یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طرح تحریمی جدید آمریکا علیه ایران

danesheroz2 خرداد ۴, ۱۳۹۲ ۰

در حالی که سنای آمریکا با صدور بیانیه‌ای از باراک اوباما خواسته است به صورت کامل تحریم‌های فعلی علیه ایران را اجرا کند یک کمیته مجلس نمایندگان این کشور نیز طرح تحریمی جدیدی را علیه ایران به تصویب رسانده است.

به گزارش گروه اقتصادی دانش روز، در حالی که سنای آمریکا با صدور بیانیه‌ای از باراک اوباما خواسته است به صورت کامل تحریم‌های فعلی علیه ایران را اجرا کند یک کمیته مجلس نمایندگان این کشور نیز طرح تحریمی جدیدی را علیه ایران به تصویب رسانده است.

سنای آمریکا روز چهارشنبه بدون رای مخالف و با ۹۹ رای موافق بیانیه‌ای را تصویب کرد که از اوباما می‌خواهد به صورت کامل تحریم‌های فعلی علیه ایران را اجرا کند و «حمایت دیپلماتیک، نظامی و اقتصادی لازم برای دفاع رژیم اسرائیل از سرزمین، مردم و موجودیت خود را فراهم نماید.»

این بیانیه افزوده است: «بر اساس قوانین آمریکا و مسوولیتی که قانون اساسی این کشور برای صدور مجوز استفاده از زور بر عهده کنگره گذاشته» اگر اسرائیل «مجبور به دفاع از خود و استفاده از گزینه نظامی علیه تاسیسات هسته‌ای ایران شود» آمریکا باید از این اقدام حمایت کند. در این بیانیه همچنین بار دیگر تاکید شده که دولت اوباما باید هر کاری که لازم می‌داند، برای «جلوگیری» از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای انجام دهد.

گسترش تحریم‌ها به معدن و خودروسازی

در همین حال،  کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا نیز به اتفاق آرا به بسته تحریمی جدیدی رای داده است که در صورت تصویب نهایی، کشورهای خارجی و شرکت‌هایی که در کاهش خرید نفت از ایران طی ۱۸۰روز کوتاهی کنند، در فهرست تحریم‌ها قرار می‌گیرند. این تحریم‌ها همچنین فهرست شرکت‌های تحت تحریم طرف همکاری مالی با ایران را به شرکت‌های فعال در بخش خودروسازی و معدن ایران نیز گسترش داده است.

بر اساس بخش دیگری از این طرح همچنین اختیار اوباما برای معاف کردن کشورها و شرکت‌های خارجی از تحریم‌ها به دلایل منافع ملی یا امنیت ملی آمریکا حذف شده است. اختیار معاف نمودن از تحریم‌ها که همواره در بسته‌های تحریمی گنجانده می‌شود، به این دلیل است که تحریم برخی کشورها می‌تواند منافع ملی آمریکا را به خطر بیندازد.

این بند به ویژه در مورد چین مطرح است. همچنین اختیار معافیت از تحریم‌ها این امکان را فراهم می‌کرد که در صورت توافق ایران و گروه ۱+۵، بخشی از تحریم‌ها در مقابل اقدامات اعتمادساز ایران برداشته شود.

هر دوی این اقدامات در حالی انجام می‌شود که جمهوری خواهان سنا قصد ارائه طرح تحریمی دیگری را دارند که انجام هرگونه مبادلات تجاری با ایران توسط شرکت‌های خارجی را ممنوع و رییس‌جمهور آمریکا را از اعطای هرگونه معافیت منع می‌کند. براساس پیش‌نویس این طرح، که تاکنون حمایت دموکرات‌ها را جلب نکرده، تحریم‌ها تنها به موجب تصویب کنگره می‌تواند برداشته یا کاهش داده شود.

افزودن نام ۲۰ شخص و شرکت به لیست‌ تحریم‌ها

از سوی دیگر، پس از تلاش سنا و کمیته‌ای از مجلس نمایندگان آمریکا برای تنگ کردن عرصه بر ایران، وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز نام ۲۰ شرکت و افرادی را که مدعی است نقش مهمی در پیشبرد برنامه هسته‌ای ایران دارند، در لیست تحریم‌ قرار داد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در اقدامی نام ۲۰ نفر و شرکت را به لیست تحریم‌های ایران اضافه کرد و آنها را متهم به حمایت از برنامه هسته‌ای ایران و کمک به تهران برای دور زدن تحریم‌ها کرد.

۲۰ نفر و شرکتی که در لیست تحریم‌های وزارت خزانه داری آمریکا قرار گرفتند، شامل سه شرکت حمل و نقل از جمله شرکت هواپیمایی «آبان ایر»، شرکت بین‌المللی کشتیرانی و حمل و نقل انگلیس موسوم به «دی اف اس ورلد واید» و شرکت «اوراکس» و چند نفر از مسوولان این شرکت‌ها می‌شود. وزارت دفاع آمریکا مدعی شده است که این شرکت‌ها به همکاری با شرکت هواپیمایی ملی ایران در دور زدن تحریم‌های آمریکا متهم‌اند.

بر اساس این گزارش، شرکت «پترو گرین» که در مالزی مستقر است و «حسین وزیری» یکی از مقامات ارشد این شرکت، نیز به فهرست تحریم‌ها اضافه شد. از دیگر افرادی که وزارت خزانه‌داری آمریکا در لیست تحریم‌های خود قرار داده است، «رضا مظفرنیا» معاون وزیر دفاع ایران و رییس دانشگاه «مالک اشتر» است که به همکاری با برنامه موشکی این کشور متهم شده است.

بر اساس این گزارش، شرکت‌ها و افراد آمریکایی طبق این تحریم‌های جدید وزارت خزانه‌داری آمریکا از انجام هرگونه رابطه مالی و تجاری با افراد و شرکت‌هایی که در این لیست تحریم‌ها قرار دارند، منع شده‌اند. وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد: این اقدام با هدف افزایش فشار بر ایران به وسیله تشدید تحریم‌های اعمال شده علیه بخش انرژی ایران است.

منبع: خبرفارسی

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۲۴
کد خبر : 20411
بازدیدها: 138

پاسخی بگذارید »