دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شوخی مناظره ای روحانی و پاسخ حدادعادل و حیدری

28 danesheroz خرداد ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
شوخی مناظره ای روحانی و پاسخ حدادعادل و حیدری

دانش روز : ادامه مناظره فرهنگی نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری به منولوگهای تک نفره آنها در زمان اضافه از بخش اول مناظره اختصاص یافت.

به گزارش دانش روز ، مرتضی حیدری مجری این مناظره در پایان بخش اول که به نقد برنامههای فرهنگی و اجتماعی هشت نامزد اختصاص داشت، گفت: بهتر است که به موضوعات اجتماعی هم در این مناظره پرداخته شود. بیش از نیمی از ۲۰۰ سوالی که از سوی نخبگان و مردم برای طرح در این مناظرهها به ما رسیده است، در برگیرنده مسائل فرهنگی و اجتماعی است. از این رو هرچه امروز در یان برنامه مطرح می شود، در رای مردم به او موثر است.
وی وقت اضافه نامزدها را به این شرح اعلام کرد: عارف: ۵:۲۰- غرضی: ۱۲:۲۷ – قالیباف: ۴- ولایتی ۱۰:۲۵- حدادعادل ۱:۵۷- جلیلی ۷- روحانی ۵۴ ثانیه و رضایی: ۱۱ دقیقه.
پس از اعلام این زمان، حسن روحانی که پرسید آیا کسی می تواند از دیگران وقت بگیرد، با پاسخ مثبت حیدری مواجه شد. روحانی هم از رقبایش پرسید که کدام یک حاضر به ارائه وقت به او هستند؟ حدادعادل درتذکری عنوان کرد که نامزدها نمی توانند از یکدیگر وقت بگیرند. حیدری هم به نقل از ستاد انتخابات اعلام کرد که وقت قابل تخصیص به دیگر نامزدها نیست.
بر اساس قرعه کشی انجام شده، روحانی اولین کسی بود که می توانست از زمان اضافه خود استفاده کند. وی اظهار داشت: در بحث سلامت مردم مشکلات زیادی دارند و باید برای آن راه حل هایی چون ایجاد بیمه همگانی ایجاد کرد. دولت باید سهم ۷۰ درصدی مردم برای پرداخت بیمه را کم کند تا به نرم جهانی برسیم. به گفته وی ۵ درصد جامعه ما را معلولین تشکیل می دهند اما مقررات ویژه معلولین به درستی اجرا نمیشود.
علی اکبر ولایتی هم در استفاده از زمان اضافه خود، به نقش مردم در حفظ فرهنگ ایران و اسلام اشاره کرد و به پذیرش اسلام از سوی مردم ایران در دوره سلاجقه اشاره کرد و گفت: فردوسی با تمسک به جوانمردی اسلامی، شاهنامه را نوشت که در احیای فرهنگ ایرانی موحد نقش مهمی داشت. ۵۰ سال بعد دیوان علی نامه را داریم که به سبک شاهنامه جنگ های امام علی را ستوده است.
او عمده سخنان خود را به بازخوانی تاریخ اسلام و ایران پس از اسلام اختصاص داد و در یادآوری تاریخ انقلاب، زمانی که به تشریح دفاع مقدس رسید از نوحه خوانیهای آهنگران و موج آفرینیهای وی یاد کرد.
محمدرضا عارف هم در فرصت پنج دقیقه ای خود به مناظره جلیلی و روحانی در موضوع فضای امنیتی دانشگاه ها اشاره کرد و گفت: آقای جلیلی خودشان استاد دانشگاه هستند و حتما تایید می کنند که فضای دانشگاهها چقدر امنیتی شده در سالهای اخیر. نتیجه فضاهای امنیتی اخیر در دانشگاهها، کم رغبتی دانشجویان بود. با چماق کمیته انضباطی عملا دانشجویان در یک جریان علمی قرار گرفته اند و حتی در مواردی جلوی ادامه تحصیلی دانشجویان گرفته شد. حتی برخی انجمن های سیاسی دانشگاه ها تغطیل شده است. نیمه دوم تحصیلی امسال بی دلیل کوتاه شد. ترم ها به گونه ای کوتاه شد تا دانشجویان در عرصه انتخابات، مشغول امتحانات باشند.
به گفته وی، کرسی آزاد اندیشی اگرچه مورد تاکید رهبری بوده است اما از آن استقبال نمی شود. چرا؟ چون وقتی در فضای امنیتی دانشجویی نظرش که ضرورت سن اش هست را مطرح کند دچار ممنوعیت تحصیلی و شغلی می شود. این فضای امنیتی باید برطرف شود تا دانشجویان با احساس امنیت بیشتری به فعالیت خود بپردازند.
عارف به مشکل اعتیاد در کشور اشاره کرد و گفت: دو سه روز پیش که به بازار رفته بودم، خانم مسنی به من التماس می کرد که مرا از دست شوهر و چهار فرزند معتادم نجات بده. این نشان می دهد که مشکل اعتیاد در کشور ما نفوذ بدی پیدا کرده است. باید معتادان را بیمار دانسته و به دنبال حل مشکل آنها باشیم.
وی از افزایش نرخ بیکاری نیز ابراز نگرانی کرد و گفت: باید فضای مناسب برای اشتغال و اوقات فراغت جوانان در نظر گرفته شود.

 

منبع : ایسنا

پنجشنبه ۱۶ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۰۷
کد خبر : 24173
بازدیدها: 115

پاسخی بگذارید »