دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

جابر بن حیان در کرج حضور یافت!

danesheroz1 اسفند ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
جابر بن حیان در کرج حضور یافت!

دانش روز: جابربن حیان دانشمند ایرانی صبح امروز در نمایشگاهی با نام خودش در آموزشگاه شهید کشاوری کرج حضور یافت

به گزارش دانش روز، این دانشمند در گفتگو با خبرنگار دانش روز گفت: در سال ۱۰۰ هجری و در شهر توس از توابع خراسان متولد شده ام و در سال ۱۹۵ هجری در کوفه از دنیا رفتم.

پدرم داروساز بود، پس از قتل پدرم به دست امویان به نوشته های پدرم علاقه مند شدم و به حرفه پدرم پرداختم جهت یادگیری سایر علوم به عراق هجرت کردم و به علم شیمی پرداختم. من اولین مسلمان شیعه  ایرانی هستم که شیمی دان شدم و چون دوران زندگی من همگام با امامت امام جعفر صادق(ع) بود یکی از شاگردان آن بزرگوار بودم. من جابربن حیان دانشمند و فیلسوف ایرانی هستم.

عقیده من این بود که همچنان طبیعت می تواند اشیا را به یکدیگر تبدیل کند مانن تبدیل خاک و آب به گیاه و تبدیل گیاه به موم و عسل توسط زنبور کیمیاگر هم می تواند با تقلید از طبیعت و استفاده ازتجربه ها و آزمایش ها همان کار را در مدت زمانی کوتاه تر انجام دهد.

اما برای اینکه بتواند یک شی را به شی دیگر تبدیل کند به ماده ای نیاز است که اصطلاحا آن را اکسیر می نامند.

اکسیر در علم کیمیا به منزله دارو در علم پزشکی است اما نظرات و عقاید من در مورد علم پزشکی بسیار زیاد است و مجال از بحث آنها کم. امروز به من خبر رسید که سومین جشنواره جابربن حیان در شهر کرج ناحیه ۳ دانش آموزان دبستانی خلاقیت به خرج دادند وظیفه خودم را دانستم که به اینجا آمده و خلاقیت های آنها را از نزدیک ببینم و از مسئولین محترم تشکر کنم و برای شما آرزوی موفقیت بنمایم.

من ابوالفضل اقتداری هستم از مدرسه قدس و از آقای کبیری و خانم مهاجر سپاسگذارم که مرا جابربن حیان کردند.

این حاشیه جالبی بود در نمایشگاه جابربن حیان در مدرسه شهید کشاوری که این دانش آموز برای معرفی عنوان جشنواره (جابربن حیان) خود را به شکل این شخصیت درآورده بود.

دوشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۶:۰۶
کد خبر : 96343
بازدیدها: 235

پاسخی بگذارید »