یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

سینما هویزه و صندلی های پر از خالی

danesheroz بهمن ۱۷, ۱۳۹۱ ۰

سومین روز از جشنواره فیلم فجر مشهد در روزهای سرد بهمن ماه سپری شد و بازهم سینما هویزه و صندلی های پر از خالی، تماشاگران اصلی فیلم های این دوره از جشنواره بودند

سومین روز از جشنواره فیلم فجر با بلیط های گران و سردی استقبال تماشاگران گذشت و تنور داغ جشنواره را نه عشق سینماها داغتر کردند و نه هنرمندان، امسال جای خالی علاقمندان و هنرمندان این سوال را در ذهن ایجاد کرد که چرا علیرغم نصب پوستر و بنرهایی که از روزها قبل بر در و دیوار شهر جا خشک کرده بازهم هیچ کس برای دیدن فیلم های جشنواره ای ترغیب نشده است.

چرا امسال علیرغم برنامه ریزی های گسترده تنور داغ جشنواره به دلیل حضور نداشتن تماشاگران و هنردوستان دو آتشه نیست، این ها همه سوال هایی است که نشان می دهد امسال این جشنواره تاکنون چندان موفق نبوده است.

گذراندن وقت در سینما!

جشنواره فیلم فجر در سال های گذشته تعداد زیادی از تماشاگران، هنرمندان و مسئولین فرهنگی را لااقل برای چند روز روز به سینما کشاند اما در این دوره شاهد چنین رویدادی نیستیم.

طی این سه روز از برگزاری جشنواره برخی از کسانی که قدم رنجه کرده و به سینما هویزه آمدند با بی توجهی بیان می کردند تنها و تنها برای گذراندن وقت خود به اینجا آمده ایم و برای تماشای فیلم های این دوره از جشنواره تشنه و منتظر نیستیم.

حال در این رابطه باید گفت وقتی هیچ هنرمند و مسئول فرهنگی در این روزها به جشنواره سری هم نزده و سلامی نرسانده آیا می توان از تماشاگران انتظار داشت فیلم ها را مشتاقانه نگاه کنند.

هیچ مسئول فرهنگی و هنری برای تماشای فیلم به جشنواره فجر نیامده است

هنگامی که به دلیل فراهم نبودن برخی از زیرساخت ها و برخوردهای تند و خشن دست اندرکاران سینما کسانی که وارد سالن ورودی می شوند باید به چندین نفر کارت و بلیط خود را نشان دهند آیا می توان به جشنواره دهم امیدوار بود.

با این وجود سوال اینجاست که دهمین جشنواره فیلم فجر مشهد به دنبال چه دستاوردی است جشنواره ای که با گذشت سه روز هنوز شاهد حضور هیچ مسئول فرهنگی و هنری برای تماشای فیلم نبوده و تنها دلخوش حضور رهگذرانی است که برای گذران وقت خود به این مکان آمده اند.

این جشنواره بنا به گفته هنرمندان و سینماگران فرصتی برای آشتی مردم با سینما و پیوند دادن افراد مختلف جامعه به سمت فیلم های معناگرا و عمقی است ولی هم اکنون در واقع این پرسش در ذهن مطرح می شود که با گذشت سه روز از جشنواره چرا شاهد هیچ اتفاقی نیستیم.

حال و روز شهر بوی سینما نمی دهد

این جشنواره با ترافیک سنگین بازیگران و هنرمندان در شهرهای دیگر روبرو است اما در مشهد انگار هیچ خبری نیست و شهر در خلوت خود فرو رفته است.

جشنواره ی فیلم فجر هر روز از ساعت ۱۶ بعدازظهر تا ۲۲ ادامه دارد ولی دریغاز صف‌های طولانی برای خرید بلیتیا کوچکترین ازدحام و ترافیک اتومبیل ها در حوالی خیابان دانشگاه و اطراف سینما هویزه، حال و روز شهر بوی سینما نمی دهد و کسی حال و احوالی از جشنواره فجر نمی پرسد.

مسئولین فرهنگی پایتخت معنوی نیز انگار با پهن کردن فرش قرمز بازهم به جشنواره نمی آیند و شاید می خواهند تردد خود را در روزهای آخر این جشنواره با حضور بیشتر خبرنگاران پررنگ تر کنند.

این روزها دلیل حضور نداشتن مسئولین فرهنگی و هنرمندان را کسی پاسخ نمی دهد، بنابراین برای پاسخ به این پرسش که چرا جشنواره با استقبال مردمی روبرو نشده به سراغ برخی از مخاطبان انگشت شمار سینما رفتیم تا نظرات گوناگون آنان را در این رابطه جویا شویم.

هدفمندی یارانه هم جیب عشق فیلم ها را برای رفتن به سینما پر نکرد

یکی از تماشاگران معتقد است، وقتی بلیط جشنواره ۴ هزار تومان اعلام می شود مخاطبان و حتی علاقمندان تصمیم می گیرند در خانه بمانند و به تماشای فیلم نیایند.

سهراب نخعی می گوید: چه نیازی است وقتی فیلم ها از روی پرده سینما به راحتی برداشته می شود و در قالب سی دی و دیویدی عرضه می گردد مردم خود را برای دیدن فیلم به آب و آتش بزنند.

او بیان می کند: هنوز ۵ روز بیشتر از ریختن هدفمندی یارانه ها در جیب مردم نمی گذرد آنگاه با این شرایط و وجود گرانی و تورم چه نیازی است که ملت پول خود را به سینما بدهند.

وی می افزاید: هدفمندی یارانه هم جیب عشق فیلم ها را برای رفتن به سینما پر نکرده و امسال دیگر با صف‌های طولانی خرید بلیت در سرمای بهمن ماه روبرو نخواهیم بود.

سینما هویزه این روزها پاتوق سینما دوستان نیست و با سر زدن به جشنواره تنهابا عده کمی از علاقه‌مندان به سینما مواجه می شویم که برای خرید بلیت در مقابل درب ورودی سینما حضور دارند و دیگر همانند سال های گذشته خبری از صف‌های طولانی برای دیدن فیلم نیست.

امسال در جلوی سینما هویزه پرنده پر نمی زند

صادق رفیعی دلیل این موضوع را در کیفیت فیلم های جشنواره دهم می داند و معتقد است، فیلم‌های به نمایش درآمده در روزهای ابتدایی این جشنواره چندان مورد علاقه مخاطبین نبوده و از کیفیت لازم نسبت به سالهای گذشته برخوردار نیست و همین امر از میزان علاقمندان کاسته است.

او می افزاید: این روزها افرادی که در مقابل سینما حضور دارند بدون هیچ دغدغه و مشکلی بلیت‌های فیلم مورد نظر خود را تهیه می‌کنند و این موضوع نشان می دهد که جشنواره نتوانسته است مخاطبین را جذب و راهی سینما کند.

یکی دیگر از تماشاگران می گوید: امسال در جلوی سینما هویزه پرنده پر نمی زند و علت این موضوع را می توان به اطلاع رسانی محدود و فیلم هایی دانست که در سطح جشنواره دهم نیست.

حسین کاظمی می افزاید: بسیاری از کسانی که در روبروی سینما هویزه صف کشیده اند می گویند فیلم ها درنیامده و حالت مقوایی دارد.

وی عنوان می کند: در این دوره اصلا فیلم ها خوب نیستند و با این وضعیت به جشنواره دهم نمی توان خوش بین بود.

سه شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۶
کد خبر : 5923
بازدیدها: 341

پاسخی بگذارید »