پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شگفتی مهندسان کره‌ای از فن‌آوری ایرانیان باستان

danesheroz2 تیر ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
شگفتی مهندسان کره‌ای از فن‌آوری ایرانیان باستان

دانش روز: هوای خنک شهر زیر‌زمینی نوش‌آباد در تابستان مهندسان کره‌ای را شگفت زده کرد

به گزارش دانش روز،”هوچانگ” مهندس صنایع هوایی کره‌جنوبی در بازدید از شهر‌زیر‌زمینی نوش‌آباد عنوان کرد: ایران کشوری با تمدن قدیمی و فرهنگ قوی است که مردمی خونگرم و مهربان و مهمانواز دارد ضمن اینکه مردم ایران برای سیاست، فرهنگ و دیم خود احترام ویژه‌ای قایل هستند.

ش
ش1

وی افزود: ایران مجموعه‌های تاریخی بسیاری دارد که از جمله آن شهر زیر زمینی در نوش‌آباد است و این مجموعه با توجه به فت‌اوری هوشیارانه‌ای که ایرانیان باستان در آن بکار برده‌اند از نظر من بسیار جالب و بی‌نظیر است.

ش2

“چانگ” گفت: هیچ‌کس در کره جنوبی” از وجود چنین مکان شگفت‌انگیزی اطلاع ندارد و آنقدر که درباره ترکیه و ایتالیا تبلیغ نشده و لازم است تبلیغات بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

همچنین خانم “لی‌هان” مهندس طراحی و دکوراسیون داخلی که به همراه چانگ به نوش‌آباد سفر کرده بود در ادامه این بازدید گفت: نمونه‌ای از شهر زیر‌زمینی را در شهر “کاپادوکیا” در ترکیه دیده بودم اما مجموعه باستانی شهر زیر‌زمینی نوش‌آباد با سایر آثاری که دیده‌ام بسیار متفاوت است مخصوصا هوای بسیار خنک مجموعه در گرمای تابستان ما را شگفت‌زده کرد.

“هان” افزود: مجموعه شهر زیر‌زمینی نوش‌آباد قابلیت ثبت جهانی را دارد و برای ثبت جهانی شدن نیاز به اطلاعات و شناسایی بیشتر این مجموعه است که توجه و اهمیت دادن به حفظ این مجموعه و معرفی آن به تبلیغات زیادی نیاز دارد.

“محمدرضا جهان مهین” یکی از فعالان حوزره میراث‌فرهنگی در نوش‌آباد که نقش موثری در معرفی شهر زیرزمینی نوش‌آباد دارد می‌گوید: اطلاع ندارند و ما وقتی در کنار سایر آثار این مجموعه را به گردشگران معرفی می‌کنیم با اشتیاق فراوان برای بازدید از آن اقدام می‌کنند.

ش3

وی شهر زیر‌زمینی نوش آباد را جزء عجایب هفت‌گانه جهان می‌داند که متاسفانه هنوز برای دنیا ناشناخته مانده است.

گفتنی است؛ شهر زیر‌زمینی نوش‌آباد با قدمتی ۱۵۰۰ ساله از جمله آثار تاریخی منحصر به فرد ایران است که سال ۸۵ در فهرست آثاذر ارزشمند ملی به ثبت رسیده و در شرف ثبت جهانی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۶
کد خبر : 39062
بازدیدها: 323

پاسخی بگذارید »