پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری منتشر شد

danesheroz1 فروردین ۱۰, ۱۳۹۳ ۰
شفاف ترین نقشه پانورامیک راه شیری منتشر شد

دانش روز: دانشمندان ناسا نقشه ۳۶۰ درجه ای جدیدی از کهکشان راه شیری ارائه کردند

به گزارش دانش روز، این نقشه یک تصویر ۳۶۰ درجه است که نگاه بی سابقه و بی نظیری را از کهشکان ما فراهم می کند. این تصویر در واقع ترکیبی از دو میلیون تصویر فروسرخ است که تلسکوپ فضایی اسپیتزر ناسا طی ۱۰ سال اخیر گرفته است.

این تلسکوپ و تصاویر پردازش شده آن توسط محققان دانشگاه ویسکونسین، علاوه بر فراهم آوری دید جدیدی از ساختار کهکشان راه شیری، افزودن بیش از ۲۰۰ میلیون جرم جدید به کاتالوگ کهکشان راه شیری را امکان پذیر کردند.

این تصویر تعاملی که به صورت آنلاین منتشر شده ، قابل زوم کردن است و به کاربران امکان می دهد به سطح کهکشان نگاهی انداخته و بر اجرام آن از جمله سحابی ها، حباب ها ، قلب کهکشان و دیگر پدیده های عجیب و غریب آن زوم کنند.

این تصویر موزاییکی  ۳۶۰ درجه ای در کنفرانس TEDActive 2014 در ونکوور منتشر شد و بخشی از پروژه Glimpse36 است که سطح کهکشان ما را از تمامی جهات نقشه برداری می کند.

این تلسکوپ ۳ درصد از آسمان ما را هدف قرار داده اما به خاطر تمرکز بر نواری در اطراف زمین که در لبه سطح کهکشان راه شیری قرار دارد، بیش از نیمی از تمامی ستاره های کهکشان را نشان می دهد.

دانشمندان می گویند اگر بخواهیم این تصویر را چاپ کنیم به یک کاغذ به بزرگی یک استادیوم فوتبال نیاز داریم از این رو این نقشه به شکل یک مجموعه از تصاویر به طور آنلاین منتشر شده است.

تلسکوپ اسپیتزر  در سال ۲۰۰۳ به فضا پرتاب شد و برای تهیه تصاویر سطح راه شیری در نور فروسرخ  ۱۷۲ روز یا چهار هزار و ۱۴۲ ساعت زمان صرف کرده است . اما این نخستین بار است که این تصاویر برای تهیه یک دید پانورامیک به هم چسبانده می شوند.

به نقل از مهرراه شیری یک حلقه مارپیچ مسطح است و منظومه شمسی ما در بخش یک سوم بیرونی کهکشان و بر روی یکی از بازوهای مارپیچی قرار دارد.

یکشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۸:۱۰
کد خبر : 102662
بازدیدها: 189

پاسخی بگذارید »