پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رییس‌جمهور در مراسم افتتاح دو شبکه‌ تلویزیونی:

صدا و سیما باید پاسخگوی انواع سلایق باشد/باید به مرجع اطلاع رسانی در دنیا تبدیل شویم

danesheroz اسفند ۱۲, ۱۳۹۱ ۰
صدا و سیما باید پاسخگوی انواع سلایق باشد/باید به مرجع اطلاع رسانی در دنیا تبدیل شویم

رئیس جمهور با اعلام اینکه باید به مرجع اطلاع رسانی در دنیا تبدیل شویم، اظهار کرد: رسانه امروز مثل اکسیژن در زندگی مردم نقش دارد و هر چه جلوتر می رویم نقش آن عمیق تر ، گسترده تر و پیچیده تر می شود

محمود احمدی نژاد امروز در مراسم افتتاح شبکه‌های تلویزیونی “تماشا” و “سلامت” با اعلام اینکه در سالهای اخیر شبکه ها و تولیدات صدا و سیما گسترش بسیار وسیع و ارزشمندی پیدا کرده است، گفت: امروز تنوع شبکه ها و تنوع تولیدات کاملا مشهود است.
رئیس جمهور گفت: بعنوان یک فرد اجرایی متوجهم که راه اندازی یک شبکه، ساختن یک ساختمان، تولید و مدیریت چنین مجموعه عظیمی به چه زحمات و تلاش مخلصانه ای نیازمند است و از همین جهت صمیمانه از همه شما تشکر می کنم به ویژه از شخص جناب مهندس ضرغامی که بخش عمده ای از این دستاوردهای ارزشمند محصول مدیریت خوب آقای ضرغامی است.

رسانه در زندگی مردم بطور عام مانند هواست/نبود رسانه زندگی را دچار اخلال می‌کند

احمدی نژاد با اشاره به افتتاح دو شبکه تماشا و سلامت افزود: این دو در نوع خودش شبکه های مهمی است.
رئیس جمهور گفت: امروز رسانه در زندگی مردم بطور عام مانند هواست و اگر یک لحظه هوا به جسم نرسد همه چیز دچار اخلال و اشکال می‌شود.
احمدی نژاد با اعلام اینکه یک لحظه قطع رسانه یا نبود رسانه همه زندگی را دچار اخلال و اختلال می کند، تصریح کرد: رسانه دو وجه کاملا مشخص دارد که یک وجه آن اطلاع رسانی است و اطلاع رسانی عنصر ثابت کار رسانه است.
احمدی نژاد افزود: بخش دوم رسانه؛ فرهنگ، هنر، زیبایی و نیازهای روحی انسانهاست.

نقش رسانه ملی بی‌بدیل است

رئیس جمهور در ادامه با بیان اینکه رسانه امروز مثل اکسیژن در زندگی مردم نقش دارد و هر چه جلوتر می رویم نقش آن عمیق تر، گسترده تر و پیچیده تر می شود ،اظهار کرد: از منظر انقلاب اسلامی جایگاه و نقش رسانه ملی بی بدیل و منحصر به فرد است و کار در این رسانه نیز منحصر به فرد است.
احمدی نژاد افزود: علت اصلی آن این است که رسانه عامل یک پیام متعالی در برابر پیامهای گوناگونی است که در فضای عمومی منتشر می شود.
وی با اعلام اینکه اگر شما مدیران و کارکنان رسانه ملی حامل این پیام نبودید کارتان به پیچیدگی و سختی امروز نبود، اظهار کرد: بعد از ۱۰ هزار سال از عمر انسان و ارسال رسل و تبیین عدالت و انسانیت و سعادت ، ملت ایران یک بار دیگر وارد میدان شده است و پرچم پیام و دعوت انبیاء‌ الهی را برافراشته است.
رئیس جمهور با بیان اینکه ما امروز دعوت کننده به توحید و عدالت و کمال انسان و سعادت انسان و راه انبیاء الهی هستیم، افزود: صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید جلوه اطم مأموریت و مسئولیت و آیینه تمام نمای این رسالت الهی و تاریخی باشد.

اطلاع رسانی رسانه ملی باید بسیار دقیق و عمیق باشد

رئیس جمهور گفت: اطلاع رسانی های ما باید بسیار بسیار دقیق و عمیق باشد صرف نظر از اینکه رسانه باید به طور کامل مورد اعتماد مخاطب باشد بویژه ما که رسانه ای مکتبی هستیم.
احمدی نژاد افزود: برای مثال در مورد آمار بیکاری که در تمام دنیا و در کشور ما هم هست امروز شاخصهایی برای اندازه گیری وجود دارد که نرخ بیکاری را بر اساس آن اعلام می کند.
وی اضافه کرد: مثلاً مرکز آمار با استفاده از برخی شاخصها نرخ بیکاری را ۱۲ درصد و بانک مرکزی ۱۱ درصد اعلام می کند.
رئیس جمهور گفت: رسانه وارد جزئیات می شود که چگونگی این آمارهای بدست آمده را اطلاع رسانی کند زیرا عده ای به این آمارهای ایراد و اشکال می گیرند و ما باید اطلاع رسانی کنیم.
احمدی نژاد افزود: مثلاً بر اساس برخی شاخص ها دو ساعت کار در هفته، کار محسوب می شود و ما بیائیم و بگوئیم این آمارها بر اساس دو هفته در ساعت ایجاد شده است و با لبخندی از آن عبور کنیم.
وی اضافه کرد: اما اطلاع رسانی اگر دقیق باشد باید منظور از دو ساعت کار در هفته را بررسی کرد زیرا این دو ساعت در کار مخصوص یک کارگر یا کارمند ساده نیست؛ بلکه فرض کنید یک جراح برجسته یا چشم پزشک حاذق در دو ساعت دو عمل پیچیده را انجام می دهد؛ پس این یک شغل محسوب می شود.
رئیس جمهور گفت: اگر اطلاع رسانی را کامل انجام ندهیم چه اتفاقی می افتد ؟ هر کس تحلیلی می کند و نظام آماری کشور زیر سؤال می‌رود و اعتماد مردم از آمارهای ارایه شده رسمی سلب می شود و پشت سر آن مسایل و اتفاقات فراوانی خواهد افتاد که از این نمونه زیاد داریم.

باید به مرجع اطلاع رسانی در دنیا تبدیل شویم

احمدی نژاد در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح دو شبکه جدید تلویزیونی با اعلام اینکه باید به مرجع اطلاع رسانی در دنیا تبدیل شویم و به جایی برسیم که وقتی خبری را شبکه های صدا و سیمای جمهوری اسلامی اعلام کردند هیچ کس در صحت و درستی آن تردید نکند، افزود: در دنیا معیارهایی برای خبر تعیین می شود ولی ما تفاوتی داریم. اگر خدایی ناکرده ده خبر غیر دقیق آمد اعتماد به اطلاع رسانی تضعیف شده و این خسارت غیر قابل جبران است.
رئیس جمهور اضافه کرد: این طور نیست که اگر این اعتماد تضعیف شده همه دست رو دست بگذارند و نگاه کنند، خلاءی پیدا می شود که بلا فاصله توسط دیگران پر می شود و لحظه ای درنگ نمی شود.
وی افزود: در اطلاع رسانی نگاه به منافع و امنیت ملی اصل است ، حوادث در عالم و کشور خودمان زیاد تفاق می افتد ، معلوم است که خبرها گزینش می شود و همه خبرها منتشر نمی شود و این گزینش باید بر معیارهای درست تامین کننده امنیت ملی و آرمانهای انقلاب باشد .
رئیس جمهور گفت: به همان اندازه که اطلاع رسانی باید انگیزاننده باشد باید آرامش بخش و وحدت آفرین و برانگیزاننده برای کار و تلاش بیشتر باشد.

صدا و سیما با ارگان یک حزب، سایت و وبلاگ متفاوت است

احمدی نژاد افزود: نجات ما هم در این است، برخی اوقات ممکن است افرادی باشند به منافع کوتاه مدت نگاه کنند و بگویند حالا این را پشت سر بگذاریم بعدا درست می شود ، اصلا اینطور نیست بعدا هم متکی بر صحت عمل امروز ماست .
احمدی نژاد افزود: اطلاع رسانی باید درسطح کلان آرمانی و ملی هدایت شود، صدا و سیما با ارگان ،یک حزب ، یک سایت و یک وبلاگ متفاوت است و جایگاه صدا و سیما بالاتر از این حرف هاست.
رئیس جمهورگفت: صدا و سیما نماد یک ملت و یک مکتب است، کشورهای دیگر هم شبکه ملی دارند ولی نوعا در اختیار گروه خاصی است اما صدا و سیمای ما رسانه جمهوری اسلامی است.

صدا و سیما باید پایگاه ژرف اندیشی باشد

احمدی نژاد خطاب به دست اندرکاران رسانه ملی با اعلام اینکه بخش فرهنگی و انسان سازی که بُعد دوم مسئولیت شماست همین طور است و در برنامه های تولیدی و آموزشی به لحاظ محتوایی ، کیفی و مبنایی کار ما با دیگران متفاوت است، افزود: اصلاً حکومت آرمانی ما و آرمان های ما در جامعه ای فرصت استقرار پیدا می کند که آن جامعه متعالی و رشد یافته باشد ، جامعه عالم ، کمال یافته ، مطلع و فکور.
رئیس جمهور گفت: در دنیای امروز به دنبال پر کردن چشم و گوش ها حتی به صورت لحظه ای هستند بنابراین هر چه اطلاع مردم پراکنده تر و سطحی تر باشد به نفع اربابان حاکم بر جهان است.
احمدی نژاد افزود: ما نقطه مقابل این جریان هستیم و انسانها را عمیق ، بزرگ و با کرامت می خواهیم و انسان تحقیر شده متعلق به ما نیست.
رییس جمهور گفت: باید انسان بسیار با کرامت، شمرده شود و اصولاً در کارهای فرهنگی ، محورکار ما انسان است، تکریم انسان ،‌ تعالی انسان ، تعمیق اندیشه ها و باورهای انسان که مستلزم پافشاری بر عدالت ، آزادی ، توحید و عبودیت است.
احمدی نژاد افزود: همه این انقلاب و‌ همه این کارهایی که می شود، مسئولیت ها و غیرمسئولیت ها برای این است که بنده و امثال بنده به لحاظ معنوی یک پله بالا برویم . اینها همه اش وهم است و کل دنیا وهم است.
رییس جمهور گفت: تنها یک بستر کوتاه و فرصتی برای انسان است.کسی که اینها را جدی بگیرد باخته است ، باید خودمان را ، انسان بودنمان را و خدایی شدنمان را جدی بگیریم.
رئیس جمهور با بیان اینکه بناست فضای جامعه را خدایی ، الهی و معنوی و بستر رشد جامعه را فراهم کنیم گفت: این موضوع نیازمند تأمل ، تدبر و ژرف اندیشی است.

احمدی نژاد افزود: صدا و سیما باید پایگاه ژرف اندیشی و همچنین پایگاه اندیشه و تفکر در کشور باشد.

رییس جمهور صدا و سیما را بزرگترین دانشگاه خواند و گفت: دانشگاه بسیار مهم و جای انسان سازی است ولی هر دانشگاهی سالی هزار تا دو هزار دانشجو می پذیرد.
احمدی نژاد با اعلام اینکه صدا و سیما صدها میلیون مخاطب دارد و ان شاء الله در آینده باید مخاطب میلیاردی داشته باشد، اظهار کرد: به نظرم بطور متوسط زمانی را که مردم پای صدا و سیما می گذرانند حدود دو برابر زمانی است که برای تحصیل در مدارس و دانشگاه ها می گذرانند و با منقطع شدن از دانشگاه و مدرسه باز پای صدا و سیما می نشینند.

دانشگاهی بزرگتر از صدا و سیما نداریم

رئیس جمهور در ادامه سخنانش در مراسم افتتاح شبکه های تماشا و سلامت با بیان اینکه ما دانشگاهی بزرگ تر از صدا و سیما نداریم، باید کارهای دقیق، عمیق و مکتبی در این دانشگاه انجام شود، اضافه کرد: اول باید مراقب خودمان باشیم. اگر در من رئیس جمهور تغییرات اساسی ایجاد نشود نخستین خسارت کننده خودم هستم و چطور می توانم به جامعه خدمت کنم بنابراین مسئولان رسانه ملی به این موضوع باید دقت داشته باشند.
وی افزود: تمام اندیشمندان درجه یک باید پشتوانه صدا و سیما باشند و فارغ از حوادث لحظه ای کار کنند و افکار مردم را از سطح بازار روز بالاتر ببرند، همان موضوعی که شیطان دائم درحال تخطئه آن است که البته کار بسیار سختی است.
احمدی نژاد افزود: صدا و سیما باید خودش را مبنا قرار دهد و هم اکنون باتوجه به محدودیت ها و امکاناتی که دارد یک تنه ایستاده و تمام نیازهای جامعه را جوابگوست.

صدا و سیما باید پاسخگوی انواع سلایق باشد

رئیس جمهور راه اندازی شبکه های تماشا، آی فیلم، بازار و شبکه های دیگر رسانه ملی را بسیار مطلوب بیان کرد و گفت: اما کار هنوز تمام نشده است و این رسانه باید با تولید برنامه های متعدد، مخاطب را جذب و نشاط در او ایجاد کند و انواع سلایق در جامعه را جوابگو باشد.
احمدی نژاد افزود: فعالیت های رسانه ملی در شرایطی انجام می شود که هر گروه و دسته ای برای خود قالبی درست کرده و موضوعات جامعه را از دیدگاه قالب خود می بیند که این کار رسانه ملی را بسیار سخت کرده است.
رئیس جمهور تاکید کرد: آنطور که به من گفته اند هم اکنون ۲۰ شبکه ملی و ۳۳ شبکه استانی، ۵۵ شبکه برون مرزی و ۶۰ شبکه رادیویی برون مرزی در این رسانه فعالیت دارند که مدیریت آنها از لحاظ کمی بسیار سخت و دشوار است چه برسد از لحاظ کیفی ، به گونه ای که در شرایطی این رسانه دچار تناقض شدید می شود، از یک شبکه باید برنامه شاد و از یک شبکه باید برنامه عزا پخش کند البته مسئولان این رسانه تاکنون خوب اداره کرده اند.
احمدی نژاد به تفسیری از اصل ۴۴ قانون اساسی اشاره کرد و گفت: براساس این اصل که بخشی از فعالیت ها را برعهده مردم گذاشته است بخشی از فرهنگ در جامعه نیز می تواند توسط خود مردم اداره شود و اشکالی ندارد که گروه های خصوصی باشند که برنامه تولید کنند و این برنامه ها با نظارت صدا و سیما پخش شود تا هم شما متمرکزتر عمل کرده و هم کار برای شما سبک تر شود.
رئیس جمهور افزود: دشمن در شرایط کنونی در فکر مدیریت جهان است و همه فیلم ها و سریال هایی که تولید می کند برای اشاعه فرهنگ و سیاست خود به دنیاست، البته حرف هایی نیز از طریق رسانه های بیگانه اعلام می شود که نه تنها برای ملت ایران بلکه برای سایر ملل جهان نیز خوشایند نیست.
احمدی نژاد اضافه کرد: در این شرایط ما باید الگویی داشته باشیم که همه آن را بپذیرند و به آن توجه داشته باشند.

اتاق فرماندهی فرهنگی باید چابک، به روز و عمیق باشد

رئیس جمهور در ادامه سخنانش با اعلام اینکه ما باید پیام جهانی داشته باشیم که همه انسان ها بپذیرند و متعالی تر هم باشد، اگر نداشته باشیم و یا متعالی تر نباشد نتیجه این هماورد شکست است و تردید نکنید، افزود: توان اصلی صدا و سیما باید معطوف و متمرکز بر تبیین و انتشار این پیام باشد و این کار می برد ، این جدال اندیشه است باید به روز باشیم و ابعاد گوناگون آن را تعریف و تبیین کنیم و جواب دهیم و این باید در خبر، گزارش ، سریال ، نقد و انتقاد بیاید که داریم همین کار را هم می کنیم.
وی گفت : این شبکه های بزرگ هر کدام حامل یک تئوری و ادبیات ویژه هستند که انها را تحکیم می کند، دارد از سیل در روستا خبر می دهد اما در متن خبر دارد انها را تقویت می کند.
رئیس جمهور افزود: شمایید که باید از توان حوزه و دانشگاه برای انجام کار استفاده کنید و اینها شدنی است کارهای خوبی دارد انجام می شود ، پیشنهاد می کنم اگر بشود برخی از این بخش ها را بارش از دوش ما بردارید، بگویید ان را انجام دهند.
احمدی نژاد گفت: باید این مغز متفکر و اتاق فرماندهی فرهنگی بسیار چابک، به روز و عمیق باشد و الا ما هم کار اجرایی را داریم انجام دهیم ، یک کارمند می خواهد جابجا شود این منتقل می شود به رئیس سازمان تا جایی که دستگاهی خاموش شده و حادثه ای پیدا شده و پرداختی در سریال انجام نشده است و مسائل دیگر ، یعنی حجم وسیعی از بارمان پیچیده و روی سر مدیریت سازمان می ریزد و او چطور می تواند اینها را برنامه ریزی بکند.

رییس جمهور اضافه کرد: بخش فنی هم هر روز باید به روز باشد شاید بشود برخی بارها را کم و روی محتوا متمرکز شویم که این توسعه با توسعه محتوایی انشاءلله نتایج بهتری بگیریم .
احمدی نژاد گفت: امکانات تولید باید داشته باشیم و تا الان تلاش کردیم و شده است و هم اکنون امکانات پخش به اندازه تولید اهمیت دارد اگر بهترین محتوا را تولید کنیم اما توزیع نکنیم به درد نمی خورد.

در حوزه فرهنگ، منع نمی‌تواند راهبرد باشد

احمدی نژاد با اشاره به محدودیت‌هایی که غربی‌ها برای شبکه‌های ماهواره‌ای کشورمان ایجاد کرده اند افزود: آنها شکست خورده هستند و در حوزه رسانه، کسی با ایجاد مانع موفق نمی شود.
وی با بیان اینکه در حوزه رسانه هر کس به لحاظ محتوایی و کیفی در رده های بالا بایستد برنده است، گفت: در حوزه فرهنگ، منع نمی‌تواند راهبرد باشد، تولید محتوای بالا و انتشار درست اصل است.
رئیس جمهور ایجاد مانع برای افرادی که می خواهند با استفاده از ابزار رسانه، خرابکاری کنند را لازم دانست و در ادامه با تاکید بر فراهم شدن شرایط پخش برنامه‌های شبکه‌های تلویزیونی ایران ازطریق ماهواره برای خارج از کشور افزود: اگر غربی‌ها به ما امکانات ندهند باید خودمان بسازیم.
احمدی نژاد گفت: این داستان تمام شدنی نیست، تا روزی که حقیقت انسانی احیا و توحید و عدالت بر همه عالم حاکم نشود این راه ادامه دارد.
وی افزود: طبیعی است شیاطین همه توان خود را بسیج می کنند تا مانع از انتشار پیام ملت ایران شوند.
رئیس جمهور در پایان سخنان خود ضمن قدردانی از رئیس و کارکنان رسانه ملی با اعلام اینکه مطمئن هستم که شما بر همه مشکلات غلبه خواهید کرد ،گفت: امیدوارم با اندیشه، کلام و هنر شما، پیام حقیقی انقلاب در همه جهان منتشر شود.

شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۹:۴۸
کد خبر : 8380
بازدیدها: 341

پاسخی بگذارید »