جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شب های جمعه؛ شب چیدن ستاره از بهشت

danesheroz1 مهر ۱۸, ۱۳۹۲ ۰
شب های جمعه؛ شب چیدن ستاره از بهشت

دانش روز: شبهای جمعه شب گشودن سفره دل و ریختن اشک نیاز و فصل گریستن چون ابر بهار در آستان آفریدگار غفار است

به گزار ش دانش روز، شبهای جمعه تا سحر فصل چیدن است، چیدن ستاره های بخشش و گذشت. خداوند کریم دروازه های اجابت خویش را بار دیگر می گشاید.

بسیاری از افراد آخر هفته های خود را به عطر ملکوت امامزادگان نبوی و امامزادگان عشق در گلزار شهدای شهر ، می آرایند و این شب را به فرصتی برای رسیدن به آرامش معنوی جهت آمادگی برای شروع هفته ای دیگر تبدیل می نمایند.

پروردگارا حال که گشوده ای به رویم، آنچه عطر ملکوت می دهد ، تو را به حق اسماء جلاله ات، تو را به حق کرامتی که سابقه آن را بر روح و جانم نمایانده ای، تو را به حق عنایتی که در سایه سار آن، سال هاست ریزه خوار سفره نعمتت بوده ام، بر من ببخش همه نافرمانی هایم را، ای خوب بی همتا!

در دعای کمیلم تو را میخوانم ، یا رب ، یا رب ، یا رب ، می خوانم تا در این فرصت کوتاه چهره دل را با آب توبه بشویم و پاکتر گردم و به فطرت بی عیب خویش برگردم.

با دلم عهد کرده ام که هفته ای نو را آغاز کنم، عهد کرده ام، عهد نشکنم. در این عهد و عهدانگی صدای بال فرشتگان را در تمام فضا می شنوم. هوای این شب ها، عطر اجابت می دهد.

این شب ، شب عروج است و میعاد بیداران و معراج شب زنده داران و من این شب های تا سحر روشن را به هیچ بهایی نمی دهم؛ بر چشم هایم نور بصیرت ارزانی دار، می خواهم این ثانیه ها را به تمام زندگی ام پیوند زنم.

می دانم خدای مهربان امشب تو مهربانتر از همیشه می شوی! می دانم جاده تقرب و مهربانی، قدم های عاشقانه ای می طلبد. می دانم باید گام هایم بوی نور و روشنایی دهد. من آماده ام. تو را به حق بزرگیت امشب برایم بساز و مقدر فرما آنچه را که امروز مرا به چکنم چکنم های فردا نیندازد.

ببارید، چشم های روسیاه من! شاید که اشک ها، آبروی از دست رفته تان را باز گرداند. امشب شما وظیفه سنگینی دارید. ای چشم ها بدانید امشب خدا به این اشک ها پاداش می دهد! من منتظر پاداشی هستم که خود وعده اش را داده است.

فضیلت های روز و شب جمعه

«جمعه» روز مقدس و با فضیلتی است و در روایات مروی از امام معصوم (ع) جزء اعیاد شمرده شده است و حضرت رسول اکرم (ص) آن را «سید الایام» یعنی «سرور روزها» نامیده است.

الف) فضیلت های روز جمعه

از حضرت رسول اکرم (ص) روایت شده است که روز و شب جمعه ۲۴ ساعت است و در هر ساعت آن حق تعالی ۶۰۰ هزار نفر را از جهنم آزاد کند.

از حضرت امام صادق (ع) نقل است که هر کس بین ظهر پنجشنبه تا ظهر روز جمعه بمیرد خداوند او را از فشار قبر نگاه دارد.

از همان حضرت (ع) روایت است که جمعه دارای حق و حرمتی بزرگ است. پس مبادا حرمت آن را ضایع گردانی. لذا از عبادات خدا چیزی فرو مگذار و با انجام کارهای نیکو به سوی پروردگار تقرب جو و هم محرمات الهی را فرو گذار، چرا که در این روز خداوند ثواب نیکی ها را مضاعف می کند و عقوبت گناهان را محو می نماید.

از همان امام همام (ع) نقل است که شب جمعه از نظر فضیلت همانند روز جمعه است. بدرستی که خداوند عالم در شب جمعه، فرشتگان را جهت اکرام مومنان به آسمان اول می فرستد تا حسنات آنها را زیاد کند و گناهانشان را بیامرزد . پس تا می توانید شب جمعه را زنده داری کنید و تا صبح به دعا و نماز بپردازید.

از آن امام بزرگوار (ع) روایت شده که چون شب جمعه می آید ماهیان دریا سر از آب در می آورند و وحوش صحراگردن می کشند و پرورگار را ندا می کنند که خدایا ما را به خاطر گناه آدمیان عذاب نکن.

از امام محمد باقر (ع) روایت شده که خداوند تعالی در هر شب جمعه فرشته ای را مامور می کند که از فراز عرش ندا می کند که آیا بنده مومنی هست که روزی اش تنگ شده باشد و پیش از طلوع صبح جمعه از من بخواهد روزی اش را زیاد گردانم تا من پیش از طلوع صبح روزی او را گشاده سازم؟

آیا بنده مومن بیماری هست که پیش از طلوع صبح جمعه از من درخواست کند او را شفا دهم که البته پیش از طلوع صبح او را سلامتی عطا خواهم کرد.

شب و روز جمعه ۲۴ ساعت است و در هر ساعت آن حق تعالی ۶۰۰ هزار نفر را از جهنم آزاد کند.آیا بنده مومن غمگین زندانی وجود دارد که قبل از طلوع صبح جمعه از من بخواهد تا او را از زندان رها سازم و اندوهش را چاره کنم که البته دعایش را مستجاب خواهم ساخت و پیوسته آن فرشته این ندا را در می دهد تا صبح جمعه بدمد.

از مولا امیر المومنین (ع) نقل است که فرمودند: از جمله فضیلت های روز جمعه آن است که هر کس در آن روز از خدایش حاجتی داشته باشد پروردگار بزرگ ، آن را برآورده می سازد. اگر گروهی مستوجب عذاب باشند ، چون در روز و شب جمعه دعا کنند خدا آن عذاب را از آنان برگیرد.

کارهای پسندیده در شب جمعه

یکی از کارهای پسندیده در شب جمعه، بسیار تسبیحات اربعه گفتن یعنی : سبحان الله و الحمدلله و لا اله الاالله والله اکبر

شیخ طوسی فرمود که در آخر روز پنج شنبه ، استغفار کردن استجاب فروان دارد.

یکی دیگر از کارهای پسندیده در شب جمعه تلاوت سوره های بنی اسرائیل ، کهف، الم سجده، یس ،صاد، احقاف، واقعه ، معم، سجده، حم دخان ، طور ، ساعه، جمعه و چنانچه کسی فرصت ندارد فقط سوره واقعه و سوره های ماقبل آن را بخواند.

روایت است هر کس در هر شب جمعه سوره مبارکه جمعه را بخواند، کفاره او از آن جمعه تا جمعه دیگر خواهد بود.

در رکعت اول نماز مغرب و عشاء سوره جمعه را بخواند و در رکعت دوم نماز مغرب سوره توحید و در رکعت دوم نماز عشا، سوره اعلی را قرائت کند.

ازدیگر کارهای مستحب در شب جمعه این است که در حق مومنان دعا بسیار کند چنانچه از حضرت فاطمه زهرا (س) روایت شده اگر کسی برای ده نفر از برادران مومن در گذشته خویش طلب آمرزش کند بهشت بر او واجب شود.

آداب معنوی شب و روز جمعه

مستحب است که در شب جمعه ذکر سبحان اللّه و اللّه اکبر و لا اله الااللّه را زیاد بگوید.

بسیار صلوات فرستادن در این شب از مستحبات است . روایت شده است که صلوات فرستادن در شب جمعه ، برابر است با هزار حسنه و محو مى کند هزار گناه را و بالا مى برد هزار درجه را. امام صادق علیه السلام فرمودند: چون عصر روز پنج شنبه مى شود، ملائکه از آسمان به زیر مى آیند با قلمهاى طلا و صحیفه هاى نقره و به غیر از صلوات بر محمد و آل محمد صل الله علیه و آله تا غروب جمعه چیزى نمى نویسند.

مستحب است که انسان در آخر روز پنج شنبه استغفار کند به این نحو: استغفر اللّه الذى لا اله الا هو الحى القیوم و اتوب الیه توبه عبد خاضع مسکین مستکین لا یستطیع لنفسه صرفا و لا عدلا و لا ضرا و لا حیوه و لا موتا و لا نشورا و صلى اللّه على محمد و عترته الطیبین الطاهرین الخیار الابرار و سلم تسلیما.

خواندن سوره هاى بنى اسرائیل ، کهف ، سه طس ، الم سجده ، یس ، ص ، احقاف ، واقعه ، حم سجده ، حم دخان ، طور، اقتربت ، جمعه در شب جمعه مستحب است . اگر فرصت ندارد، سوره واقعه و سوره هاى قبل از آن که ذکر شدند را بخواند. از امام صادق علیه السلام روایت شده که : هر که در هر شب جمعه ، سوره بنى اسرائیل بخواند، نمى میرد تا به خدمت حضرت قائم علیه السلام برسد و از اصحاب آن حضرت باشد.

مستحب است که خواندن شعر در شب جمعه ترک شود.

مستحب است که انسان در شب جمعه ، در حق مؤ منین زیاد دعا کند.

مستحب است که دعاهاى وارده را در شب جمعه بخواند. امام صادق علیه السلام فرمود: هر که در شب جمعه در سجده آخر نافله شام هفت مرتبه این دعا را بخواند چون فارغ شود آمرزیده شده باشد و اگر در هر شب ، چنین کند بهتر است و دعا این است : اللهم انى اسئلک بوجهک الکریم و اسمک العظیم ان تصلى على محمد و آل محمد و ان تغفرلى ذنبى العظیم.

دعاهاى دیگرى نیز وارد شده است که در مفاتیح الجنان و کتب دعا موجود مى باشد.

خواندن دعاى کمیل در شب جمعه نیز مستحب مى باشد.

سزاوار است که دعاى اللهم یا شاهد کل نجوى که در شب عرفه خوانده مى شود، خوانده شود.

مستحب است که انسان در شب جمعه ، ده مرتبه بگوید: یا دائم الفضل على البریه یا باسط الیدین بالعطیه یا صاحب المواهب السنیه صل على محمد و آله خیر الورى سجیه واغفرلنا یا ذاالعلى فى هذه العشیه.

مستحب است که انسان در شب جمعه ، انار تناول کند و در انار خود دیگرى را شریک نکند. همچنین سزاوار است که دستمالى در زیر آن پهن کرده تا دانه اش را ضبط کند، سپس از آن بخورد.

مستحب است که انسان بین دو رکعت نافله صبح و فریضه صبح روز جمعه صد مرتبه بگوید: سبحان ربى العظیم و بحمده استغفر اللّه ربى و اتوب الیه.

مستحب است که در سحر و شب جمعه این دعا خوانده شود: اللهم صل على محمد و آله وهب لى الغداه. …

مستحب است که چون صبح روز جمعه طالع مى شود، این دعا را بخواند: اصبحت فى ذمه اللّه و.

مستحب است که پیش از نماز صبح جمعه سه مرتبه بگوید: استغفر اللّه الذى لا اله الا هو الحى القیوم و اتوب الیه در روایت است هر کس این را بخواند، گناهانش گر چه بیشتر از کف دریا باشد، آمرزیده مى شود.)

آداب روز جمعه

مستحب است که انسان در نماز صبح جمعه ، در رکعت اول ، سوره جمعه و در رکعت دوم توحید را بخواند.

مستحب است که انسان بعد از نماز صبح جمعه ، پیش از آنکه سخن بگوید، این دعا را بخواند تا کفاره گناهان او از جمعه تا جمعه دیگر باشد: اللهم ما قلت فى جمعتى هذه من قول او حلفت فیها من حلف او نذرت فیها من نذر فمشیتک بین یدى ذلک کله فما شئت منه ان یکون کان و ما لم تشاءمنه لم یکن اللهم اغفرلى و تجاوز عنى اللهم من صلیت علیه فصلواتى علیه و من لعنت فلعنتى علیه.

روایت است هر که بعد از نماز ظهر و نماز صبح در روز جمعه و غیر جمعه بگوید: اللهم صل على محمد و آل محمد و عجل فرجهم نمى میرد تا حضرت قائم علیه السلام را دریابد و اگر صد مرتبه این صلوات را بخواند، حق تعالى شصت حاجت او را برآورد، سى حاجت از دنیا و سى حاجت از آخرت.

مستحب است که بعد از نماز صبح جمعه ، سوره الرحمن بخواند و بعد از: فباءى آلاء ربکما تکذبان بگوید: لا بشیى ء من آلائک رب اکذب (من به هیچکدام از نعمتهاى پروردگارم تکذیب ندارم.

شیخ طوسى رحمت اللّه فرموده که سنت است بعد از نماز صبح روز جمعه صد مرتبه توحید و صد مرتبه صلوات بر محمد و آل محمد بفرستد و صد مرتبه استغفار کرده و هر یک از این سوره ها را بخواند: نساء، هود، کهف ، صافات ، الرحمن.

خواندن سوره احقاف و مؤ منین در روز جمعه ، مستحب است.

خواندن سوره کافرون ده مرتبه قبل از طلوع آفتاب ، مستحب است.

غسل جمعه ، استحباب زیادى دارد. همچنین مستحب است که در موقع غسل کردن این دعا را بخواند: اشهد ان لا اله الا اللّه وحده لا شریک له و اشهد ان محمدا عبده و رسوله اللهم صل على محمد و آل محمد واجعلنى من التوابین واجعلنى من المتطهرین.

وقت غسل جمعه از طلوع فجر تا زوال آفتاب (ظهر) است.

شستن سر، با خطمى که امان مى بخشد از پیسى و دیوانگى در روز جمعه مستحب است.

گرفتن ناخن و شارب در روز جمعه مستحب است و فضیلت زیاد دارد؛ روزى را زیاد مى کند و از گناه پاک مى کند تا جمعه دیگر و امان مى بخشد از دیوانگى و خوره و پیسى . مستحب است که انسان در حین این عمل بگوید: بسم اللّه و بالله و على سنه محمد و آل محمد . در گرفتن ناخن ابتدا انگشت کوچک دست چپ را شروع کند و به انگشت کوچک دست راست ختم کند. همچنین در گرفتن ناخن هاى پاى خود چنین کند؛ پس ریزه هاى ناخن را دفن کند.

استعمال بوى خوش و پوشیدن لباس پاکیزه در روز جمعه مستحب است

صدقه دادن در روز جمعه ، هزار برابر اوقات دیگر است.

سزاوار است که براى اهل و عیال چیز نیکو و تازه اى از میوه و گوشت بخرد تا با آمدن جمعه شاد شوند.

مستحب است که انسان وقت ناشتا، انار بخورد و هفت برگ کاسنى پیش از زوال (ظهر) نیز بخورد. از امام موسى بن جعفر علیه السلام روایت است که هر که یک انار در روز جمعه ، ناشتا بخورد تا چهل روز و اگر دو تا انار بخورد تا هشتاد روز و اگر سه انار بخورد تا صد و بیست روز دلش را نورانى گرداند و هر که وسوسه شیطان از او دور گردد، معصیت خدا نکند و هر که معصیت خدا نکند داخل بهشت مى شود.

خوب است که در روز جمعه خود را از کارهاى دنیا فارغ سازد و به آموختن مسائل دین مشغول شود. نه آنکه روز جمعه را به سیر و گشت و تفرج در باغ ها، مصاحبت با اراذل و بى عاران ، مسخره گى ، عیب گویى مردمان خنده هاى قهقهه و خواندن اشعار، صرف کند.

مستحب است که انسان در روز جمعه ، هزار مرتبه صلوات بفرستد.

زیارت حضرت رسول صل الله علیه و آله و ائمه طاهرین علیه السلام در روز جمعه ، ثواب دارد.

رفتن به زیارت قبر پدر و مادر و اموات در روز جمعه فضیلت بسیار دارد.

خواندن دعاى ندبه در صبح جمعه ، مستحب مى باشد.

مستحب است که انسان هنگام زوال شمس ، دعایى را که محمد بن مسلم از حضرت صادق علیه السلام روایت کرده است ، بخواند که اول آن چنین است : لا اله الا اللّه و اللّه اکبر و سبحان اللّه و الحمد لله الذى لم یتخذ ولدا و…..

خواندن نماز ظهر جمعه به سوره جمعه و منافقون و نماز عصر به سوره جمعه و توحید مستحب است.

خواندن دعاى اللهم هذا یوم المبارک از صحیفه کامله ، سوره قدر و دعاى عشرات در روز جمعه مستحب است.

پروردگارا پیش از تمامی دعاهایم فرج و سلامتی مولایم صاحب الزمان (عج) را از بارگاه تعالیت میخواهم.

آمین یا رب العالمین. التماس دعا

منبع:تیتریک

پنجشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۲ - ۱۹:۳۷
کد خبر : 66117
بازدیدها: 233

پاسخی بگذارید »