دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طرح زوج و فرد تسکین موقت ترافیک کرج/ ضرورت چاره اندیشی برای درمان

danesheroz بهمن ۲۹, ۱۳۹۱ ۰

اجرای طرح زوج و فرد در معابر پر تردد کلانشهر کرج مسکنی قوی برای تسکین درد ترافیک در خیابان های این شهر است؛ مسکنی که اگرچه تزریق آن تا حد زیادی از دردهای ترافیکی می کاهد اما بی شک درمانی قطعی برای این معضل نخواهد بود

استان شدن البرز و رشد ناگهانی و سریع جمعیت در شهرهای مختلف آن از طرفی و از طرف دیگر عدم وجود زیرساخت های مناسب و برنامه ریزی مطلوب در جهت استفاده معقول و مهندسی اراضی شهر برای ایجاد و توسعه تسهیلات حمل و نقلی، این روزهای البرز را با سرنوشتی همچون تهران و دیگر کلانشهرهای کشور در حوزه ترافیک مواجه کرده تا آنجا که مجموعه مدیریت شهری امروز ناچار به روی آوردن به طرح های سلبی در این حوزه و طی مسیرهای پیموده شده در استانهای دیگر شده اند.

 

اجرای طرح زوج و فرد که قرار است تا دو روز دیگر خیابان های کرج را در برگیرد طرحی سلبی در حوزه ترافیک است، طرحی که به موجب آن محدودیت تردد به واسطه پلاک خودرو در خیابان ها و معابر پر تردد شهری اعمال می شود.

 

تجربه اجرای این طرح در اقصی نقاط دنیا نشان داده که اجرای طرح زوج و فرد تسکینی موقت برای درد ترافیک است و در طولانی مدت جواب نخواهد داد، خیابان های پرترافیک تهران شاید بهترین گواه برای این ادعا باشد.

 

منع تردد همه خودروها به غیر از وسایل نقلیه عمومی، اورژانس و کادر پزشکی و سرویس های دولتی و منع تردد وسایل نقلیه سنگین در محدوده طرح ترافیک و کاهش ساعات اداری و آموزشی نیز اقدامات بعدی در حوزه کنترل ترافیک تهران بود.

 

اما امروز سهم تهران از اجرای این همه طرح و صرف هزینه انسانی و مالی در راستای اجرای آنها، ترافیک سنگین در اغلب معابر و آلودگی شدید هوا و به موجب آن تعطیلی های چند روزه و متاسفانه بدتر از همه جان دادن تعدادی از هموطنانمان در اثر آلودگی هوا است.

 

به هر روی مجموعه مدیریت شهری کرج به حتم با اشراف کامل به این مباحث تصمیم به اجرای این طرح در این کلانشهر گرفته و قرار است از اول اسفندماه طرح از ساعت ۶:۳۰ صبح تا ۲۰:۳۰ عصر در هسته مرکزی شهر از چهارراه دولت آباد آغاز و مسیرهای میدان توحید، میدان قدس، سه راه نهضت، بلوار چمران، بلوار شورا، تقاطع غیرهمسطح جانبازان، بلوار کاج، تقاطع غیرهمسطح آزادگان، بلوار شهید مطهری، تقاطع شهدای روحانی، بلوار جمهوری، میدان سپاه، میدان والفجر، بلوار علامه جعفری و چهاراه دولت آباد را مجموعا با یک رینگ پروانه ای تحت پوشش قرار دهد.

 

مسیرهای یاد شده شاهراه های ارتباطی در این کلانشهر و نقاط پرترددی محسوب می شوند که گذر از آنها برای دستیابی به مراکز اصلی شهر ضروری است حال جای این سوال باقی می ماند که آیا مسیرهای جایگزینی برای این مسیرها در نظر گرفته شده و خیابان های فرعی و کوچه پس کوچه های کرج گنجایش پذیرش خودروهای عبوری را دارند.

 

از طرفی آیا سیستم حمل و نقل عمومی این کلانشهر آنقدر قوی است که مانع استفاده از خودروهای شخصی شود تا شهروندان مجبور نباشند برای گریز از طرح به کوچه های پر از چاله پناه ببرند؟

 

یا آنکه شهروندان با صرف هزینه ای اقدام به خرید خودرو هر چند فرسوده برای استفاده از پلاک کنند؟ و به تبع آن افزایش ضریب مالکیت خودروها را داشته باشیم.

 

اجرای طرح زوج و فرد موتورسوارها را به خیابان های کرج می کشاند

 

افزایش تردد موتور سیکلت ها به واسطه اجرای طرح زوج و فرد یکی از معایب این طرح است که در صورت اجرای طولانی مدت این طرح و دائمی شدن آن در کرج بی شک خیابان های کرج را با خیل عظیمی از موتورسوارها مثل امروز تهران روبرو خواهد کرد.

 

این خود معضلی بزرگ در حوزه راهنمایی و رانندگی است چرا که عامل بسیاری از تصادف ها همین موتورسوارها بوده و آمار و ارقام کشته ها و مصدومان سوانح رانندگی در موتور سوارها بسیار بیشتر است ضمن آنکه آلودگی هوا، آلودگی صوتی و بسیاری از معضلات دیگر نیز چاشنی این امر خواهند بود.

 

پلیس باید جور دوربین های نداشته را برای کنترل طرح ترافیک بکشد

 

نیاز به افزایش نیروی پلیس با افزایش تجهیزات کنترلی به منظور اعمال قانون در مورد وسایل نقلیه متخلف در راستای اجرای طرح زوج و فرد به خوبی محسوس است حال آنکه خیابان های کرج در حال حاضر فاقد دوربین های کنترلی است. از این رو این افزایش نیرو در این شهر به شکلی گسترده تر ضرورت دارد تا نیروهای انسانی جور دوربین های نداشته را بکشند.

 

کمبود پارکینگ در خیابان های کرج نمود بیشتری می یابد

 

خیابان های کرج در حال حاضر جورکش پارکینگ های نداشته است و خودروهای زیادی که در حاشیه خیابان ها پارک می کنند نیز یکی دیگر از دلایل افزایش حجم ترافیک هستند، بی شک با اجرای طرح زوج و فرد محدوده های نزدیک به طرح با حجم زیادی از خودروها مواجه خواهد بود و بسیاری از رانندگان سعی خواهند داشت که تا حد ممکن خود را به مسیر طرح نزدیک کرده و در آنجا متوقف شوند.

 

اما متاسفانه تعداد پارکینگ های کرج مطلوب نبوده و احتمالا پارک حاشیه ای، تراکم ترافیک و به تبع آن تغییر کاربری اراضی نیز در انتظار شهر خواهد بود.

 

طرح زوج و فرد عاملی برای تشویق به استفاده از حمل و نقل عمومی

 

در کنار موارد یاد شده بی شک اجرای این طرح مزایایی را نیز به همراه خواهد داشت که مهمترین آن ترغیب شهروندان به منظور استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی و بالا بردن انگیزه مسئولان برای تقویت سیستم حمل و نقل عمومی خواهد بود.

 

کاهش تعداد خودروهای عبوری و ایجاد فرصت برای گسترش زیرساخت های حمل و نقل نیز یکی دیگر از مزایای اجرای این طرح است که در صورت دقت و توجه مسئولان بسیار مفید واقع می شود.

 

کاهش بخشی از آلودگی هوا ناشی از ترافیک ساکن وسائل نقلیه نیز از دیگر مزیت های اجرای این طرح است.

 

طرح زوج و فرد تاثیر زیادی در روان سازی ترافیک دارد

 

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج اجرای طرح زوج و فرد در معابر پر تردد کرج را در روان سازی ترافیک این کلانشهر بسیار مؤثر دانست و گفت: اجرای طرح زوج و فرد موجب کاهش خودروهای عبوری و تسهیل در امر روان سازی ترافیک می شود.

 

مهرداد فیروزبخت با اشاره به حجم بالای ترافیک در سطح شهر کرج بهترین روش برطرف سازی ترافیک را مدیریت احجام و اجرای طرح های ترافیکی برشمرد.

 

وی اجرای طرح زوج و فرد در مرکز شهر را به منظور کاهش ترافیک در این منطقه بسیار مطلوب ذکر کرد و بر کاهش ترافیک در ایام پایانی سال به منظور تسهیل در رفاه حال شهروندان تاکید کرد.

اطلاعات مربوط به طرح زوج و فرد پیامک می شود

 

فیروزبخت در زمینه اطلاع رسانی طرح زوج و فرد اظهارداشت: اطلاع رسانی در این زمینه ۱۰ روز قبل از اجرای طرح به صورت کامل انجام شده است.

 

وی از نصب ۷۰ بنر بزرگ در سطح شهر و نصب ۴۰ بنر در مدخل های ورودی شهر خبر داد و افزود: هدف از نصب این بنرها اطلاع رسانی برای وسایل نقلیه ای است که وارد شهر می شوند.

 

وی در ادامه افزود: به منظور تسهیل در رفاه حال پلیس راهور نیز کفیرک هایی تدارک دیده شده که یک طرف آن دارای علامت ایست و سمت دیگر آن علامت زوج و فرد حک شده است.

 

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری کرج انجام هماهنگی لازم به منظور ارسال پیامک و اطلاع رسانی این طرح و مسیرهای ترافیکی به تمام شهروندان را از دیگر اقدامات این حوزه در زمینه اطلاع رسانی دانست و افزود: این پیامک ها به زودی به شهروندان کرجی ارسال خواهد شد.

 

فیروز بخت افزود:‌ بنرهای جدید اطلاع رسانی مسیرهای زوج و فرد در کرج نیز در حال چاپ است و در آینده ای نزدیک در تمام سطح شهر پخش می شود.

 

اجرای طرح زوج و فرد ترافیک آخر سال را کنترل می کند

 

رئیس پلیس راهور در گفتگو با خبرنگار مهر، اجرای طرح زوج و فرد را در کنترل ترافیک پایانی سال موثر دانست و گفت: اجرای این طرح سهمی زیاد در روان سازی ترافیک شهر دارد و پلیس همه تلاش خود را در این زمینه برا اجرای موفق طرح به کار خواهد گرفت.

 

سرهنگ حبیب کمالوند اظهار داشت: ۹ تیم گشتی و ۲۴ پلیس پیاده و مستقر در خیابان های اصلی بر اجرای کامل این طرح نظارت خواهند داشت.

 

وی افزود: امیدواریم با اجرای این طرح، ترافیک معابر شهری کرج نصف شود.

 

وی به شهروندان توصیه کرد: در ایام پایانی سال بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومی برای تردد استفاده کنند تا در حد امکان از ترافیک شب عید کاسته شود.

 

هر چند اجرای طرح زوج و فرد به طور موقت ترافیک کرج را تسکین می دهد و درمانی قطعی برای آن نیست اما فرصتی مناسب است تا در این آرامش و تسکین برای آینده چاره اندیشی شود و توجه بیشتری صرف زیر ساخت های لازم در حوزه ترافیک صورت گیرد.

 

تقویت سیستم حمل و نقل عمومی، گسترش پارکینگ های خودرو، استانداردسازی خیابان ها، به کارگیری تقاطع های غیرهمسطح، تعریض خیابان ها، فرهنگ سازی برای توجه هر چه بیشتر به قوانین و علائم راهنمایی و رانندگی، مقابله با تولید بی رویه خودرو از جمله اقداماتی است که می تواند در صورت توجه موجب ماندگاری و تداوم این تسکین و شاید درمان قطعی معضل ترافیک در این شهر باشد.

 

اجرای طرح زوج و فرد در کرج در آستانه سال نو صورت می گیرد دقیقا در روزهایی که اوج تردد به واسطه خرید نوروزی را خواهیم داشت امید می رود اجرای صحیح این طرح با بررسی های همه جانبه و بدون وارد شدن کوچکترین خللی به زندگی روزمره شهروندان را شاهد باشیم که البته اطلاع رسانی دقیق و جامع در خصوص کمیت و کیفیت اجرای طرح یکی از ملزومات آن خواهد بود.
………………..

یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۶:۱۵
کد خبر : 7130
بازدیدها: 275

پاسخی بگذارید »