شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

شامپانز‌ه‌ ها هم اعتماد می‌ کنند

danesh دی ۲۷, ۱۳۹۴ ۰
شامپانز‌ه‌ ها هم اعتماد می‌ کنند

دانش روز: گروهی از دانشمندان آلمانی، با آزمایشاتی که روی شامپانزه‌ ها انجام دادند، پی بردند که آنها هم مثل انسان‌ ها به دوستان‌ شان اعتماد می‌ کنند

به گزارش دانش روز گروهی از دانشمندان آلمانی، با آزمایشاتی که روی شامپانزه‌ها انجام دادند، پی بردند که آنها هم مثل انسان‌ها به دوستان‌شان اعتماد می‌کنند.

اکثر ما بر این باور هستیم که اعتماد خصیصه‌ای است که فقط در انسان‌ها یافت می‌شود و دیگر جانداران از آن بهره‌مند نیستند. اما گروهی از دانشمندان خلاف این موضوع را باور دارند. این دانشمندان گزارش می‌دهند که اعتماد برای دوستی میان شامپانزه‌ها هم اهمیت زیادی دارد.

شامپانز‌ه‌ها هم مثل انسان‌ها به دوستان‌شان اعتماد می‌کنند

محققان برای اینکه بفهمند شامپانزه‌ها به دوستان‌شان بیشتر اعتماد دارند یا خیر، مطالعه‌ای انجام دادند. این محققان به مدت ۵ ماه گروهی متشکل از ۱۵ شامپانزه‌ی مونث و مذکر را در کنیا مورد مطالعه قرار دادند. آنها با مشاهده‌ی شامپانزه‌ها مشخص کردند که جفت‌ها چقدر از وقت‌شان را با هم می‌گذرانند. سپس وجود اعتماد را در شامپانزه‌های دوست و غیر دوست بررسی کردند.

محققان دو شامپانزه را درون دو اتاق جدا از هم، اما رو به روی همدیگر قرار دادند. بین این دو اتاق یک وسیله‌ی نقلیه‌ی کوچک که دو قسمت داشت، قرار دادند. یکی از این قسمت‌ها محتوی دو عدد موز و دیگری محتوی سه موز و سه سیب بود که طبیعتا خوراکی بهتری برای شامپانزه‌ها به حساب می‌آید. هر شامپانزه یک حق انتخاب داشت، یا اینکه قسمت حاوی دو موز را با طناب به سمت خود بکشد یا سه موز و سه سیب را به سمت شامپانزه‌ی دیگر بفرستد، با این امید که دوست‌اش با فرستادن بخشی از آن میوه‌ها از او تشکر کند.

این آزمایش ۱۲ بار روی هر یک از شامپانزه‌ها و دوستان و غیردوستان‌اش انجام شد. محققان پی بردند که اکثر شامپانزه‌ها به دوستان‌شان بیشتر از شامپانزه‌هایی که دوست‌شان نبودند، اعتماد داشتند. مجله دیجی کالا: این یافته‌ی آنها نشان می‌دهد که اعتماد میان دوستان در شامپانزه‌ها هم مثل انسان‌ ها تکامل یافته و مختص انسان‌ها نیست.

 

یکشنبه ۲۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۸:۲۵
کد خبر : 160542
بازدیدها: 385

پاسخی بگذارید »