دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شیعیان البرزی در سوگ رییس مکتب جعفری

danesheroz1 شهریور ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
شیعیان البرزی در سوگ رییس مکتب جعفری

دانش روز: بمناسبت بیست و پنجم شوال سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) شیعیان استان البرز در مساجد، حسینیه ها، امامزاده ها و هیئتهای مذهبی با مرثیه سرایی و عزاداری به سوگ نشستند

به گزارش دانش روز، این آیینهای سوگواری که از شب گذشته در جای جای استان البرز آغاز شده امروز نیز ادامه دارد.

حضرت امام جعفر صادق علیه السلام رییس مذهب جعفری در روز ۱۷ ربیع الاول سال ۸۳ هجری قمری چشم به جهان گشود.

پدرش امام محمد باقر ( ع ) و مادرش ˈام فروه ˈ دختر قاسم بن محمد بن ابی بکر و کنیه آن حضرت ˈابو عبدالله ˈ و لقبش ˈصادق ˈ است.

حضرت صادق تا سن ۱۲ سالگی معاصر جد گرامیش حضرت سجاد بود و مسلما تربیت اولیه او تحت نظر آن بزرگوار صورت گرفته و امام صادق ( ع ) از خرمن دانش جدش خوشه ها چیده است.

پس از رحلت امام چهارم مدت ۱۹ سال نیز در خدمت پدر بزرگوارش امام محمد باقر ( ع ) زندگی کرد و به این ترتیب ۳۱ سال از دوران عمر خود را در خدمت جد و پدر بزرگوار خود که هر یک از آنان در زمان خویش حجت خدا بودند و از مبدأ فیض کسب نور می نمودند، گذرانید.

بنابراین صرف نظر از جنبه الهی و افاضات رحمانی که هر امامی آن را دارا است، بهره مندی از محضر پدر و جد بزرگوارش موجب شد که آن حضرت با استعداد ذاتی و شم علمی و ذکاوت بسیار، به حد کمال علم و ادب رسید و در عصر خود بزرگترین قهرمان علم و دانش گردید.

پس از درگذشت پدر بزرگوارش ۳۴ سال نیز دوره امامت ۀن حضرت بود که در این مدت ˈمکتب جعفری ˈ را پایه ریزی فرمود و موجب بازسازی و زنده نگهداشتن شریعت محمدی ( ص ) گردید.

زندگی پر بار امام جعفر صادق ( ع ) مصادف بود با خلافت پنج نفر از بنی امیه ( هشام بن عبدالملک – ولید بن یزید – یزید بن ولید – ابراهیم بن ولید – مروان حمار ) که هر یک به نحوی موجب تألم و تأثر و کدورت روح بلند امام معصوم ( ع ) را فراهم می کرده اند و دو نفر از خلفای عباسی ( سفاح و منصور ) نیز در زمان امام ( ع ) مسند خلافت را تصاحب کردند و نشان دادند که در بیداد و ستم بر امویان پیشی گرفته اند، چنانکه امام صادق ( ع ) در ۱۰ سال آخر عمر شریفشان در ناامنی و ناراحتی بیشتری بسر می بردند.

عصر امام صادق ( ع ) یکی از طوفانی ترین ادوار تاریخ اسلام است که از یک سو اغتشاشها و انقلابهای پیاپی گروههای مختلف، بویژه از طرف خونخواهان امام حسین ( ع ) رخ می داد، که انقلاب ˈابو سلمه ˈ در کوفه و ˈابو مسلم ˈ در خراسان و ایران از مهمترین آنها بوده است و همین انقلاب سرانجام حکومت شوم بنی امیه را برانداخت و مردم را از یوغ ستم و بیدادشان رها ساخت، لیکن سرانجام بنی عباس با تردستی و توطئه، بناحق از انقلاب بهره گرفته و حکومت و خلافت را تصاحب کردند.

دوره انتقال حکومت هزار ماهه بنی امیه به بنی عباس طوفانی ترین و پر هرج و مرج ترین دورانی بود که زندگی امام صادق ( ع ) را فراگرفته بود.

حضرت صادق ( ع ) بر اثر توطئه های منصور عباسی در سال ۱۴۸ هجری مسموم و در قبرستان بقیع در مدینه مدفون شد، عمر شریفش در این هنگام ۶۵ سال بود، حضرت امام صادق ( ع ) هفت پسر و سه دختر داشت.

منبع:ایرنا

دوشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۷:۱۲
کد خبر : 56448
بازدیدها: 240

پاسخی بگذارید »