یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شناسایی بوها و رایحه های عامل ایجاد میگرن

danesheroz1 دی ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
شناسایی بوها و رایحه های عامل ایجاد میگرن

دانش روز: خردکردن پیاز می تواند منجر به یک سردرد واقعی شود، دانشمندان در تحقیقات اخیر خود به این نتیجه رسیده اند که بوی پیاز یکی از بوهای بسیاری است که می تواند عامل تحریک کننده میگرن و همچنین عامل درمان آن باشد

به گزارش دانش روز، در سراسر دنیا تعداد بسیار زیادی از افراد به ظن خود یا به ظن پزشک معالج مبتلا به میگرن هستند. این سردرد علاوه بر اینکه از آن با عنوان یک سردرد شدید یاد می شود دارای علائمی چون تهوع و حساسیت به نور است. تغییراتی که در مواد شیمیایی طبیعی مغز ایجاد می شود این حمله را رقم می زند.

براساس نتایج یک تحقیق، در اکثر موارد یعنی ۷۵.۹ درصد موارد عوامل تحریک کننده میگرن استرس، نوسانات هرمونی، آب و هوا، اختلال خواب، رژیم غذایی، نورها و تصاویر لرزان هستند که این عوامل در میان متداولترین عوامل به شمار می روند.

نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که بیش از ۵۰ درصد از افرادی که از میگرن رنج می برند به یک بوی خاص هم حساسیت دارند. محققان از این شرایط با عنوان بو هراسی (osmophobia) یاد می کند و تنها چند دقیقه قرارگرفتن در معرض برخی بوها و رایحه های خاص برای ایجاد یک میگرن شدید کافی است.

گفته می شود که پرهیز از عوامل ایجاد کننده میگرن برای پرهیز از این حملات ضروری است.

در یکی از نخستین موارد گزارش شده از آلرژی به خانواده پیازها یک زن ۳۲ ساله به این نتیجه رسید که رایحه پیاز و سیر خام عامل ایجاد میگرن بوده اند. بنیاد درمان و تحقیق روی رایحه و مزه در شیکاگو اعلام کرد که این زن دارای یک سردرد ۱۰ از ۱۰ بوده و علائم وی سوزش چشم و بینی، تهوع، خستگی، زخم گلو، گیجی، تپش قلب، درد زبان و درد گردن بوده است.

این زن با قرار دادن لوله هایی داخل بینی و تنفس رایحه نعنا فلفلی به عنوان بوی مقابله کننده درمان شد و به نظر می رسید این نوع درمان مشکل را تخفیف داده است.

محققان اظهار داشتند که بوی پیاز و سایر بوها ممکن است تغییراتی در عواطف آن بخش هایی از مغز ایجاد کند که بو و عاطفه را کنترل می کند. از سوی دیگر بوها ممکن است عصب سه قلو را تحریک کنند که این امر موجب التهاب شده، همچنین این رایحه ها موجب می شوند که رگهای خونی منقبض شوند.

دکتر نیکولاس سیلور عصب شناس مرکز عصب شناسی والتون و مدرس دانشگاه لیورپول گفت: ما به این نتیجه رسیده ایم که بوهای متداولی چون عطرها، گاز معلق در هوا، خوشبو کننده اتومبیل، بوهای آشپزخانه به ویژه غذاهای سرخ کردنی و چرب، دود سیگار و محصولات پاک کننده می توانند تحریک کننده میگرن باشند.

منبع: مهر

 

سه شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۴
کد خبر : 83972
بازدیدها: 215

پاسخی بگذارید »