سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ادامه بحران و موج خشونت در مصر:

شورای امنیت خواستار خویشتنداری شد

danesheroz1 مرداد ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
شورای امنیت خواستار خویشتنداری شد

دانش روز: هشدار یک گروه وابسته به اخوان المسلمین درباره جنگ داخلی، اعتصاب عمومی در پورت سعید و مشخص شدن مسیرهای تظاهرات امروز طرفداران اخوان المسلمین از مهمترین اخبار این کشور است

 به گزارش دانش روز، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی اخوان المسلمین، جنبش موسوم به میدان سوم وابسته به اخوان المسلمین با صدور بیانیه ای حمله نیروهای ارتش و پلیس مصر به میادین رابعه العدویه و النهضه را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: خشونت به دنبال خود خشونت می آورد و سبب جنگ داخلی می شود که تر و خشم را با یکدیگر می سوزاند.

جنبش میدان سوم بیان کرد: ما به شدت حمله به منازل و مراکز عبادی را محکوم می کنیم و اینکه به شکل شتابزده این حوادث را به طرفداران اخوان المسلمین نسبت دهند، نمی پذیریم به ویژه که نهادهای امنیتی سابقه سوزاندن کلیساها و دامن زدن به مشکلات طایفه ای را نیز دارند و رژیم استفاده کننده اصلی از این حوادث است.

جنبش میدان سوم نیروهای ارتش و پلیس را عامل خونریزی ملت مصر و مسئول بحرانی تر شدن اوضاع دانست.

این درحالی است که مغازه ها در استان پورت سعید در اعتراض به کشتار رابعه العدویه و النهضه از سوی ارتش و پلیس بسته بود.

اشرف الجوخ یکی از کسبه منطقه السابعه در پورت سعید گفت: اقدام ارتش در ریختن خون مصری ها به مثابه خنجر زدن از پشت بود.

از سوی دیگر هزاران نفر از طرفداران اخوان المسلمین اجساد کشته شدگان اسوان را تشییع کردند.

این در حالی است که ائتلاف حمایت از مشروعیت مسیرهای تظاهرات امروز طرفداران مرسی را به ترتیب مشخص کرد: مسجد صهیب الرومی الشرابیه، مسجد التقوی در شبرا خیمه، مسجد قدس در خیابان عین شمس، مسجد نور المحمدیه در میدان المطریه، مسجد عزیر بالله در الزیتون، مسجد السلام در شهرک نصر، مسجد الفتح الخلفاوی، مسجد الحمد در تجمع الخامس، المهدی در شهر السلام در خیابان الاربعین، المراغی در حلوان، الریان در المعادی، ابوبکر در دار السلام، عمرو عاص در مصر القدیمه، النور در العباسیه، الفتح در رامسس، التوحید در غمزه، الاستقامه در میدان الجیزه، اسد بن الفرات در الدقی، خاتم المرسلین در العمرانیه، خالد بن ولید در الکیت کات، مصطفی محمود در المهندسین، المغفره در المهندسین، الصباح در خیابان الهرم، مشاری در الهرم، الرحمه در الهرم، توحید در العریش، الحصری در ششم اکتبر، راغب در ششم اکتبر.

این در حالی است که دهها هزار نفر با برگزاری تظاهرات در الفیوم در محکومیت حوادث میدانهای رابعه العدویه و النهضه، مقررات منع آمد و شد را نقض کردند.

از سوی دیگر مکاریوس اسقف المنیا فاش کرد: نیروهای امنیتی با وجود تماسهایی که برای حمایت از این کلیسا با آنها شد از حمایت کلیسا در المنیا خودداری کردند.

خبر دیگر اینکه نظامیان مصری به منزل سعد الحسینی استاندار سابق کفر شیخ  و از رهبران سابق گروه اخوان المسلمین حمله کردند.

منابع مصری به سقوط یک خودرو نیروهای پلیس به کانالی در روستاهای العدوه زادگاه مرسی در استان الشرقیه در اثر تیراندازی به آن خبر دادند.این منابع همچنین به حضور ۷۷۷ نفر از نیروهای ویژه موسوم به صاعقه در الدمنهور برای  حمایت از مراکز و نهادهای دولتی و مقابله با خشونتهای احتمالی اشاره کردند.

افراد مسلح ناشناس به ساختمان یک مرکز امنیتی در شهر مرسی مطروح با ماده منفجره حمله کردند.

در العریش منابع مصری از به آتش کشیده شدن ساختمان اداره گمرک این شهر از سوی افراد ناشناس خبر دادند.

این در حالی است که منابع آگاه اعلام کردند: شورای امنیت در نشست ویژه خود درباره مصر خواستار تسریع در اقدامات لازم برای آشتی سیاسی در مصر شد و از همه طرفهای مصری خواست که به خشونتها پایان دهند و  خویشتندار باشند.

منبع:مهر

جمعه ۲۵ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۰۲
کد خبر : 50875
بازدیدها: 309

پاسخی بگذارید »