیز این طرح فقط در اسفندماه و در آستانه نوروز اجرا شود.

طرح زوج و فرد و اجرای آن در کرج با بازخوردهای متفاوتی همراه بود برخی از مزایای طرح گفتند و اصرار بر ادامه آن و برخی نیز از مشکلات و معضلات و ادامه طرح به شرطی و شروطی..

طرح خوب اما نحوه آن به شدت بد بود

رئیس پلیس راهور شهرستان کرج  در خصوص اجرای این طرح اظهار داشت: طرح طرح بسیار خوبی بود اما نحوه اجرای آن خیلی بد بود و ادامه روند اجرای طرح به شکل قبل به هیچ وجه مورد قبول راهنمایی و رانندگی نیست.

سرهنگ گودرزی تصریح کرد: کلانشهر کرج در حوزه کنترل ترافیک شهری خیلی عقب تر از دیگر شهرهاست و در بحث تجهیزات و امکانات بسیار ضعیف هستیم حتی سیستم هوشمند سرعت کاه نیز نداریم.

وی تاکید کرد: برای ادامه طرح زوج و فرد حتما باید از پایش تصویری و امکانات الکترونیک بهره گرفت و صرف نیروی انسانی پلیس نمی تواند این طرح را اجرا کند چرا که راهور به شدت با کمبود نیرو مواجه است ضمن اینکه تجمع زیاد ماموران برای کنترل طرح هم خیلی مناسب نیست.

از آنجا که پلیس ادامه طرح را منوط به ایجاد زیرساخت ها و به کارگیری دوربین های الکترونیکی کرد به سراغ معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج رفتیم تا از کم و کیف تجهیزات و فراهم آوردن آن مطلع شویم.

اگر مبنا تجهیزات باشد باید تا ۱۰ سال دیگر قید طرح را زد

معاونت حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج اظهار داشت: اگر بخواهیم مبنا را تجهیزات قرار دهیم باید تا ۱۰ سال دیگر قید طرح را بزنیم.

مهرداد فیروزبخت گفت: در بحث پایش تصویری کارهای بزرگی در شهرداری صورت گرفته و رقم خوبی برای فیبر نوری در نظر گرفته شده که به موجب آن ۲۴ کیلومتر فیبرنوری خریداری شده و در فاز اول ۴۱ کیلومتر از سطح شهر کرج را فیبر نوری خواهیم کشید.

وی تاکید کرد: تا یکماه آینده استارت این کار زده می شود تا به واسطه آن هسته مرکزی شهر و ۹ منطقه شهرداری تحت پوشش پایش تصویری قرار گیرد.

فیروزبخت گفت: در فاز اول بیش از ۳۷ منطقه شهری مجهز به دوربین کنترل ترافیک خواهد شد.

وی در خصوص مرکز کنترل نیز گفت: مرکز کنترل ترافیک کرج در ساختمان فعلی شهرداری کرج و در طبقه ۱۱ در حال احداث و تجهیز است.

فیروزبخت تاکید کرد: شهرداری با تجهیز سطح شهر به فیبر نوری زیرساخت لازم برای بهره برداری نهادها و سازمانهای مختلف از دوربین های کنترلی سطح شهررا فراهم خواهد کرد تا حسب نیاز از آن استفاده کنند.

معاون حمل و نقل ترافیک با تاکید بر اینکه فاز اول این طرح تا دوسال آینده به بهره برداری می رسد گفت: برای اجرای طرح زوج و فرد تا دوسال آینده تنها می توان از نیروی پلیس استفاد ه کرد که در صورت کمبود باید نیرو تزریق شود.

 

اما در این میان برخی اصرار به ادامه اجرای طرح دارند که از جمله بارزترین آنها صنف تاکسی داران هستند که روزهای بسیار خوب و پربرکتی را به واسطه اجرای طرح و در آستانه نوروز تجربه کردند تا عیدی خوبی باشد برای آنها و خانواده هایشان.

رضایت تاکسی داران از طرح زوج و فرد

مدیرعامل سازمان تاکسیرانی کرج  طرح زوج و فرد را طرحی موفق در کاهش ترافیک شهری دانست و گفت: در این ایام بیش از دو هزار تاکسی به ارائه خدمات پرداختند و با مشکلات کمی مواجه بودند.

پرویز اسکندری گفت: کاهش زمان برای طی مسافت، مناسب بودن تعداد مسافر و افزایش درآمد و  کنترل خودروهای شخصی که اقدام به مسافر کشی می کردند از جمله مزایای این طرح برای رانندگان بود.

طرح تا نیمه دوم سال اجرا نمی شود

معاون فنی و عمرانی فرمانداری شهرستان کرج نیز  اظهار داشت: در آخرین شورای ترافیک مصوب شد که با توجه به آمادگی شهرداری برای پشتیبانی طرح و با توجه به اینکه نیروی پلیس برای کنترل طرح کافی نیست این طرح تا نیمه دوم سال و احتمالا تا ماه پایانی سال اجرا نشود.

سیدرضا مساعد تاکید کرد: جلسه ای خاص این موضوع در شهریورماه برگزار می شود تا در صورت آمادگی برای اجرای طرح در مهرماه تصمیم گیری شود.

وی بر ضرورت بسترسازی برای اجرای طرح های ترافیکی تاکید کرد و گفت: هر چند طرح زوج و فرد در کاهش ترافیک نقشی موثر داشت اما باید توجه داشت که اجرای آن بدون فراهم آوردن زیرساخت ها می تواند مشکلات و معضلات دیگری را به همراه داشته باشد.

به هر روی بار دیگر فراهم نبودن تجهیزات و زیرساخت ها طرحی موفق را در آستانه حرکت متوقف کرد تا ضرورت بسترسازی و ایجاد زیرساخت های شهری به خصوص در کلانشهری چون کرج تکرار شود.

شهروندان کرجی نیز هرچند با اصل طرح موافق هستند اما به خوبی در این یکماه درک کردند که اجرای این طرح نیازمند تدابیر و تصمیم گیری های کلان در حوزه شهری است.

ارتقاء سطح کمی و کیفی ناوگان حمل و نقل درون شهری، ارتقای سطح کیفی خیابان های اصلی و فرعی، نظارت و برنامه ریزی دقیق برای اعطای مجوز ورود به طرح، تعبیه پارکینگ های مناسب در ورودیهای طرح، به کارگیری دوربین های کنترلی و بسیاری موارد دیگر باید مورد توجه باشد تا طرحی چون طرح زوج و فرد بی دغدغه اجرایی شود.

پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۴
کد خبر : 18011
بازدیدها: 119

پاسخی بگذارید »