چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شکاف نسلی میان دانش آموزان و مربیان باید برداشته شود

danesheroz1 اسفند ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
شکاف نسلی میان دانش آموزان و مربیان باید برداشته شود

دانش روز: معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه باید شکاف نسلی میان دانش آموزان و مربیان در زمینه فناوری اطلاعات برداشته شود از برپایی دوره های مهارتی در حوزه فناوری اطلاعات( IT ) در سال ۹۳ برای مربیان آموزشی و تربیتی خبر داد

به گزارش دانش روز، حمیدرضا کفاش در مورد اقدامات آموزش و پرورش در انتقال ارزش های دینی و فرهنگی به نسل جوان اظهار داشت: یکی از بخش های قدیمی و فعال در این وزارتخانه حوزه آموزش های قرآنی و دینی است؛ برگزاری برنامه ها و مسابقات قرآنی بعد از انقلاب شروع شده است و همچنان ادامه دارد.

وی با تاکید بر حفظ ،تقویت و رشد و توسعه فعالیت های خوب گذشته در دوره جدید گفت: باید سرانه های ویژه ای را برای گسترش هر فعالیت مرتبط با این حوزه همچون قرائت قران ، نشست ها و مسابقات در مدارس درنظر بگیریم و آن را وسعت ببخشیم .

** تاکید بر حفظ موضوعی قرآن

کفاش حفظ موضوعی قرآن را از تاکیدات رهبر معظم انقلاب عنوان کرد و گفت : در قرآن کریم آیات زیادی در موضوعات مختلف وجود دارد که کارشناسان آیات منتخب و ترجمه آن را استخراج کرده اند که در قالب کتابچه ای تدوین و در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت ، این آیات در تمامی پایه های تحصیلی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه کشورهای عربی در این زمینه از ما جلوتر حرکت کرده اند؛ افزود: در بسیاری از این کشورها هر فردی مرتبط با کار و رشته خود آیاتی را از بردارد ، ما در اتاق های فکری که در آموزش و پرورش تشکیل شده به جد به دنبال این هستیم تا این مطالبه را تحقق ببخشیم.

کفاش اقدام دیگر تربیتی را گسترش فرهنگ اهل بیت (ع) دانست و افزود : قرار است سال آینده کتابچه ای برای آشنایی با اهل بیت (ع) فرهنگ و سیره تدوین و در اختیار دانش آموزان قرار گیرد.

وی با ابراز تاسف از اینکه در حیطه شناختی معصومان (ع) کم کار شده و آشنا نبودن با سیره آنها یک نقض برای معلمان و دانش آموزان به شمار می رود افزود : با تدوین این کتابچه ها می توان این نقیصه را برطرف کرد.

** زنده کردن فرهنگ اردو داری

وی تربیت هنری و اجتماعی دانش آموزان را اقدام مهم دیگر آموزش و پرورش برشمرد و افزود : تقویت تشکل ها ، بسیج دانش آموزی ، سازمان دانش آموزان و انجمن جوانان هلال احمر از جمله این قدامات است.

کفاش با بیان اینکه در سال های اخیر فرهنگ اردو ، اردو بری و فعالیت اجتماعی دانش آموزان کم رنگ شده است بر ضرورت تقویت این فرهنگ برای افزایش تحمل ، شرکت در کارهای گروهی و زندگی کردن جمعی تاکید کرد.

وی گفت : دراین زمینه ماهنامه تربیت برای مربیان تربیتی منتشر می شود ، همچنین موسسه منادی تربیت نیز کتب ارزشمندی در این حوزه تولید می کند که می تواند خوراک فکری مناسبی برای مربیان و مشاوران تربیتی باشد.

** تاکید بر آموزش فناوری در مدارس

این مقام مسوول در آموزش و پرورش در پاسخ به این سوال ایرنا که نحوه نظارت بر عملکرد مربیان تربیتی در آموزش و پرورش چگونه است و آیا اهدافتان در این زمینه محقق شده است گفت : تعدادی از این مربیان قدیمی بوده و از سیستم خارج شده اند برای مربیان جدید نیز دوره های آموزشی طراحی شده است.

وی با بیان اینکه با توجه به شرایط امروز در شیوه ارتباط و برگزاری دوره های عمومی و تخصصی مربوط به امور تربیتی دارای نقص هستیم افزود : بین نسل قدیم و جدید یک شکاف وجود دارد ، امروز دانش آموزان در مهارت های فناوری و حضور در فضای مجازی از مربیان خود جلوترند ، در سال ۹۳ تلاش می کنیم این نقص جدی را مرتفع کنیم .

** تاثیر برگزاری اردوها در انتقال فرهنگ دفاع مقدس

وی در مورد نحوه انتقال ارزش ها با توجه به هجمه های اخیر و برای حفظ دانش آموزان از آفت های فرهنگی گفت: برگزاری اردوها در انتقال فرهنگ دفاع مقدس و ارزش های دینی تاثیر گذار است به ویژه اینکه در بحث امنیت آنها باید اقدامی جدی صورت گیرد.

به گفته کفاش حضور در برنامه های مناسبتی ، جشن ها و زیارت اماکن مقدسه همراه با شناخت از دیگر اقداماتی است که می توان در این راستا انجام داد.

وی افزود: سرکشی به بزرگان ، احترام به مراجع و شیوخ ، دیدار با شخصیت های بزرگ و همچنین پیشکسوتان در خانواده و ساخت برنامه های مستند و برگزاری برنامه های روایت گری همچون روایت وصایای شهدا و زندگی آنها از برنامه های موثر در این راستا است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزیر آموزش و پرورش ارج گذاری به بزرگان و جلوگیری از انقطاع نسلی را از دیگر اقدامات در این زمینه برشمرد.

منبع: ایرنا

یکشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۴
کد خبر : 96188
بازدیدها: 211

پاسخی بگذارید »