شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شناسایی ۴۰ هزار دانش‌آموز در مرحله نخست طرح شهاب/ اعلام ویژگی‌های این طرح

28 danesheroz تیر ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
شناسایی ۴۰ هزار دانش‌آموز در مرحله نخست طرح شهاب/ اعلام ویژگی‌های این طرح

دانش روز : معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اعلام اینکه توجه به استعداد دانش آموزان در نظام اسلامی مهم است ،‌ اظهار کرد: در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ تعداد ۳۹ هزار و ۳۸۴ دانش‌آموز در ۷ استان در مرحله نخست طرح شهاب غربالگری شدند

به گزارش دانش روز ،  نسرین سلطان‌خواه روز یکشنبه در دومین روز از سی امین اجلاس روسای آموزش و پرورش سراسر کشور که در سالن همایش های رازی دانشگاه علوم پزشکی تهران در حال برگزاری است، با اشاره به تاکید و توجه رهبر معظم انقلاب به موضوع نخبگان، اظهار کرد: بنیاد ملی نخبگان در سال ۱۳۸۵ بر اساس مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی شکل گرفت و در دولت نهم آغاز به فعالیت کرد.

وی افزود: این بنیاد نهادی است که در بدو انقلاب اسلامی تاسیس و شامل نهادهای نهضت سواد آموزی در جهت ریشه کن کردن بیسوادی، جهاد سازندگی در جهت رفع مظلومیت و محرومیت از روستاها است.

سلطانخواه با اشاره به اینکه توجه به استعداد دانش آموزان در نظام اسلامی مهم است، خاطرنشان کرد: توجه به استعداد دانش آموزان نشان از اولویت و ضرورت نظام تکامل یافته در کنار پیشرفت و ارتقا پیدا کردن استعدادهای آنها است.

معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان اینکه توجه به استعداد برتر نخبگان از سخنان تاکید شده رهبر انقلاب است، افزود: توجه به استعداد برتر نخبگان و پیشرفت در علم و فناوری نگاه لوکس و تشزیفاتی نیست بلکه جایگاه ضرورتی دارد.

وی تصریح کرد: رهبر معظم انقلاب در بهمن ماه ۱۳۸۹ با جمع آوری سران ۳ قوه، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و تعدادی از وزرا در جلسه ای اختصاصی بر موضوع نخبگان و دغدغه های آنها تاکید کردند.

وی با اشاره به طرح شهاب که در هیئت امنای بنیاد ملی نخبگان مصوب و توسط رئیس جمهور ابلاغ شد، گفت: اعطا و اجرای این طرح در ۱۹ مرداد ۱۳۸۹ با حضور وزیر آموزش و پرورش آغاز و در محوریت کار آموزش و پرورش، مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان قرار گرفت. ما نیز در بنیاد اداره پژوهش و برنامه ریزی را برای اجرای این طرح بر عهده داریم.

سلطانخواه تصریح کرد: در مرحله نخست طرح شهاب ۶۰ نفر از اساتید آموزشی مهارت لازم درباره این طرح را آموزش دیدند و در مرحله دوم ۷ استان کشور به عنوان استانهایی که این طرح به عنوان نمونه در آنها اجرا می شد به کار گرفته شدند.

معاون رئیس جمهور با اشاره به اینکه حدود ۶۵۰۰ نفر از عوامل اجرایی این طرح را آموزش دیدند، بیان کرد: در سال تحصیلی ۹۲-۹۱ تعداد ۳۹ هزار و ۳۸۴ دانش آموز در ۷ استان در مرحله اول طرح شهاب غربالگری شده و ۴۰ هزار دانش آموز پس از غربالگری به مرحله دوم رفتند.

 

وی با اشاره به ویژگی های طرح شهاب، خاطرنشان کرد: طرح شهاب، طرحی عدالت محور است و می تواند زمینه شکوفایی استعدادهای دانش آموزان را در تمام نقاط کشور فراهم کند. این طرح محدودیت و محرومیت محیطی، اجتماعی و اقتصادی که مانع رشد استعدادهای برتر دانش آموزان می شود، ندارد.

وی ادامه داد: مکانیزم شناسی این طرح با طرح های دیگر متفاوت است و با محوریت معلمان در مدارس نه از طریق آزمون و مصاحبه آغاز می شود. همچنین از دیگر ویژگی های طرح شهاب، منظور از استعدادهای دانش آموزان، استعدادهای تحصیلی آنها است.

سلطانخواه به آخرین ویژگی این طرح اشاره و گفت: در طرح شهاب قرار نیست دانش آموزان شناسایی شوند و از امکانات مادی و امتیازات خاصی بهره مند شوند. نگاه حاکم به این طرح، نگاه به استعداد دانش آموزان و ذهن فعال آنهاست که یک موهبت الهی تلقی می شود.

 

 

منبع : پانا

یکشنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۲ - ۲۱:۳۵
کد خبر : 35550
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »