یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

طرح جدید کاهش بار مالی قبوض گاز:

شرکت گاز: مراقب کلاهبرداران باشید

danesheroz1 مرداد ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
شرکت گاز: مراقب کلاهبرداران باشید

دانش روز: با افزایش بار مالی قبوض گاز خانگی پس از اجرای فاز اول قانون هدفمندی یارانه‌ها، افراد سودجو با سو استفاده از عناوینی همچون ناظران سامانه واریز یارانه نسبت به فروش کیت کاهنده مصرف گاز به مشترکان اقدام می‌کنند که شرکت گاز نسبت به خرید این دستگاه‌ها هشدار داده است

به گزارش دانش روز، هر چند شرکت ملی گاز ایران از تثبیت قیمت گاز طبیعی مشترکان خانگی و تجاری تا اطلاع ثانوی خبر داده است اما افزایش بار مالی قبوض گاز طبیعی به ویژه در فصول سرد سال منجر به ورود نسل جدید کلاهبرداران به بازار گازی کشور شده است.

پس از اجرای فاز اول قانون هدفمندسازی یارانه‌ها، متوسط قیمت هر مترمکعب گاز مصرفی در مشترکان خانگی و تجاری به حدود ۷۰ تومان در دو بازه تابستانی و زمستانی افزایش یافت.

مطابق با گزارش‌های منتشر شده هم اکنون بار مالی قبوض سبز گاز مشترکان خانگی حدود ۸ تا ۱۲ هزار تومان، قبوض زرد بین ۱۲ تا ۳۰ هزار تومان و قبوض قرمز که برای مشترکان پرمصرف گاز صادر می‌شود دارای بار مالی بیش از ۳۰ هزار تومان است.

همزمان با افزایش بار مالی قبوض گاز پس از اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها از مهر ماه سال گذشته تاکنون هم با مصوبه مجلس هزینه آبونمان برای مشترکان خانگی و تجاری به ازای هر صورتحساب صادر می‌شود که این هزینه‌ای ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ تومانی را به مشترکان تحمیل می کند.

از این رو اخیرا برخی از شرکت‌های سودجو و فاقد مجوزهای قانونی کلاهبرداری‌های گسترده‌ای از مشترکان گاز خانگی و تجاری را با فروش دستگاه‌های تحت عنوان کاهنده مصرف گازدر دستور کار قرار داده اند.

با افزایش این فعالیت‌های غیر قانونی، شرکت ملی گاز ایران امروز با صدور اطلاعیه‌ای، اعلام کرد: پیرو گزارش‌های دریافتی و اخبار شایع در برخی از استان‌ها و شهرهای کشور، مشاهده می‌شود که افراد سودجو با سو استفاده از عناوینی همچون ناظران سامانه واریز یارانه با شهروندان تماس می گیرند.

در این تماس ها پس از اخذ برخی اطلاعات شخصی افراد، از جمله میزان درآمد و با اعلام اطلاع و تایید شرکت ملی گاز ایران، نسبت به ترغیب مردم برای خرید کیت‌های کاهنده مصرف گاز طبیعی اقدام کرده و ضمن اعلام شماره حساب شخصی نسبت به دریافت مبالغ متفاوتی در ازای ارائه دستگاه ادعایی اقدام می کنند.

شرکت ملی گاز با تاکید بر اینکه این نوع فعالیت‌ها توسط شرکت گاز به هیچ وجه مورد تائید نیست، یادآور شده است: از مشترکان گاز در خواست می شود در صورت تماس و مراجعه این افراد نسبت به گزارش مراتب به نیروی انتظامی و سایر مراجع و از جمله شرکت‌های گاز استانی اقدام کنند.

به گزارش مهر، مطابق با تعرفه گاز زمستانی و تابستانی مشترکان خانگی محل سکونت مشترکان از نظر آب و هوایی به چهار اقیلم (سرد یک، دو، معتدل و گرمسیری) تقسیم بندی شده و  ۱۲ دامنه مصرف گاز هم در این بخش مطابق با نوع اقلیم تعریف و اعمال شده است.

با توجه به اجرای سیاست شهرستانی – منطقه ای در محاسبه گازبهای مشترکان بخش خانگی، متوسط مصرف گاز طبیعی در بیش از ۳۶۰ شهر ایران مطابق با چهار اقلیم آب و هوایی تعیین شده که بر این اساس شهرهای سردسیر مجاز به مصرف گاز بیشتری نسبت به شهرهای گرمسیری هستند.

با توجه به اینکه برای زمستان تعرفه محاسبه گازبهای مشترکان خانگی تغییری پیدا نکرده است محاسبه قیمت گاز به ترتیب برای پله اول تا دوازدهم به ازای هر متر مکعب به ترتیب ۳۰، ۵۰، ۷۰، ۹۰، ۱۱۰، ۱۶۰، ۱۹۰، ۲۲۰، ۲۵۰، ۲۸۰، ۳۲۰ و ۳۵۰ تومان محاسبه خواهد شد.

منبع:مهر

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۳۱
کد خبر : 46199
بازدیدها: 241

پاسخی بگذارید »