یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شناسایی ژن عامل اعتیاد کودکان به بازی‌ های ویدیوئی خشن

danesheroz1 اسفند ۴, ۱۳۹۲ ۰
شناسایی ژن عامل اعتیاد کودکان به بازی‌ های ویدیوئی خشن

دانش روز: نوعی ژن «خشن» تعدادی از کودکان را به بازی‌ هایی ویدیویی خشونت‌ آمیز معتاد می‌کند

 به گزارش دانش روز، بر اساس تحقیقات جدید، افراد جوانی که بازی‌های ویدیویی خشن و نمایش‌های تلویزیونی وحشتناک‌ تماشا می‌کنند، در نوعی ژن خاص سهیم هستند.این مطالعه با حضور بیش از ۱۶۰۰ نفر از والدین هلندی متعلق به کودکان پنج تا ۹ ساله انجام شد و والدین میزان قرارگرفتن کودکان در معرض رسانه خشونت‌آمیز را ثبت کردند؛ محققان نمونه‌های دی‌ان‌ای این کودکان را هنگام تولدشان گرفته بودند.

آن‌ها دریافتند کودکان دارای نوعی ژن خاص بیشتر احتمال دارد که نمایش‌های تلویزیونی و بازی‌های ویدیویی خشن نگاه کنند. این در حالی است که بر اساس مطالعات پیشین، کودکان تا حدودی تحت تاثیر آنچه والدینشان نگاه می‌کنند، قرار می‌گیرند.

این نخستین مطالعه با هدف بررسی تاثیر ژنتیکی احتمالی بر آنچه کودکان نگاه می‌کنند، است و متخصصان معتقدند نوعی تغییر در ژن حامل سروتونین موجب می‌شود کودکان از رسانه خشن لذت ببرند.

براساس پژوهش انجام‌شده در دانشگاه آمستردام، همین کودکان بیشتر احتمال دارد که از «اختلال بیش‌فعالی همراه با کمبود توجه» (ADHD) رنج ببرند. مطالعه رابطه بین استفاده از رسانه و رفتارهای مرتبط با این نوع اختلال حائز اهمیت است، زیرا کودکانی که رفتارهای مرتبط با ADHD افزایش‌یافته را از خود بروز می‌دهند، اغلب با مشکلات تحصیلی روبرو هستند.

آنچه دانشمندان دریافتند این بود که اعتیاد به بازی‌های ویدیویی خشن تا حد قابل‌توجهی ناشی از عدم‌توجه به این کودکان است.

منبع: ایسنا
یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۲ - ۰۸:۵۸
کد خبر : 94907
بازدیدها: 235

پاسخی بگذارید »