سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

لاریجانی در واکنش به اظهارات آیت‌الله جنتی:

صفر بودن نظارت بر انتخابات شوراها صحیح نیست

danesheroz اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
صفر بودن نظارت بر انتخابات شوراها صحیح نیست

رییس مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات روز گذشته آیت الله جنتی مبنی بر اینکه متاسفانه مساله نظارت بر صلاحیت نامزدهای شوراها نزدیک به صفر است، گفت: آیت الله جنتی از شخصیت های مورد احترام همه هستند، اما نکته‌ای که ایشان اشاره داشتند، صحیح نیست.

“علی لاریجانی” در آغاز جلسه علنی روز شنبه مجلس شورای اسلامی در واکنش به سخنان آیت‌الله جنتی دبیر شورای نگهبان در خطبه های نماز جمعه دیروز تهران که اعلام کرده بود”نظارت بر صلاحیت اعضای شوراها نزدیک به صفر است”، گفت:اینکه گفته شده نظارت در مورد انتخابات شوراها صفر است، درست نیست و به نظر می‌رسد اطلاعات درستی به ایشان نرسیده است.

لاریجانی با اظهار اینکه”عرض بنده هم مربوط است به اینکه مطلب کاملا روشن شود”، تصریح کرد: نکته‌ای که ایشان فرمودند نظارت درمورد انتخابات شوراها صفر است، (براساس) اطلاع درست نیست.

رییس قوه مقننه با اشاره به نحوه بررسی صلاحیت ها در انتخابات شوراها، یادآور شد: شما همگان می‌دانید که تا دو روز پیش که اصلا پرونده‌ها در هیات‌های اجرایی توسط دولت رسیدگی شده از دو روز پیش، نظارت کار خود را آغاز کرد که توسط نمایندگان شهرها و استان‌ها است؛ لذا به محض اینکه این زمان فرا رسید همه نمایندگان روز پنجشنبه و جمعه همه وقت خود را صرف همین امر کردند.

لاریجانی افزود: یعنی پنجشنبه مجلس به خاطر همین بحث نظارت درست داشتن بر انتخابات شوراها جلسه علنی نداشت. در واقع تا آنجایی که اطلاع دارم همه نمایندگان که درگیر این موضوع بودند در شهرهای خود و در استان‌ها مشغول رسیدگی به این موضوع بودند و تمام وقت پنجشنبه و جمعه را صرف این مسئله کردند و حتی امروز جلسه علنی با قدری تاخیر آغاز شد؛ به خاطر این که تا آخر شب نمایندگان مشغول این امر بودند و نتوانستند به موقع خود را برسانند.

رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بنابراین این حرف دقیقی نیست؛ چرا که همه بدنه مجلس الان درگیر نظارت بر امر شوراهاست. به نظر می‌رسد اطلاعات درستی به ایشان نرسیده و باید توجه کرد که ما مسئله شوراها را در کشور مهم می‌دانیم و نظارت آن توسط نمایندگان دقیق انجام می‌شود که حقی از کسی ضایع نشود و در همه زمینه‌هایی که قانون مشخص کرده نظارت نمایندگان مطابق با آن خواهد بود و نباید نگرانی به جامعه القاء شود.

آیت‌الله”احمد جنتی” دبیر شورای نگهبان در خطبه های نماز جمعه دیروز تهران با انتقاد از شیوه نظارت بر صلاحیت داوطلبان شوراهای اسلامی شهر و روستا، افزود: نظارت بر صلاحیت اعضای شوراها نزدیک به صفر است.

دبیر شورای نگهبان با قیاس نحوه بررسی صلاحیت های ریاست جمهوری و شوراها، یادآور شد: شورای نگهبان با وجود کار وسیعی که در زمینه نظارت می کند و بانک اطلاعاتی قوی دارد و استعلام از وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی و دیگر مراکز انجام می دهد باید صلاحیت ۶۸۶ نفر را در ریاست جمهوری بررسی کند اما در انتخابات شوراها چند صد هزار نفر نام‌نویسی کرده اند که باید پرسید چگونه احراز صلاحیت می شوند؟

این خبر کامل می شود.

شنبه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۱۲:۱۶
کد خبر : 18352
بازدیدها: 326

پاسخی بگذارید »