دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شواهدی از وجود آب قابل شرب در مریخ کشف شد

danesheroz2 خرداد ۲۳, ۱۳۹۲ ۰

دانش روز،ناسا اعلام کردند کاوشگر فرصت (آپورچونیتی) به شواهد جدیدی از وجود آب اولیه بر روی مریخ دست یافته که احتمالا قابل شرب بوده است

به گزارش گروه علمی دانش روز،  کاوشگر فرصت که انرژی مورد نیاز خود را از خورشید تامین می کند ۱۰ سال است که به مریخ رفته و هنوز به خوبی کار می کند. این کاوشگر به تازگی قدیمی ترین صخره مریخ موسوم به “اسپرنس ۶” را مورد تجزیه و تحلیل قرار داده است.

مریخ

این سنگ حاوی شواهدی است که بطور بالقوه ای نشان می دهد آب حامی حیات، زمانی به وفور بر روی مریخ جریان داشته و  کانی های رسی را از خود به جا گذاشته است.

 

“استیو اسکوایر” مجری این تحقیقات از دانشگاه کورنل گفت: این شواهد قدرتمندی است که حاکی از آن است که آب با این سنگ ها در تعامل بوده، شیمی آن را دستخوش تغییر قرار داده و کانی شناسی آن را به شیوه قابل توجهی تغییر داده است.

 

وی این تحقیقات را به عنوان یکی از مهمترین ماموریت های فرصت طی یک دهه ی حضور خود در مریخ توصیف کرد چرا که شیمی بسیار متفاوتی را نسبت به اکتشافات پیشین درباره وجود آب روی سیاره ای نشان می دهد که اکنون کاملا خشک است.

 

دانشمندان معتقدند، زمانی آب بسیار زیادی بر روی مریخ جریان داشته و از میان صخره ها، سنگ ها و برخی شکستگی ها می گذشته و غلظت غیرمنتظره ای از رسوب را بر جا گذاشته است.

 

این تحلیل ها نشان دهنده اثری از نوعی آب قابل آشامیدن است که در یک میلیارد سال نخست عمر مریخ بر روی آن جریان داشته است.

منبع:جام نیوز

پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۵
کد خبر : 26066
بازدیدها: 209

پاسخی بگذارید »