یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رفع کدورت ها و دشمنی:

صلح دو طایفه بختیاری پس از ۵۶ سال

danesheroz1 شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
صلح دو طایفه بختیاری پس از ۵۶ سال

دانش روز: ۵۶ سال قبل بین دو طایفه بختیاری درگیری صورت گرفته این ماجرا منجر به قتل ۲ نفر از این طایفه ها می شود و این عاملی بود که بین این دو طایفه تا کنون دشمنی و کدورت وجود داشته باشد. اما پس از ۵۶ سال دوباره این زخم کهنه باز شده و منجر به درگیری بین نوادگان آنها می شود …

به گزارش دانش روز، ۵۶ سال قبل بین دو طایفه بختیاری درگیری صورت گرفته این ماجرا منجر به قتل ۲ نفر از این طایفه ها می شود و این عاملی بود که بین این دو طایفه تا کنون دشمنی و کدورت وجود داشته باشد. اما پس از ۵۶ سال دوباره این زخم کهنه باز شده و منجر به درگیری بین نوادگان آنها می شود ….

طی مراسم باشکوهی که در یکی از تالارهای پذیرایی دزفول صورت گرفت دو طایفه عبدالوند و حاجیوند با میانجی گری بزرگان طایفه هیودی پس از ۵۶ سال کینه و دشمنی، با هم صلح و آشتی کردمد. در این مراسم که بزرگان ایل میوند ، بزرگان طوایف مختلف بختیاری ، نماینده مردم دزفول در مجلس، فرمانده نیروی انتظامی، اعضای شورای اسلامی شهر و تنی از مسئولین صورت گرفت. قرآن را ملاک برادری قرار داده و تمام دیه ها و هزینه خساراتی را که دیده بودند به قرآن بخشیدند.

IMG_0486

حجت الاسلام یوسفی در مصاحبه با خبرنگاران حاضر در مراسم به پیشینه این حادثه اشاره و گفتند: در سال ۱۳۳۶ یعنی حدود ۵۶ سال قبل در منطقه شول آباد الیگودرز بر اثر اختلاف و درگیری بین دو طایفه عبدالوند و حاجیوند، ۲ نفر کشته شد، که پس از کشته شدن این دو نفر، آتش کینه و اختلاف بین این دو طایفه بالا گرفت، و در طول این ۵۶ سال خسارات زیادی به همدیگر وارد کردند. در این مدت افراد و گروه های زیادی وارد شدند تا این اختلافات برطرف شود ولی موفق به این کار نشدند.

IMG_0493

از بزرگان خاندان هیودی در ادامه افزود: این اختلافات وجود داشت تا اینکه در ۲۸ شعبان امسال، یک روز قبل از شروع ماه مبارک رمضان یعنی حدود ۲ ماه پیش دوباره بین این دو طایفه در شهیدآباد دزفول درگیری رخ داد. که بعد از درگیری متوجه شدیم که این درگیری ادامه همان درگیری ۵۶ ساله است.

IMG_0494

ایشان افزودند: ایل میوند دارای ۵ طایفه بزرگ اعم از عیسوند، عبدالوند، حاجیوند، بساک و هیودی است که طی مذاکراتی که با بزرگان ایل میوند داشتیم قرار شد که بزرگان طایفه هیودی به میانجی گری بین این دو طایفه پرداخته و بین آنها صلح و آشتی ایجاد کند.

وی همچنین افزودند: پس از اجازه بزرگان ایل میوند برای میانجی گری بین دو طایفه ، در این راستا ۳ جلسه با حضور بیش از ۱۰۰ نفر در دزفول و یک جلسه با حضور تعداد زیادی در شول آباد الیگودرز گزفته شد که آنها نیز اعلام آمادگی کردند.

حجت الاسلام یوسفی سختی مذاکرات صورت گرفته را مورد اشاره قرار داده و افزودند: ما طی حدود ۶۰ روزی که از درگیری در شهید آباد تا امروز می گذرد، حدود ۱۲۰ جلسه تشکیل دادیم که برخی از جلسات بیش از ۱۰ ساعت به طول انجامیده است.

منبع:دانا

دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۳۰
کد خبر : 56290
بازدیدها: 173

پاسخی بگذارید »