پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

رييس سازمان نهضت سواد آموزي:

شرکت ۳۵ میلیون ایرانی در برنامه های سواد آموزی

danesheroz1 مرداد ۸, ۱۳۹۲ ۰
شرکت ۳۵ میلیون ایرانی در برنامه های سواد آموزی

دانش روز: رییس سازمان نهضت سواد آموزی کشور اعلام کرد: در ۳۳ سال گذشته بیش از ۳۵ میلیون نفر از مردم ایران تحت پوشش برنامه های سواد آموزی قرار گرفتند

به گزارش دانش روز، علی باقرزاده افزود: از این تعداد ۱۱ میلیون نفر دوره مقدماتی(اول ابتدایی) را گذرانده اند و هفت میلیون نفر نیز وارد دوره تکمیلی پایان سوم ابتدایی شده اند و حدود سه میلیون نفر دوره پایانی(چهارم ابتدایی) را گذرانده اند.
وی یادآور شد: براساس سرشماری سال ۱۳۹۰ حدود دو میلیون و ۷۰۰هزار نفر در رده های سنی ۱۰ تا ۴۹ سال در کشور به عنوان بی سواد معرفی شده اند که با پایش های بعدی مشخص شد حدود ۵۰۰ هزار نفر از آنها باسواد شده اند.
باقرزاده، شمار افراد باسواد گروه سنی ۱۹ – ۱۰ سال کشور را بیش از ۹۸ درصد در سال ۹۰ برآورد کرد و گفت: کلاس های تشکیل شده نهضت در نیمه اول سال ۹۱ به ۱۰ هزار و ۴۱۲ کلاس رسیده است.
وی به تعداد فراگیران پس از سوادآموزی در سال ۱۳۸۷ که معادل ۱۲۰ هزار و ۳۰ نفر بود، اشاره کرد و گفت: این تعداد در نیمه اول سال ۹۱ به ۱۳۸ هزار و ۲۷۵ فراگیر ارتقا یافت.
رییس سازمان نهضت سوادآموزی، تعداد سوادآموزان در مرحله سوادآموزی را ۶۱ هزار و ۵۸۲ نفر و جمع سوادآموزان تحت پوشش شهری در نیمه اول سال گذشته را ۸۲ هزار و ۵۷۵ نفر اعلام کرد.
باقرزاده با بیان این که در نیمه اول سال جاری ۸۶ هزار و ۱۷۲ نفر سوادآموز روستایی تحت پوشش قرار گرفته اند، یادآور شد: براساس آخرین آمار مرکز آمار در سال گذشته از ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار بی سواد معرفی شده در کشور، سه میلیون و ۴۵۶ نفر در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال قرار دارند.
وی همچنین گفت: از بین ۹ میلیون و ۷۱۹ هزار بیسواد معرفی شده این مرکز در سال گذشته، ۶۲ درصد بیش از ۵۰ سال، ۳۸ درصد در گروه سنی شش تا ۴۹ سال، ۲۵ درصد در گروه سنی ۳۰ تا ۴۹ سال، ۱۲ درصد در گروه سنی ۶ تا ۲۹ سال، پنج درصد در گروه سنی شش تا ۱۹ سال و دو درصد در گروه سنی شش تا ۹ سال قرار داشته اند.
وی اضافه کرد: شمار سوادآموزان زن در نیمه اول سال ۹۱ معادل ۱۲۸ هزار و ۷۳۲ نفر و شمار سوادآموزان مرد معادل ۴۰ هزار و ۱۵ نفر است.
رییس سازمان نهضت سواد آموزی کشور خاطرنشان کرد: در حال حاضر میزان باسوادی کشور از حدود ۵۰ درصد تمام گروه های سنی، ۸۶ درصد و در گروه سنی زیر ۵۰ سال به پایین، برابر با ۹۲ درصد است.

منبع:ایرنا

سه شنبه ۸ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۴۵
کد خبر : 44503
بازدیدها: 321

پاسخی بگذارید »