دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شیوه انتخاب تصاویر در کتاب‌های درسی ابتدایی

danesheroz2 خرداد ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
شیوه انتخاب تصاویر در کتاب‌های درسی ابتدایی

معاون آموزش ابتدایی دفتر تالیف کتب درسی ضمن تاکید بر اهمیت تصاویر در کتب درسی ابتدایی، گفت: در انتخاب تصاویر باید به اهداف آموزشی توجه کرد و تصویر باید با پیام درس همخوانی داشته باشد

به گزارش گروه دانش آموزی دانش روز، فاطمه رمضانی  در خصوص انتخاب تصاویر کتب درسی توضیح داد: کار آماده سازی برای چاپ کتاب های درسی توسط دفتر نظارت بر چاپ و نشر مواد درسی انجام می شود و گروه های تصویرگر این دفتر بر اساس ملاک های مختلف همچون نیاز مخاطبانشان که چه سنی هستند، تصویرهای کتب را انتخاب می کنند. همچنین یکی از دیگر معیارهای انتخاب تصاویر در کتب درسی، توجه و انطباق با اهداف آموزشی است.

1_635044627942895086_s
معاون آموزش ابتدایی دفتر تالیف کتب درسی تصریح کرد: در واقع بخشی از کار تصویرگری ها بر عهده دفتر نظارت بر چاپ و نشر مواد درسی است و بخش دیگری نیز به حوزه کاری ما مرتبط می شود. بخشی که بر عهده ما قرار دارد، این است که آیا این تصاویر با اهدافی که در تهیه کتاب مدنظر بوده است، همخوانی دارد یا خیر و آیا این تصویر می تواند پیام درس را منتقل کند و تسریع کننده آموزش باشد. این ها نکاتی است که باید در انتخاب تصاویر به ویژه در مقطع ابتدایی به آن توجه کرد.
وی افزود: در تدوین کتاب ها پس از طرح اولیه،کتاب به دفتر ما ارسال می شود تا از نظر صفحه آرایی و انتخاب تصاویر مورد کارشناسی قرار گیرد اما  توجه به مسائل فنی و تکنیکی زیبایی شناسی و سبک های تصویرگری از جمله کارهایی است که دفتر نظارت بر چاپ و نشر مواد درسی عهده دار آن است.
رمضانی خاطرنشان ساخت: تصویر در کتب مقطع ابتدایی بسیار مهم و تاثیرگذار است و ما بازخوردهای زیادی از تصاویر توسط معلمان به دست می آوریم و با توجه به تمامی این نکات، تصاویر انتخاب می شوند. البته نباید فراموش کرد که  در چاپ تصاویر در کتاب ها محدودیت ها و موانعی نیز وجود دارد وبه عنوان مثال کیفیت و رنگ تصویری که چاپ می شود با آنچه که در مونیتور و کامپیوتر دیده می شود تفاوت های زیادی دارد.

منبع: پانا

دوشنبه ۲۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۳
کد خبر : 25033
بازدیدها: 281

پاسخی بگذارید »