چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طراحی کف اتاق هوشمند با کمک یک ایرانی

danesheroz بهمن ۱۰, ۱۳۹۱ ۰

دانشمندان آلمانی با کمک محقق ایرانی موفق به طراحی نمونه‌ اولیه‌ کف اتاق هوشمند شدند

این پروژه به کمک شهرام ایزدی از مرکز «تحقیقات مایکروسافت» در کمبریج انجام شد.

کف‌خانه‌های هوشمند به زودی بخشی از منازل هوشمند خواهند شد.

دانشمندان نوعی کف اتاق حساس به فشار و دارای تفکیک‌پذیری بالا طراحی کرده‌اند که قادر است به طور دقیقی افراد و مبلمان را در اتاق‌ها رهگیری کند.

این کف اتاق که “فضای گرانشی” (Gravity Space) نام گرفته، می‌تواند حرکات، تصادم‌ها و وضعیت‌ها را رهگیری کند و یک طرح‌ریزی معکوس آینه‌مانند از آن چه بر روی آن رخ می‌دهد، ارائه دهد.

این فناوری می‌تواند دارای طیفی از کاربردها از امنیت منازل و کنترل و هدایت سیستم خودکار گرفته تا بازی تعاملی باشد.

تیم آلمانی از موسسه Hasso Plattner با کمک محققانی از کمبریج از جمله شهرام ایزدی، نمونه اولیه این کف اتاق را طراحی کرده‌اند که انعکاس‌دهنده و دارای مساحت هشت متر مربع است.

ابداع جدید شامل مجموعه‌ای از مبلمان حساس به لمس و الگوریتم‌هایی است که کابران، مبلمان و وضعیت‌های فوقانی را بر اساس بافتشان شناسایی می‌کند.

این کف اتاق هوشمند از آن چه محققان زیرساخت multitoe می‌نامند، استفاده می‌کند. این زیرساخت به فشار در هر پیکسل متکی است تا کف اتاق را قادر کند کف پاهای کاربران را مکان‌یابی و تحلیل کند و وضعیت‌های پا را تشخیص دهد.

نمونه اولیه «فضای گرانشی» از قطعه شیشه‌ ای با ضخامت ۶.۴ سانتی‌متر ساخته شده که در روزنه‌ای که در کف اتاق استاندارد تعبیه شده، نصب می‌شود.

در بخش زیرین آن یک دوربین مادون قرمز و پروژکتور ویدویی با تفکیک‌پذیری بالا قرار گرفته که ردپاها را رهگیری و ویدیو را به درون شیشه فوقانی پرتوافکنی می‌کند.

همچنین مجموعه‌یی از ال ای دی‌های مادون قرمز کف اتاق را که از فیلم پلاستیکی حساس به فشار پوشیده شده، احاطه می‌کنند.

یک گام پا بر روی سطح موجب می‌شود که فیلم با نور مادون قرمز مداخله کرده و تصویری از ردپا را که توسط دوربین موجود در درون فضای زیرین گرفته شده، خلق کند.

سیستم می‌تواند کاربران را بر اساس کف پاهایشان شناسایی کند و پا و ژست‌های بدنی آن‌ها را رهگیری کرده و ایجاد تعاملی با دقت بالا را با تمرکز کردن بر روی پاهایشان میسر کند.

دانشمندان مدعی‌اند که این سازه دارای چندین مزیت در مقایسه با رهگیری دوربین محور است.

نخست این که سیستم پوششی پایدار از اتاق را دیوار به دیوار ارائه می‌دهد. دوم این که این فناوری کمتر در مقابل افراد درون اتاق که بینایی را مسدود می‌کنند، آسیب‌پذیر است. همچنین این کف اتاق هوشمند دارای الگوریتمی ساده است و بالاخره این که کمتر در حریم خصوصی افراد دخالت می‌کند.

سیستم طراحی شده دارای کاربردهای بالقوه متعددی است. به علاوه امنیت اداره و منازل، می‌توان از این فناوری برای مراقبت از سالمندان استفاده کرد. همچنین می‌توان از آن برای انجام بازی صرفاً فکری فوتبال CGI در یک اتاق بهره برد.

سه شنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۸:۳۹
کد خبر : 5331
بازدیدها: 152

پاسخی بگذارید »