چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طرح ارتقاء سواد رسانه ای دانش آموزان برگزار می شود

danesheroz1 آبان ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
طرح ارتقاء سواد رسانه ای دانش آموزان برگزار می شود

دانش روز: طرح ارتقاء سواد رسانه ای دانش آموزان با عنوان ” راه و بیراه ” در قالب سلسله نشست های کارگاهی با حضور اساتید ارتباطات برگزار می شود

به گزارش دانش روز، به نقل از  روابط عمومی فرهنگسرای تهران و مدیریت فرهنگی هنری منطقه ۲۲ ، اکبر بختیاری با اعلام این خبر گفت: طرح ارتقاء سواد رسانه ای دانش آموزان با هدف آشنایی بیشتر جوانان با ویژگی ها و کارکردهای رسانه ها ، نحوه استفاده صحیح از ابزارهای ارتباطی ، آسیب شناسی و مدیریت مصرف رسانه ها ، از سوی کتابخانه پرتو منطقه برای دانش آموزان دبیرستانی برگزار می شود.

اکبر بختیاری آشنایی علمی با کارکردهای ماهواره ، تلفن همراه ، بازی های رایانه ای و….را از جمله سرفصل های آموزشی این طرح ذکر کرد و افزود : جمعی از اساتید و پژوهشگران حوزه رسانه و ارتباطات متناسب با حوزه تدریس و مطالعات تخصصی خود عهده دار کارگاه های آموزشی این طرح هستند.
به گفته رییس فرهنگسرای تهران مرحله نخست این طرح آبان ماه ویژه دانش آموزان دبیرستانی برگزار می شود و تلاش بر این است که برای سایر شهروندان نیز بسته های آموزشی مناسب طراحی و اجرا شود.
وی در باره ضرورت ها و انگیزه های برگزاری این طرح اظهار داشت : تحولات صورت گرفته در سالیان گذشته و گذار از جامعه صنعتی به جامعه اطلاعاتی، بسیاری از عرصه‌های زندگی بشری را نیز دستخوش تغییر ساخته و رسانه‌ای شدن بخش اعظمی از زمان فراغت مردم، به‌خصوص جوانان، باعث شده است تا درباره تأثیر محتوای رسانه‌ها بر نگرش‌ها و ارزش‌های مخاطبان نگرانی‌هایی از طرف محققان و مسئولان جوامع مختلف ابراز شود و این نگرانی و دغدغه با ظهور رسانه‌های جدید و تغییر در الگوهای استفاده از این رسانه‌ها، دامن زده شده است.
بختیاری افزود : در کشور ما نیز بیش از دو دهه است که چنین نگرانی‌هایی با ظهور تلویزیون‌های ماهواره‌ای از سوی مسئولان ابراز می‌شود و با پیچیده‌تر شدن و ابداع تکنولوژی‌های رسانه‌ای جدیدتر، این نگرانی‌ها افزایش یافته است.
بختیاری افزود : افزایش سواد رسانه‎ای مخاطبان به یک ضرورت در سیاست‎گذاری‎های فرهنگی بدل گردیده و در این میان آموزش سواد رسانه‎ای به‎ ویژه برای کودکان، نوجوانان و جوانان از ضرورت بیشتری برخوردار است، چرا که تأثیرپذیری آنها از پیام‎های رسانه‏ای،به نسبت دیگر افرادجامعه بیشتر است.
مدیر مراکز فرهنگی هنری منطقه ۲۲ با اشاره به ” آموزش محوری ” و ” مهارت محوری ” به عنوان دو ویژگی طرح ارتقاء سواد رسانه ای اظهار داشت : آموزگاران و مدیران و نیز والدین و فرزندان‌شان باید از ابتدا اهداف آموزش رسانه‌ای، اصول زیربنایی آن، روش‌های انتخابی برای دستیابی به آن اهداف و شیوه‌های ارزشیابی نتایج در طول زمان را درک کنند و در مورد آن‌ها به توافق برسند.
بختیاری در باره جزییات نشست های کارگاهی این طرح اظهار   :  این دوره با رویکرد کلی شناخت رسانه ها و با عنوان ” راه و بیراه ” به ترتیب در تاریخ های ۱۱ ، ۱۴ و ۱۸ آبان و با محور های ماهواره ، بازی های رایانه ای و تلفن همراه با حضور دانش آموزان دبیرستانی در دبیرستان اندیشه و مجتمع آموزشی آفرینش منطقه ۲۲ بر گزار می شود و پژوهشگران ارتباطات و کارشناسان حوزه رسانه ، دکتر جمال الدین جهرمی ، دکتر محمد فتحی نیا و دکتر فرزانه نزاکتی اساتید این دوره هستند.

منبع:شهر

جمعه ۱۰ آبان ۱۳۹۲ - ۰۱:۰۹
کد خبر : 71196
بازدیدها: 463

پاسخی بگذارید »