چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

صفحه فیس بوک کدام چهره واقعی نیست؟

danesheroz فروردین ۲۵, ۱۳۹۲ ۰

از میان بازیگران برخی چهره ها نظیر پگاه آهنگرانی صفحه شخصی شان را تنها برای دوستانشان باز گذاشته اند و حریم شان را محفوظ نگه داشته اند و چهره هایی همچون مانی حقیقی در رویه کاملاً متفاوت همه درخواست ها را تایید کرده و عدد دوستانشان از پنج هزار نفر که حداکثر تعداد دوستان در فیس بوک محسوب می شود، عبور کرده که این هم رویکرد مدنظر برخی بازیگران و هنرمندان است.

در سال های اخیر همزمان با توسعه بهره برداری از شبکه های اجتماعی توسط گروه های وسیعی از مردم جهان و به همین نسبت مردم ایران، بسیاری هنرمندان کشورمان نیز متاثر از هم مسلکان غیرایرانی شان درصدد بهره برداری از این ظرفیت برآمدند اما تعداد معدودی از ایشان تاکنون حاضر به بیان صریح حضورشان در این شبکه ها شده اند تا این ابهام پیش آید که آیا چهره های مشهور مکلف به شفاف سازی در این زمینه نیستند؟!

به گزارش «تابناک»، شبکه های اجتماعی و به طور خاص فیس بوک، جمعیت بالایی از فارسی زبانان را همچون دیگر مردمان را جذب خود کردند تا خیلی زود زبان فارسی نیز به یکی از زبان های رسمی این وب سایت ها افزوده شود و مدیران این مجموعه ها از مخاطب میلیونی این بخش غافل نشده باشند. فضای جذاب این شبکه ها، کم کم چهره های هنری را نیز به این سمت سوق داد و یک به یک شاهد ورود این چهره ها با این فضای مجازی بوده ایم که عموم مردم را به ایشان و سلایق و نگاه هاشان از فاصله کمتری آشنا می سازد.

حال با گذشت چندین سال از عمر فیس بوک به عنوان پرمخاطب ترین شبکه اجتماعی، تعداد قابل توجهی از هنرمندان در این فضا حضور دارند؛ حضوری که در دو قالب صفحه شخصی و صفحات هواداران قابل تعبیر است و برخی از بازیگران هر دو فضا را نیز برای خود فراهم ساخته اند. گروهی حضور هوادارانشان در صفحه شخصی شان را می‌پذیرند و گروهی دیگر نیز صفحه شخصی شان را حریم‌شان ساخته اند و حداکثر صفحات هواداری راه انداخته و مخاطبانشان را به این صفحات دعوت می‌کنند.

البته این پدیده محدود به هنرمندان نمی شود و برخی از چهره های مطرح سایر حوزه ها از جمله سیاسیون نیز به این حوزه وارد شده اند اما در عین حال از بیان اینکه در این فضا حضور رسمی دارند، طفره رفته و تلاش می کنند این صفحات را در حالتی میان رسمی و غیررسمی قرار داده و در صورت ایجاد هزینه برایشان، با یک تکذیب ساده بر مشکلات فائق آیند. با این حال قشری که در شبکه های اجتماعی پررنگ ترین حضور را دارند، هنرمندان علی الخصوص بازیگران هستند.

از میان بازیگران برخی چهره ها نظیر پگاه آهنگرانی صفحه شخصی شان را تنها برای دوستانشان باز گذاشته اند و حریم شان را محفوظ نگه داشته اند و چهره هایی همچون مانی حقیقی در رویه کاملاً متفاوت همه درخواست ها را تایید کرده و عدد دوستانشان از پنج هزار نفر که حداکثر تعداد دوستان در فیس بوک محسوب می شود، عبور کرده که این هم رویکرد مدنظر برخی بازیگران و هنرمندان است.

چهره ای همچون لیلی حاتمی نیز اصولاً صفحه شخصیِ در دسترس ندارد و صفحه هواداری ایجاد کرده که بیش از ۳۴۴ هزار کاربر این صفحه را به اصطلاح “لایک” کرده اند و این حجم اقبال به واسطه به روز بودن بیش از حد این صفحه بود، به شکلی که جدیدترین تصاویر و اخبار از حاتمی پیش از درج در رسانه ها در این صفحه در دسترس قرار می گرفت. البته در کنار این صفحه، صفحه دیگری نیز به نام این بازیگر وجود دارد که بیش از ۷۵ هزار عضو دارد و طبیعتاً یکی از این دو صفحه فاقد اصالت است، هرچند پس از انتشار یک سلسله مطالبی بر روی صفحه لیلا حاتمی که همزمان با درگذشت عسل بدیعی آغاز شد، وی این صفحه را غیرقانونی خواند و عدم حضورش در شبکه اجتماعی خبر داد.

با این حال اینکه چرا اینقدر دیرهنگام و زمانی که عدد پیگیران این پیج از ۳۰۰ هزار فزون تر گشته و منتهی به حاشیه شده، چنین تکذیبیه ای رسانه ای می شود جای پرسش و تامل دارد. پیش از این برخی چهره های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی در خصوص حضورشان در این شبکه اجتماعی اظهارنظر کردند اما اکثر چهره ها همچون لیلا حاتمی سکوت اختیار کرده اند و این باعث شده برای ایرانیان مشخص نباشد، هویت صاحبین صفحاتی که در فیس بوک برای این بازیگران ایجاد شده، واقعی یا کاذب است و بسیاری از مردم با این حسن ظن که این صفحات متعلق به چهره ها است، این اشخاص را به جمع دوستانشان می افزایند یا صفحات هوادرانشان را میان علایقشان قرار می دهند.

از این حیث انتظار می رود بازیگران اعلام کنند که کدام یک از ایشان در فیس بوک، اکانت واقعی دارند و کدامیک اصولاً در این شبکه اجتماعی و دیگر شبکه های اجتماعی به هیچ عنوان حضور ندارند و صفحات ایجاد شده متعلق به ایشان نیست. بی شک چنین فضای پرابهامی می تواند منجر به سواستفاده هایی از گروهی از مردم علاقمند به چهره ها توسط اشخاص ایجادکننده صفحات نیز شود و برخی وارد دیالوگ و بیان مطالب خصوصی شان به صاحبین این پیج ها شوند و در نهایت دریابند که با شخص غیرواقعی هم کلام شده اند.

البته شناخت صحت و سقم اصالت بسیاری از این صفحات کار دشواری نیست و به عنوان مثال وقتی صفحه زنده یاد حمید سمندریان همچنان دوستی برخی را تایید می کند، باید در اصالت این صفحه شک کرد یا وقتی ایلیا فراستی فرزند مسعود فراستی بر روی صفحه پدرش می نویسد که این صفحه متعلق به پدرم نیست و از ایجادکننده اش درخواست می کند تا این صفحه را ببندد می توان به جعلی بودن اکانت مسعود فراستی پی برد.

با این وجود انتظار می رود بازیگران و تمام چهره های سرشناس وضعیت حضورشان را در این شبکه ها شفاف نمایند و اگر این صفحات متعلق به خودشان است، مسئولیتش را بپذیرند و اگر هم نیست، صراحتاً پیش از هر حاشیه ای بگویند و مردم همواره در تردید درباره اصالت این صفحات باقی نمانند.

یکشنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۶:۲۱
کد خبر : 11680
بازدیدها: 275

پاسخی بگذارید »