جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

گزارش اختصاصی دانش روز

شب های قدر در جوار بارگاه امام زاده طاهر

danesheroz7 مرداد ۶, ۱۳۹۲ ۰
شب های قدر در جوار بارگاه امام زاده طاهر

دانش روز:امام زاده طاهر واقع در مهرشهر کرج یکی از پر طرفدار ترین امام زاده های واقع در استان البرز به شمار میرود که در ایام ماه مبارک رمضان میزبان زائران بیشتری نیز است

به گزارش دانش روز ، در مهرشهر کرج، نرسیده به عوارضی قزوین گنبدهای امامزاده طاهر کرج سربه فلک کشیدهاند.
این امام زاده هر روز میزبان زائرانی است که به پابوسی امامزاده محبوب خود  که از نوادگان امام حسین (ع) و پسر امام زین العابدین (ع) می آیند. ایام مبارک ماه رمضان بهانه ای شد که برای تهیه گزارشی معنوی به این امام زاده سری بزنیم.

صحن امام زاده طاهر

صحن امام زاده طاهر

در لحظه ورود به این مکان مقدس فضای روحانی و پاکیزه صحن امام زاده چشمگیر بود. درختان تنومند بزرگ که با نظم خاصی کنار هم قد کشیده بودند و سبب میشدند هوای گرم و آلودگی شهر را با وجود مجاورت به اتوبان در خود گم کنند درختانی که به حرمت شب های قدر به پرچم های سیاه رنگ مزین بودند. ساختمان حرم با معماری زیبا و سنتی زیر آفتاب داغ درخشش خاصی پیدا کرده بود. پارک و فضای سبز امام زاده که شامل پارکی هم مخصوص کودکان میشد جالب توجه بود، در قسمت شمالی صحن هم آبنمایی زیبا وجود داشت و یکی از مهمترین بخش های این امام زاده بزرگ و زیبا قبرستانی نسبتا بزرگ بود که در قسمت مرکزی قرار داشت.
مردان و زنان ، پیر و جوان ، از تمامی اقشار رفته رفته وارد امام زاده میشدندو خود را برای اقامه نماز ظهر آماده میکردند. پس از برپایی نماز به سراغ متولی امام زاده رفتم تا دقایقی را با او به گفتگو بنشینم:
حاج صالح از سال های طولانی حضورش در امام زاده گفت، از این که همیشه در روزهای آغازین مانده به ماه مبارک با حضور مدیران اوقاف و امور خیریه استان این مکان عطر افشانی و غبار روبی میشود تا آماده میزبانی از اهالی روزه دار کرجی شود. وی از برگزاری محافل انس با قرآن که همواره در امام زاده برگزار میشود هم سخن به ماین آورد و از حضور جوانان و نو جوانان کرج که حضور پر رنگی در مراسم اینچنینی دارند ابراز خرسندی کرد. متولی خونگرم امام زاده درباره پیشینه این مکان گفت: قسمت اصلی این امام زاده مربوط است به دوران صفویه و قسمت کوچکی از آن در دوران معاصر ساخت و یا بازسازی شده است. حاج صالح وجود مزار هنرمندان و روشنفکران مشهوری همچون احمد شاملو، غلامحسین بنان ،حسین قوامی ، پروفسور غلامحسین بیگدلی، محمد جعفر پوینده ار نویسندگان و مترجمان بنام عصر معاصر و بسیاری دیگر از هنرمندان این دست را از دلایل دیگر محبوبیت این امام زاده در بین اهالی مومن و فهمیده کرج دانست. حاج صالح دقایقی نیز از پیکر شهدای گرانقدری که در این مکان به خاک سپرده شده اند صحبت کرد.

مزار شهدا در امام زاده طاهر

مزار شهدا در امام زاده طاهر

متولی سخت کوش و دلسوز امام زاده طاهر در پایان ابراز رضایت کرد که این مکان همواره و به خصوص در ایام ماه مبارک رمضان مملو از جمعیت زایران میشود.
این امامزاده همچنین در مناسبتهای سالگرد فوت هنرمندان پاتوق ادیب دوستانی است که در محفل نورانی و مقدس این امامزاده آیینهای فرهنگی نیز اجرا می کنند.

سید عباس یاهو مدیر روابط عمومی سازمان اوقاف و امور خیریه استان البرز نیز در گفتگو یی اجمالی با خبرنگار گروه اجتماعی دانش روز اظهار داشت: به مناسبت فرا رسیدن شب های قدر مراسم ویژه ای در امام زاده طاهر برگزار شده  و خواهد شد . وی ادامه داد مراسم احیا در شب های۱۹و ۲۱ و ۲۳ ام ماه مبارک رمضان با حضور مردم عزادار کرج برپا میشود.که در این مراسم هر شب از قاریان مطرح کرج دعوت شده تا به قرائت دعای افتتاح و جوشن کبیر پرداخته و مراسم پر فیض به سر گرفتن  قرآن را برپا دارند. یاهو در پایان افزود:  برپایی مراسم شب های قدر در امام زاده حسن و امام زاده محمد نیز برگزار خواهد شد و در تمامی ساعات شب از افطار تا سحر میزبان زائرین و عزاداران خواهد بود.

 

 

گزارش :پرتو جغتایی

یکشنبه ۶ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۵
کد خبر : 43576
بازدیدها: 732

پاسخی بگذارید »