یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شیراز شهر زیباترین باغهای ایران + تصاویر

danesheroz1 فروردین ۱, ۱۳۹۳ ۰
شیراز شهر زیباترین باغهای ایران + تصاویر

دانش روز: شیراز را به واقع باید شهر زیباترین و رویایی ترین باغهای ایران معرفی کرد، باغهای تاریخی که حتی آگاتاکریسی نویسنده معروف رمانهای جنایی را به خود جذوب کرد و باعث شد که او شیراز را یک زمرد سبز بنامد

به گزارش دانش روز، غیرممکن است که مسافری وارد شیراز شود و نخواهد که باغهای رویایی و امارتهایی که در آن بنا شده را ببیند.

باغهایی مملو از درختان بهار نارنج و سروناز که چشم هر بیننده ای را ساعتها معطوف خود می کند.

باغهایی رویایی شیراز مانند یک تابلوی نقاشی گردشگران را مجذوب خود خواهد کرد.

نارنجستان قوام

ساخت نارنجستان قوام توسط علی محمدخان قوام‌الملک دوم در سال ۱۲۹۰ هجری قمری آغاز و در سال ۱۳۰۵ هجری قمری توسط فرزندش محمد رضا خان قوام‌الملک به پایان رسید.

این باغ محل حکومت خاندان قوام‌الملک و همچنین برای تشکیل جلسات عمومی و نشست‌های بزرگان و اشراف در دوران قاجار مورد استفاده قرار می‌گرفته است.

این باغ به دلیل داشتن درختان نارنج فراوانش به “نارنجستان” معروف شده است. مساحت کل نارنجستان سه هزار و ۸۵ متر مربع است که حدود ۹۴۰ متر آن زیربناست.

عمارت نارنجستان دربرگیرنده دو طبقه و یک طبقه زیرزمین است. ساختمان بیرونی نارنجستان به وسیله تونلی به اندرونی خانه زینت‌الملک متصل می‌شده است.

آگاتاکریستی نویسنده معروف نیز یک بار به شیراز سفر کرد و مجذوب خانه ها و باغهای زیبای این شهر شد به گونه ای که یکی از کتابهای خود را با تاثیر از این بناها نوشت.

آگاتا کریستی در اتوبیوگرافی‌اش درباه شهر شیراز و زیبایی‌های آن نوشته است: خوب یادم هست که شیراز چقدر قشنگ بود. باغ‌های شیراز مثل یک زمرد سبز خالص بودند که رگه‌هایی از خاکستری و قهوه ای را در خود جای داده بودند.” شیراز یک زمرد سبز زیباست“!

او در مدت اقامت در شیراز خانه قدیمی ‌زیبایی را دیدند که اتاق‌ها و ارسی‌های زیبای آن آنها را به شدت مجذوب خود کرده بود. این خانه که نارنجستان قوام بود آن قدر بر ذهن بانوی نویسنده تأثیر گذاشت که بعد در داستان کوتاه “خانه‌ای در شیراز” یاد این خانه را زنده کرد.

 باغ ارم

این باغ که در بلوار ارم جای دارد، یکی از زیباترین باغ های شیراز و ایران است و درختان سروناز آن شهرت جهانی دارند.

 این باغ دارای عمارتی سه طبقه و زیبا به سبک قاجاریه می باشد که از نظر معماری، نقاشی، کنده کاری، کاشی کاری و گچبری از شاهکارهای دوران قاجار به شمار می آید.

 باغ عفیف آباد

باغ عفیف آباد یا باغ گلشن به وسیله میرزا علی محمدخان قوام الملک ساخته شده است.

 این باغ یکی از باغ های تاریخی و زیبای شیراز است که در آخر خیابان عفیف آباد قرار گرفته است و ۱۲۷ هزار متر مربع گستردگی دارد.

درون باغ، کاخ بسیار زیبایی قرار دارد که با کاشیکاری های زیبا و ستون های سنگی همانند ستون های تخت جمشید تزیین شده است. در این باغ قهوه خانه سنتی، حمام خزانه ای و دو موزه ی نظامی و عبرت وجود دارد.

 باغ دلگشا

 حدود ۴۰۰ متری جنوب آرامگاه سعدی، باغی زیبا به نام دلگشا قرار دارد که  پیشینه تاریخی آن به پیش از اسلام باز می گردد.

در این باغ عمارتی زیبا به صورت کلاه فرنگی ساخته شده است.

 باغ نظر

باغ نظر یکی دیگر از شاهکارهای دوران زندیه است که اکنون به عنوان موزه پارس شناخته می شود.

 این باغ هم اکنون در مرکز شهر شیراز و در جنوب ارگ کریم خانی قرار دارد.

  باغ جهان نما

باغ جهان نما در شرق خیابان قرآن قرار دارد. این باغ یکی از باغ های قدیمی شیراز است که در دوران زندیه ساخته شده است.

 گلکاری های این باغ آن را به یکی از زیباترین باغ های شیراز تبدیل کرده است.

جمعه ۱ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۰:۳۲
کد خبر : 99675
بازدیدها: 320

پاسخی بگذارید »