یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

خودروهای یورو ۲ فردا شماره‌گذاری می‌شوند

شکایت خودرو سازان به دیوان عدالت اداری

danesheroz7 خرداد ۳۱, ۱۳۹۲ ۰

دانش روز: دبیر انجمن خودروسازان گفت؛ مجوز خودروسازان تا آخرخردادماه بود اما جلساتی در سازمان بازرسی کل کشور داشته‌ایم و متقاعدشان کرده‌ایم که ابتدا باید سوخت یورو ۴ به صورت سراسری توزیع و سپس خودروهای تولید شده براساس این سوخت عرضه شود.

به گزارش 13900822090057687_PhotoL دانش روز و به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، دبیر انجمن خودروسازان با اشاره به سه دلیل اصلی عدم عرضه خودرو یورو ۴ گفت:‌ عدم عرضه سراسری سوخت، افزایش هزینه تولید و ایجاد وابستگی شدید ارزی، سه عامل عدم عرضه این خودروهاست.

احمد نعمت‌‌بخش، با بیان اینکه خودروهای یورو ۲ فردا هم شماره‌گذاری خواهند شد، اظهار داشت: مجوز خودروسازان تا آخر خردادماه بود اما جلساتی در سازمان بازرسی کل کشور داشته‌ایم و متقاعدشان کرده‌ایم که ابتدا باید سوخت یورو ۴ به صورت سراسری توزیع و سپس خودروهای تولید شده براساس این سوخت عرضه شود.

وی با اشاره به اینکه مسئولان نفت از ۲۰ جایگاه عرضه سوخت اعلام شده در خصوص توزیع بنزین یورو ۴ یکی را معرفی کنند، گفت: هنوز سوخت یورو ۴ در هیچ کدام از جایگاه‌ها عرضه نشده چه برسد به آنکه سراسری شود.

نعمت‌بخش با تأکید بر اینکه تا سوخت یورو ۴ توزیع نشود موتور خودروهای پرتیراژ را از یورو ۲ به یورو ۴ تغییر نخواهیم داد، افزود: سال گذشته، ما به دلیل اعتمادی که به سازمان حفاظت از محیط زیست کردیم امسال را در سفارش برخی خودروها تولید را به موتور استاندارد یورو ۴ تغییر دادیم.

وی ادامه داد:‌ خودروهایی از جمله مزدا ۳، ام‌وی‌ام، مگان، تندر ۹۰، ۲۰۶، ویتارا، کیزاشی و تمام خودروهای تولید شرکت خودروسازی کرمان موتور هم‌اکنون با استاندارد سوخت یورو ۴ عرضه می‌شود اما آیا این خودروها از سوخت مطابق با استاندارد خود استفاده می‌کنند؟

دبیر انجمن خودروسازان، گفت: به صاحبان خودروهایی که با استاندارد یورو ۴ تولید می‌شود ظلم مضاعفی شده است، چرا که تزریق بنزین یورو ۲ در مخزن خودروها موجب می‌شود در درازمدت آسیب ببیند؛ حال آنکه لااقل این خودروها یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان گرانتر فروخته شده است.

وی ادامه داد: بنابراین خودروهای پرتیراژ را مطابق با استاندارد یورو ۴، تا عرضه سوخت سراسری بنزین یورو ۴ در کشور توزیع نخواهیم کرد.

دبیر انجمن خودروسازان تأکید کرد:‌ عدم شماره‌گذاری خودروها موجب ملتهب شدن بازار می‌شود و پس از آن دیگر نباید مقصر را خودروساز ببینند، مسئولان بالاتر از رده محیط زیست، بیایند صحبت‌های ما را بشنوند و اظهارات آنان را نیز بسنجند که کدامیک درست می‌گوییم؟

نعمت‌بخش با اشاره به اینکه در رابطه با عدم اجرای یک قانون پس از پایان دولت خاتمی و آغاز دولت احمدی‌نژاد در دیوان عدالت اداری شکایت‌نامه‌ای تنظیم کرده‌ایم، توضیح داد:‌ امیدوارم هرچه زودتر به این شکایت‌نامه رسیدگی شود.

وی گفت: در مصوبه دولت هشتم و نهم صراحتاً آمده است که ۶ ماه قبل از ارتقای موتور خودروها به سوخت استاندارد (یورو ۴)، سوخت مربوطه باید تولید و به صورت سراسری توزیع شود؛ این مصوبه رعایت نشده است.

دبیر انجمن خودروسازان گفت: توزیع سراسری که هیچ، کلان‌شهرها هم که همین‌طور، در تهران هم فقط گفته می‌شود که می‌خواهیم بنزین یورو ۴ عرضه کنیم.

وی افزود: در کجای تهران بنزین یورو ۴ عرضه می‌شود؟ معرفی کنید تا استفاده کنیم، ما به دولت خواهش و تمنا نمی‌کنیم که به خودروسازان وقت داده شود.

نعمت‌بخش با تأکید بر اینکه امکان تولید خودروهای مطابق با استاندارد یورو ۴ وجود دارد اما به دلیل عدم توزیع سراسری آن، عرضه نمی‌کنیم، گفت: برای تمام خودروها تأییدیه نمونه مطابق با استاندارد یورو ۴ دریافت شده اما تولید انبوه نخواهیم کرد.

 

 

منببع:شبکه خبر

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۹
کد خبر : 30229
بازدیدها: 230

پاسخی بگذارید »