چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طاقچه بالای آجیل در شب یلدا

danesheroz1 آذر ۲۲, ۱۳۹۲ ۰
طاقچه بالای آجیل در شب یلدا

دانش روز: شب یلدا یا شب چله بلندترین شب سال در نیم‌کره شمالی زمین است، این شب به زمان بین غروب آفتاب از ۳۰ آذر تا طلوع آفتاب در اول ماه دی‌ ماه اطلاق می‌شود. ایرانیان و بسیاری از دیگر اقوام شب یلدا را جشن و آنرا گرامی‌ می‌دارند

به گزارش دانش روز، گرانی اقلام ضروری همانند نان، گوشت، حبوبات و به ویژه لبنیات که مصرف آنها نیاز روزانه مردم است، موجب شده است که بسیاری از اقشار کم درآمد این اقلام غذایی را سبد غذایی خود حذف کنند، این در حالی است که در حال حاضر برخی از شهروندان مشغول خرید شب یلدا هستند و معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز به شهروندان خبر داده است که امسال در شب یلدا گرانی نخواهیم داشت.

اما از این موضوعات که بگذریم، این روزها، بازار میوه و آجیل فروش‌ها حال و هوای خاصی دارد و برخلاف سرمای زودرس زمستان که در فصل پاییز خودنمایی می‌کند، گرم گرم است، از میوه فروش چاقو به دست با صدای «هندونه به شرط چاقو» گرفته تا آجیل فروشی که صدا می‌زند، « آجیل شب یلدا، تازه تازه، ۱۲ قلم، تموم شد، بیا ببر».

گل سرسبد میوه‌های شب یلدا هم هندوانه است که هر سال قیمت بالای این میوه و کیفیت پایین آن که شامل نداشتن طعم و رنگ نامناسب و بی‌کیفیت است، موجب شده است که بسیاری از خانوارها پشت پا به سنت‌ها بزنند و این میوه را از سبد میوه‌های شب یلدا حذف کنند.

اما در کنار خانوارهایی که توان خریداری این میوه را ندارند، خانواده‌هایی نیز هستند که نه از روی نداری بلکه برای تزیین ظرفی میوه شب یلدای خود آناناس و …. را جایگزین هندوانه شب یلدا می‌کنند.

*طاقچه بالای آجیل با فرا رسیدن شب یلدا

اما نکته جالب توجه این است که خریدهای شب یلدا محدود به میوه نبوده بلکه شیرینی و آجیل نیز از دیگر اقلامی است که در شب یلدا خودنمایی می‌کند، که با مراجعه به بازار آجیل فروش‌ها مشخص شده است که قیمت آن نسبت به هفته‌های گذشته افزایش یافته است که همین امر موجب شده قیمت آجیل از مغازه‌ای به مغازه دیگر متفاوت باشد و به گفته یکی از آجیل فروشان قیمت آن نسبت به ماه قبل چند هزار تومانی افزایش یافته است.

*وضعیت بازار از دیدگاه معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان

به گفته معاون بازرگانی داخلی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان زنجان امسال در آستانه شب یلدا تمهیدات لازم برای میوه‌ شب یلدا در استان زنجان اندیشیده شده است و بازار میوه استان زنجان هیچ کمبودی ندارد.

عزت‌الله جعفری با بیان اینکه روز به روز قیمت میوه در استان کاهش پیدا می‌کند، تصریح کرد: به علت اینکه میوه به میزان لازم در بازار وجود دارد به همیت دلیل شاهد گرانی آن نیستیم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه بازار مرغ و برنج نیز در استان زنجان متعادل است، گفت:  داشت: طی روزهای اخیر مرغ در استان با کاهش قیمت خوبی مواجه بوده است به طوری که مرغی که طی هفته‌های پیشین ۷ هزار و ۱۰۰ تومان به فروش می‌رسید، در وضعیت کنونی با کاهش قیمت، به مبلغ ۶ هزار و ۸۵۰ تومان در بازار به فروش می‌رسد.

مراجعه به بازار میوه و آجیل فروش‌ها نشان می‌دهد، که وضعیت موجود تا حدی نزدیک به گزارش ارائه شده توسط معاون سازمان صنعت، معدن و تجارت استان است، اما به گفته یکی از فروشندگان میوه این وضعیت پایدار نیست و ممکن است، طبق سال‌های قبل با افزایش تقاضا و کاهش عرضه که در روزهای پایانی پاییز رخ می‌دهد، قیمت اجناس به صورت نجومی افزایش یابد.

این فروشنده زنجانی با بیان اینکه هر سال با نزدیک شدن به شب‌های عید و یا مناسبت‌های ملی همچون شب یلدا، بازار میوه و آجیل دچار تورم می‌شود، اظهار کرد: قیمت‌‌های کنونی میوه نسبت به روزهایی که این اقلام به تازگی وارد استان شده بودند، کاهش یافته است، اما این موضوع امری طبیعی است که با نزدیک شدن شب یلدا قیمت‌ها گران‌تر شود.

این شهروند زنجانی با اشاره به بازار گرم میوه و آجیل طی روزهای اخیر، اضافه کرد: برخی از شهروندان زنجانی برای سهولت در خرید چند روز قبل از شب یلدا به بازار مراجعه می‌کنند تا اقلام مورد نیاز خود را با کیفیت بهتر و به راحتی تهیه کنند، اما برخی نیز خرید شب یلدا را به شب آخر موکول می‌کنند و مجبور می‌شوند، اقلام مورد نیاز خود را با قیمت بالا خریداری کنند.

*قیمت بالای اجناس موضوعی عادی است

یکی از شهروندان زنجانی نیز که برای خرید به بازار آمده است، عنوان کرد: متاسفانه با فرا رسیدن شب یلدا تعدادی از فروشندگان با سودجویی تمام قیمت اجناس خود را افزایش می‌دهند.

وی با اشاره به اینکه گرانی و افزایش قیمت اقلام در این فصل از سال موضوع جدیدی نیست، اذعان داشت: از آغاز سال تاکنون همواره شاهد افزایش قیمت اجناس بوده‌ایم، درست است که در برخی از مقاطع شاهد کاهش جزئی قیمت‌ها بودیم، اما این مبالغ در مقابل افزایش قیمت‌ها بسیار ناچیز است.

این شهروند زنجانی با ابراز نارضایتی از وضعیت بازار ادامه می‌دهد: شب یلدا یک سنت دیرینه است و همه مردم شامل غنی و فقیر در این شب به اندازه توان خود، این سنت را احیا می‌کنند، به همینت علت فروشندگان اقدام به قیمت‌گذاری بی‌رویه به اجناس می‌کنند، چرا که مطمئن هستند که در نهایت مردم مجبور به خرید خواهند شد.

*شب یلدا سنت فراموش شده

محمود بابایی یک شهروند زنجانی نیز با بیان اینکه شب یلدا یک سنت فراموش شده است، اذعان داشت: متاسفانه همچون سنت‌های دیرین این شب تبدیل به یک امری تجملاتی شده است و مردم به جای پایبند بودن به سنت‌های دیرین اموری را انجام می‌دهند که اصلا اصولی نیست.

وی با بیان اینکه در روزگار قدیم سنت‌ها بسیار شیرین بودند و شب یلدا به منظور صله رحم و دیدار از بزرگترها انجام می‌شد، اذعان داشت: یکی از موضوعاتی که موجب گرانی بیش از حد اجناس در شب یلدا می‌شود، همین تجملات است چراکه افزایش تقاضا موجب می‌شود، برخی از سودجویان نسبت به افزایش قیمت اجناس کنند و همین امر موجب می‌شود، که بلندترین شب سال با گرانی صبح شود.

منبع: صراط

جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۲ - ۱۰:۲۶
کد خبر : 79737
بازدیدها: 367

پاسخی بگذارید »